فشارهای FBI مانع از رمزگذاری دوطرفه نسخه پشتیبان iCloud شده است

رسانه کلیک - طبق منابع رویترز، کمپانی اپل به درخواست مقامات FBI از برنامه خود جهت رمزگذاری دوطرفه نسخه های پشتیبان iCloud منصرف شده است.

فشارهای FBI مانع از رمزگذاری دوطرفه نسخه پشتیبان iCloud شده است

کمپانی اپل داده های ذخیره شده محلی روی دستگاه های iOS را رمزگذاری می کند، اما ظاهرا نسخه های پشتیبان iCloud به طور کامل و دوطرفه رمزگذاری نمی شوند. منابع رویترز می گویند که اپل حدود دو سال پیش، از برنامه های خود برای رمزگذاری کامل نسخه های پشتیبان iCloud انصراف داده است. این تصمیم درست پس از اعلام مخالفت FBI با برنامه های مربوطه گرفته شده است. ظاهرا FBI به منظور ردیابی تهدیدهای امنیتی، به این نسخه ها احتیاج دارد.

البته هنوز دلیل واضحی برای انصراف از رمزگذاری دوطرفه بکاپ های iCloud نیست، اما خواست مجریان قانون می تواند دلیل ثانویه برای این تصمیم در نظر گرفته شود. ظاهرا اپل قصد ندارد تا مجددا به جنگ با FBI برود. طبق گفته یکی از کارکنان اسبق این کمپانی، یکی دیگر از دلایل احتمالی انصراف از برنامه رمزگذاری، نگرانی مشتریان بابت تغییر داده های خود بوده است. تاکنون نه اپل و نه FBI اظهار نظری در مورد این اقدام نکرده اند.

البته باید گفت که انصراف از رمزگذاری دوطرفه روی نسخه های پشتیبان، به معنی ناامنی تمام داده های موجود روی دستگاه های iOS و یا عدم اطمینان کامل از بک آپ های آیکلود نیست. طبق گفته های اپل، داده های حساس متعددی مثل iCloud Keychain، کلمات عبور اینترنتی، داده های مربوط به سلامتی، اطلاعات پرداختی و همینطور اطلاعات سیری، به طور دوطرفه در فضای iCloud رمزگذاری شده اند.

در واقع رمزگذاری به نوعی روی عمده اطلاعات اعمال شده است، اما از لحاظ فنی، کارکنان اپل و مجریان قانون می توانند به داده های کاربران با امنیت ضعیف تر دست پیدا کنند، که البته مشکل همین است. برای اطمینان از امنیت کامل، باید تمام نسخه های پشتیبان iCloud را غیرفعال ساخته و تنها به بکاپ های محلی Mac/PC بسنده کرد.

باید خاطر نشان کرد که عقب نشینی اپل در برابر FBI بی مورد و بدون بحث نبوده است. سازمان FBI بارها از این کمپانی خواسته تا مکانیزم باز کردن قفل گوشی های آیفون را ساده تر کند، تا در موارد امنیتی مثل متهم تیرانداز پنساکولا (محمد سعید الشمرانی) بتوانند از اطلاعات گوشی جهت شناسایی مظنون بهره ببرند.

ارسال نظر