جدا شدن شبکه ملی اطلاعات از اینترنت توهم بود

جدا شدن شبکه ملی اطلاعات از اینترنت توهمی بود که ۵ , ۶ سال پیش شکل گرفت و بحث اینترنت ملی مطرح شد.

جدا شدن شبکه ملی اطلاعات از اینترنت توهم بود

به گزارش کلیک، نصرالله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات ضمن بیان این موضوع تأکید کرد: مطمئن هستیم پیکربندی انجام شده برای فاز نخست شبکه ملی اطلاعات کامل است، این پیکربندی برای شروع مرحله نخست قابل تکیه است. در دهه فجر امسال و هفته دولت سال آینده افتتاح فازهای بعدی را خواهیم داشت.

معاون وزیر ارتباطات اعلام کرد: تاکنون ۶۴ درصد میزبانی سایت‌های ایرانی به داخل کشور منتقل شده که گمان می‌کنیم این میزان به ۸۰درصد هم برسد.

وی گفت: پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم ۹۰ درصد ترافیک کشور خارجی بود که اکنون ۴۵ درصد آن داخلی شده‌است و انتظار داریم با ارتقای کیفیت و سرعت خدمات در شبکه ملی اطلاعات، این آمار به ۷۰ درصد هم برسد.

جهانگرد در توضیح این موضوع که راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات منجر به محدودیت و قطع خدمات‌دهی اینترنت به کاربران کشور نمی‌شود، عنوان کرد: این موضوع توهمی بود که ۵ , ۶ سال پیش شکل گرفت و بحث اینترنت ملی مطرح شد. اما در اولین مصاحبه‌ام با رسانه‌ها در زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید این موضوع را رد کردم و گفتم که چیزی به عنوان اینترنت ملی وجود ندارد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: در شبکه ملی اطلاعات اختیار استفاده از اینترنت با خود کاربران است. در واقع روال مثل استفاده از تلفن است که مشترکان هر زمان دو صفر را بگیرند وارد شبکه ارتباطی بین‌الملل می‌شوند.

وی اظهار داشت: در راستای اجرای این پروژه، هزینه ترافیک داخلی و خارجی را تفکیک کردیم و صرفه اقتصادی برای شرکت‌های بزرگ با حجم دیتای بالا این است که کوپی از سرورشان را داخل کشور قرار دهند تا با نزدیک شدن به کاربران، برای دو طرف صرفه اقتصادی حاصل شود .

ارسال نظر