سومین امواج گرانشی شناسایی شده توسط انسان

بخشی از تئوری ارائه شده توسط آلبرت اینشتین درباره امواج گرانشی حدود ۱۵ ماه پیش مورد تایید قرار گرفت و میلیون ها دلار هزینه انجام شده بر روی تاسیساتی فوق پیشرفته بالاخره به نتیجه نهایی خود رسید.

سومین امواج گرانشی شناسایی شده توسط انسان

به گزارش کلیک، مدتی بعد و در خرداد ماه سال گذشته، این مسئله یک بار دیگر مورد تایید قرار گرفت و اکنون در خرداد ماه امسال شاهد سومین تایید دانشمندان فیزیک هستیم.
در حال حاضر ۹۹ سال از زمان مطرح شدن تئوری اینشتین می گذرد و سومین آزمایش انجام شده توسط رصدخانه LIGO با موفقیت انجام شده و همین امر حقایق بیشتری را هم برای ما به وضوح آشکار می کند. پس از سومین اثبات این نظریه، نه تنها نظریه به طور کامل مورد قبول واقع گردید، بلکه دانشمندان در حال حاضر تصمیم دارند با تکرار کردن آزمایش های خود، از اسرار بیشتری پرده بردارند.
دانشمندان تلاش می کنند با بهره گیری از داده های آماری مستند، در مورد اشیاء بسیار دور در کهکشان، سیاهچاله ها و امواج فضا-زمان نکات بیشتری را بیاموزند. تکرار کردن مجدد این آزمایش ها به همین دلیل می باشد.
فیزیکدان دانشگاه کاردیف و پت استیت و همچنین نویسنده پژوهش منتشر شده اخیر بانگالور ساتیپارکاش، می گوید: « ضرب المثل پرمفهمومی هست که می گوید: یک بار شانس است، دو بار اتفاق ولی دفعه سوم یک الگو است. ما در حال حاضر با یک الگو روبرو هستیم.»
بیایید ماجرای امواج گرانشی را یک بار با هم بررسی کنیم: این امواج هنگامی در بافت فضا-زمان ایجاد می شوند که دو سیاهچاله، دو ستاره نوترونی یا یک سیاهچاله و یک ستاره نوترونی با یکدیگر برخورد داشته باشند. این برخورد بزرگ و مهیب موجب به وجود آمدن خمیدگی در فضا-زمان می شود.
در واقع فضا-زمان را مثل یک سطح صاف در نظر بگیرید، درست شبیه یک صفحه پلاستیکی ترامپولین. در این حالت هنگامی که جسمی سنگین را بر روی ترامپولین می اندازیم، این صفحه پلاستیکی کمی فرو رفته و دوباره به حالت اولیه خود بر می گردد. شاید این گویاترین تعریف برای فضا-زمان باشد.
هنگامی که میلیاردها سال نوری، دورتر از سیاره زمین، یک برخورد بزرگ روی می دهد، فضا-زمان به اصطلاحی عامیانه کِش می آید و امواجی را تولید می کند که ما آنها را دریافت می کنیم.
هنگامی که سیاهچاله ها به هم نزدیک می شوند، یک دفعه مانند دو قطره آب تشکیل یک قطره آب بزرگتر را نمی دهند. بلکه شروع به چرخش با سرعت بسیار بالا به دور یکدیگر می کنند (شاید چند دور در هر ثانیه) و سپس یک شیء واحد تشکیل می دهند (GIF بالا به خوبی این موضوع را تشریح می کند).
اکنون این چرخش های سریع هستند که فضا-زمان را دستخوش تغییر کرده و امواجی را تولید می نمایند. امواج گرانشی با سرعت نور حرکت می کنند و آنچه که در تحقیقات امروز منتشر شده است، به ۳ میلیارد سال نوری قبل که در تاریخ ۴ ژانویه به رصدخانه لیگو رسید تعلق دارد.
در حقیقت، همه ما با کوچکترین حرکاتمان امواج گرانشی ایجاد می کنیم اما این امواج به اندازه ای ناچیز هستند که بر روی فضا-زمان هیچ تاثیر مشخصی ندارند. رصد خانه بزرگ لیگو به این دلیل ساخته شده است که امواجی به بزرگی امواج تولید شده توسط سیاهچاله ها را اندازه گیری کند.

ارسال نظر