ایران بزرگترین کشور منطقه از نظر ثبت دامنه‌های اینترنتی

آمارهای ارائه شده از سوی مرکز ثبت پسوندها و دامنه های اینترنتی پژوهشگاه دانشهای بنیادی نشان می دهند که تاکنون ۸۱۲ هزار و ۲۱۷ دامنه اینترنتی در کشور توسط کاربران ایرانی به ثبت رسیده و فعال است.

ایران بزرگترین کشور منطقه از نظر ثبت دامنه‌های اینترنتی

به گزارش کلیک، آمار فوق در پایان سال ۹۴ بالغ بر ۷۵۴ هزار دامنه اعلام شده بود. این اعداد نشان دهنده رشد ثبت دامنه های فعال در کشور است.

براساس این آمار و بررسی‌ها، پسوند ir همچنان در صدر ثبت دامنه‌های فعال اینترنتی با هویت ایرانی در فضای مجازی قرار دارد و پسوند net.ir نیز کمترین میزان ثبت دامنه را به خود اختصاص داده است.

برطبق آمار هم‌اکنون تعداد ۸۰۳ هزار و ۳۰۳ دامنه با پسوند ir در کشور فعال است که بیشترین تعداد دامنه اینترنتی را شامل می‌شود؛ همچنین شمار پسوندهای ثبت شده co.ir بالغ بر ۳ هزار و ۸۳۶ دامنه، شمار دامنه های ثبت شده با پسوند ایران ۲ هزار و ۱۵۶ دامنه و شمار دامنه های ثبت شده با پسوند ac.ir حدود یک هزار و ۵۳۰ دامنه اعلام شده است.

در همین حال تعداد دامنه های فعال به ثبت رسیده با پسوند sch.ir حدود ۳۳۶ دامنه، با پسوند gov.ir بالغ بر ۲۷۷، پسوند org.ir بالغ بر ۳۱۵ و id.ir بالغ بر ۴۲۳ دامنه است؛ تاکنون ۴۱ دامنه نیز با پسوند net.ir به ثبت رسیده و در مجموع ۸۱۲ هزار و ۲۱۷ دامنه در پایگاه ثبت دامنه های اینترنتی در ایران تا شهریورماه ۹۵ ثبت شده و فعال است.

هم اکنون ایران با تعداد دامنه‌های اینترنتی فعال، از نظر تعداد دامنه اینترنتی کشوری، نه تنها بزرگترین کشور در منطقه است، بلکه از کشورهایی نظیر سنگاپور، مالزی، هنگ‌کنگ، ترکیه، اسلواکی، یونان و فنلاند هم پیشی گرفته است و با رشد سالانه ۴۵ درصدی در میان چهار کشور برتر جهان از نظر رشد دامنه اینترنتی قرار دارد.

ارسال نظر