شبکه ملی اطلاعات پس از ۱۱ سال تلاش افتتاح می شود

طبق قانون برنامه پنجم توسعه، شبکه ملی اطلاعات به صورتی است که درخواست های دسترسی داخلی و اخذ اطلاعاتی که در مراکز داده داخلی نگهداری می ‌شوند به هیچ‌ وجه از طریق خارج کشور مسیریابی نشود.

شبکه ملی اطلاعات پس از ۱۱ سال تلاش افتتاح می شود

به گزارش کلیک، فاز نخست شبکه ملی اطلاعات فردا یکشنبه با حضور معاون اول رئیس جمهور رسما افتتاح می‌شود.

مراسم رونمایی از فاز نخست شبکه ملی اطلاعات، صبح فردا یکشنبه هفتم شهریورماه در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار می شود.

از ۱۱ سال پیش تاکنون تلاش ها برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات انجام شده است و حالا پس از ۱۱ سال وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار است این شبکه را صبح فردا یکشنبه هفتم شهریورماه همزمان با هفته دولت، رسما رونمایی کند.

امکان ایجاد شبکه‌ های اینترانت و خصوصی و امن داخلی در شبکه ملی اطلاعات به عنوان یکی دیگر از تعاریف مدنظر اعلام شده است. با این حال دسترسی ۶۰ درصد خانوارها به شبکه پرسرعت و ۱۰۰ درصد کسب و کارها به این شبکه از دیگر الزاماتی است که در بند الف و ب ماده ۴۶ قانون برنامه پنجم توسعه به آن اشاره شده است.

فاز نخست این شبکه فردا رونمایی خواهد شد و فاز دوم این شبکه نیز قرار است در دهه فجر امسال و فاز سوم و نهایی این شبکه همزمان با روز جهانی ارتباطات در اردیبهشت ماه سال ۹۶ به بهره برداری کامل خواهند رسید.

طی فاز نخست شبکه ملی اطلاعات اتصال ۶۰ درصد خانوار ایرانی به شبکه پرسرعت، راه اندازی مراکز داده و اتصال دسترسی های داخلی به شبکه های توزیع محتوا بدون مسیریابی خارجی محقق شده است و در فاز دوم قرار است ۱۰۰ درصد کسب و کارها به این شبکه متصل شوند.

ارسال نظر