تاثیر مثبت تحریک الکتریکی در برقراری ارتباط بیماران با هوشیاری کم

دانشمندان از تحریک الکتریکی مغز برای افزایش توانایی برقراری ارتباط در بیمارانی که دارای هوشیاری کمی هستند استفاده کردند.

تاثیر مثبت تحریک الکتریکی در برقراری ارتباط بیماران با هوشیاری کم

به گزارش کلیک ، دانشمندان در افرادی با هوشیاری حداقل، از تحریک الکتریکی استفاده کردند تا برقراری ارتباط را بعد از یک دوره درمان به آن ها برگردانند.

روش جدید به بیماران و خانواده های مبتلا به اختلالات آگاهی امید می دهد که با وجود آسیب های شدیدی که به مغز رسیده است، باز هم راهی برای بهبود وجود دارد.

حالات حداقل هوشیاری با اختلالات هوشیاری شدید مانند حالات نباتی مداوم یا سندرم قفل شدگی فرق دارد، چون بیمار هنوز هم می تواند دستورات ساده را دنبال کند و رفتارهایی هدفمند از خود نشان دهد.

دز سال ۲۰۱۴، محققان کشف کردند که در حال جاری کردن یک جریان ملایم به مغز افراد در حالت هوشیاری کم هستند که به آن ها کمک می کند پس از درمان ارتباط برقرار کنند.

این مطالعه جدید، توسط فیزیوتراپیست اورار تیبو از دانشگاه لیژ بلژیک به دنبال تحقیقاتی که پیش از این با استفاده از تحریکات ترانس جریان مستقیم یا tDCS بر روی ۱۶ بیمار به صورت دو سر کور و با نمونه گیری تصادفی انجام شده است.

بیمارانی که با تشخیص هوشیاری کم پس از ضربه های مغزی، کمبود اکسیژن و یا سکته مغزی شناخته شده بودند، و درک و آگاهی کمی از اطراف خود داشتند وارد مطالعه شدند.

افرادی که درمان را دریافت کرده بودند، بر روی پوست سر آن ها الکترود قرار داده شده و جریانی ۲ میلی آمپر در سراسر قشر جلویی مغز سمت چپ به مدت ۲۰ دقیقه بیش از پنج روز دریافت کردند.

نسخه کنترل درمان نیز مشابه همین بود با این تفاوت که فقط پنج ثانیه طول کشید.

همانند مطالعه قبل، آن دسته از بیمارانی که tDCS دریافت کرده بودند، سطوح متفاوت قابل توجهی در نمره هوشیاری نشان دادند، از این نمره برای تعیین هوشیاری آن ها تا هفت روز بعد از آخرین جلسه استفاده می شود. این نمره شامل پاسخ به دستورات، شناختن موقعیت اشیاء، پاسخ حرکتی خودکار و حرکات چشم ها می باشد.

دو بیمار تا جایی بهبود یافتند که قادر به عملکرد ارتباطی شدند. آن ها نمی توانستند صحبت کنند، ولی پزشکان قادر به سوال پرسیدن از آن ها بودند، برای مثال نام آن ها را پرسیدند، آیا نام تو دیوید است؟ فرد پاسخ داد بله، یا نه، و پاسخ را فقط را با حرکت قسمتی از بدن خود ارایه داد.

چهار نفر پس از درمان اول پاسخ دادند، نتایج شبیه مطالعه سال ۲۰۱۴ بود. بقیه بیماران تا چهار روز طول کشید که علائمی از بهبودی از خود نشان دهند، برای این بیماران پیشنهاد شد که درمان تکرار شود.

افزایش اثرات tDCS در طول جلسات، می توانست به دلیل افزایش تحریک پذیری گیرنده های NMDA بود که می تواند تحریک پذیری قشر مغز را تقویت کند.

این روش ممکن است درمان کامل را به همراه نداشته باشد، فعلا یک گام قابل توجه از درمان های رایج از جمله داروهای ضد ویروسی مانند درمان بیاری پارکینسون، با داروی آمانتادین است که با حملات صرع نیز مرتبط است.

به گفته محققان، tDCS هیچ عوارض جانبی خواهد داشت، البته اگر به درستی استفاده شود.

در واقع، در دیگر آزمایشات، نشان داده شده است که این فرم از تحریک الکتریکی در افراد مورد مطالعه سالم باعث افزایش شناخت این افراد می شود و این کار با ارتقای نمره ریاضی این افراد نشان داده می شود. حتی اگر در ارتش نیز در نظر بگیریم، می تواند باعث افزایش تمرکز در شرایط فشار در پرسنل ارتش شود.

در حالی که کارشناسان می گویند که مطالعات بیشتری نیاز است تا این نوع از درمان به مرحله تجاری سازی برسد و حتی می تواند به عنوان روشی ایمن برای استفاده روزانه در بلند مدت مورد استفاده قرار گیرد.

محققان هنوز نیاز دارند ببینند اگر از این روش پنج ساعت در یک روز استفاده کنند چه اتفاقی می افتد، یا اینکه اگر روزانه برای سه ماه به عنوان مثال مورد استفاده قرار گیرد چه رخ خواهد داد. بنابراین قبل از بلندپروازی در مورد استفاده از این روش باید کمی مراقب بود.

با توجه به پتانسیل و تاثیر دستگاه tDCS، می توان به راحتی آن را در منزل به کار برد و در راستای درمان، این نشانه هاست که امیدوار کننده هستند.

.

ارسال نظر