روش مطالعه بیونیک چیست؟

روش مطالعه بیونیک چیست؟

روش مطالعه بیونیک چیست؟

روش مطالعه بیونیک چیست؟

ایده مطالعه بیونیک براساس این منطق شکل گرفته که سرعت پردازش مغز ما سریع‌تر از بینایی‌مان است. بنابراین اگر برخی حروف را از تمرکز خارج کنیم، سرعت مطالعه افزایش پیدا می‌کند.
مخترع این روش معتقد است که این روش مطالعه برای افراد مبتلا به dyslexia (خوانش‌پریشی) نیز مفید است که تقریبا ۲۰ درصد جامعه به درجاتی از آن مبتلا هستند. البته قبلا یک فونت ویژه این افراد طراحی شده بود که تا حدی عملکردی مشابه همین روش دارد.
افراد مبتلا به خوانش‌پریشی در خواندن کلمات و جملات دچار مشکل هستند و عمدتا دچار کند‌خوانی و مشکل درک مطلب هستند. البته هوش این افراد کاملا طبیعی است و مثلا افراد مشهور زیادی مانند انیشتین، استیون اسپیلبرگ و والت دیزنی به این اختلال مبتلا هستند. ضمن اینکه به‌نظر می‌رسد برخی افراد بیش‌فعال هم از راهکار مطالعه بیونیک سود می‌برند.

♦️ چگونه مطالعه بیونیک را امتحان کنیم؟
در حال حاضر با سه روش می‌توانید این روش مطالعه را امتحان کنید:
1- سازندگان یک افزونه کروم برای آن تهیه کرده‌اند که متن‌ها را به این شکل تبدیل می‌کند که می‌توانید آن را نصب کنید.
https://chrome.google.com/webstore/detail/bionic-reading/kdfkejelgkdjgfoolngegkhkiecmlflj

۲- یک مبدل آنلاین هم برای تبدیل متن و فایل‌ها در دسترس شما است که فرمت‌های پرکاربرد TXT, RTF, RTFD, EPUB و DOCX را تبدیل می‌کند.
https://api.bionic-reading.com/convert/

۳- یک API هم برای برنامه‌نویسان تدارک دیده‌ شده است که از طریق آن می‌توانند متن‌ها را به شکل ظاهری جدید تبدیل کنند که اینجا در دسترس است:
https://rapidapi.com/bionic-reading-bionic-reading-default/api/bionic-reading1/

علاوه بر این، ابزارهای غیررسمی دیگری هم برای تبدیل نوشته های انگلیسی و فارسی وجود دارد:
not-br.neocities.org

ارسال نظر