تزریق واکسن آنفلوانزا با استفاده از پچ سوزنی

کلیک - استفاده از واکسن آنفلوانزا امری ضروری است، از آنجا که تزریق واکسن دردآور است و برای این کار باید به پزشک مراجعه کرد، کمتر کسی تمایل به واکسن زدن دارد، از این‌رو محققان به دنبال روشی برای تزریق واکسن بدون نیاز به پزشک یا پرستار هستند.

تزریق واکسن آنفلوانزا با استفاده از پچ سوزنی

تنها حدود ۴۰ درصد بزرگسالان در ایالات متحده، سالانه واکسن آنفلوانزا تزریق می کنند، در حالی که آنفلوانزا عواقب شدیدی برای سلامتی فرد به دنبال دارد. برای برخی افراد واکسن زدن کار دردآوری است و یا ممکن است فرصت مراجعه به پزشک را نداشته باشند. به همین دلیل پزشکان محقق به دنبال روشی برای تزریق واکسن بدون نیاز به دکتر یا پرستارهستند.

اکنون گروهی از دانشگاه اموری و موسسه فناوری جورجیا اعلام کردند که اولین آزمون بالینی را با موفقیت پشت سر گذاشته اند. آن ها پچی ایجاد کردند که این پچ همانند چسب زخم بوده و روی سطح آن مجموعه ای از سوزن های بسیار کوچک وجود دارد. زمانی که این پچ روی پوست فشرده می شود، انحلال می یابد، یعنی مواد فعال واکسن را به درون بدن منتقل می کند.

در آزمونی، ۱۰۰ فرد سالم با رده سنی ۱۸ تا ۴۹ سال به طور تصادفی به چهار گروه تقسیم شدند: پچ توسط پرستار گذاشته شود، پچ توسط خود فرد گذاشته شود، تزریق معمولی توسط پرستار انجام شود، و پچ پلاسبو توسط پرستار گذاشته شود.

نتایج

این آزمون نشان داد که پچ دارای سوزن های بسیار کوچک، بی خطر و موثر بوده و هیچگونه واکنش های جانبی ندارد، اما افراد ترجیح می دادند با یک سوزن زیر پوستی واکسن بزنند. هیچ تفاوتی بین بیمارانی که خودشان پچ را بر روی پوست می گذاشتند و کسانی که پرستار برایشان پچ را می گذاشت وجود نداشت.
بعد از استفاده از پچ ها سوزن ها کاملا انحلال یافته بودند، این بدان معناست که دورانداختن پچ ها همانند زباله های معمولی کاملا بی خطر است. همچنین واکسن درون پچ می تواند یک سال بدون نیاز به فریز کردن سالم بماند.

مارک پرازنیتز نویسنده این مقاله گفت: "استفاده از این پچ ها در آزمون های بالینی بسیار رضایت بخش و جذاب بود، و نتایج بسیار خوب پیش رفت. ما اکنون باید فاز دوم آزمون های بالینی را پیش ببریم که این کار مستلزم افراد بیشتری است و امیدواریم که چنین چیزی به زودی محقق شود."

ارسال نظر