فیلترینگ راه‌حل مناسبی نیست

سیاست بستن و مسدودسازی شبکه‌ها را پاسخگوی ساماندهی فضای کسب‌وکاری داخل کشور در این حوزه نیست، این کار نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند بلکه برای مردم ایجاد مشکل خواهد کرد.

فیلترینگ راه‌حل مناسبی نیست

به گزارش کلیک، سید ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی همچنین اظهار کرد: در حال حاضر سندی برای بحث حمایت از شبکه‌های اجتماعی بومی توسط شورای عالی فضای مجازی و تدوین سندی ملی در این راستا تهیه و تدوین شده اما هنوز نهایی نشده است لذا تنها پیشنهاد آن را داده‌ایم.

فیروزآبادی گفت: در آن سند مطرح شده که متناسب با بزرگی شبکه‌ها، حمایت‌هایی را از آنها داشته باشیم تا روال جذب مخاطبان آنها تسهیل شود. حمایت‌ها می‌تواند در قالب‌های مختلفی نظیر خدمات تبلیغاتی کم هزینه، ارائه خدمات دولت الکترونیک، اتصال شبکه اجتماعی به شبکه مخابراتی کشور و... باشد. بعد از تدوین چنین اصولی می‌توان حمایت‌هایی را بسته به اینکه شبکه اجتماعی مذکور یک میلیون عضو داشته باشد یا ۱۰ میلیون، داشت.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی در خصوص فیلترینگ و یا مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی خارجی نیز تصریح کرد: شاید هر روز دَه‌ها شبکه اجتماعی در دنیا ایجاد می‌شود و لذا در برخورد با آنها باید یاد داشته باشیم که تلگرام شبکه گمنامی بود و یکباره ایرانیان به سمت استفاده از آن رفتند و اعضای آن یکباره به ۵۰ ، ۶۰ میلیون رشد یافت.

فیروزآبادی تاکید کرد: سیاست بستن و مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی دیگر جواب نمی‌دهد، طبق بررسی‌هایی که انجام دادیم، تعداد شبکه‌های فعال در کشور ما با بیش از ۱۰ هزار عضو متجاوز از ۲۰۰ شبکه است. تازه این در حالی است که هزاران شبکه دیگر در دنیا وجود دارد.

او بیان کرد: جهت تسهیل و رونق شبکه‌های اجتماعی داخلی پلت‌فرم اپن سورسی را توسعه دادیم، در حال حاضر هر فردی می‌تواند با استفاده از این قابلیت یک شبکه اجتماعی طراحی و راه‌اندازی کند.

فیروزآبادی معتقد است سیاست بستن و مسدودسازی شبکه‌ها پاسخگوی ساماندهی فضای کسب‌وکاری داخل کشور در این حوزه نیست، این کار نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند بلکه برای مردم ایجاد مشکل خواهد کرد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی خاطر نشان کرد: به نظر من باید از سیاست‌های ترکیبی جهت تشویق شبکه‌های اجتماعی داخلی استفاده کرد تا به این طریق موجب رونق آنها شد و میل و رغبت مردم را به سمت استفاده از این بسترها سوق داد.

ارسال نظر