نخستین آزمایشگاه هوش مصنوعی گوگل در کانادا

کلیک - شرکت DeepMind یکی از نام های شناخته در زمینه هوش مصنوعی با گشایش مرکز تحقیقاتی جدید خود در ادمونتون کانادا، حیطه فعالیت های خود را به خارج از مرزهای بریتانیا رساند.

نخستین آزمایشگاه هوش مصنوعی گوگل در کانادا

DeepMind در سال ۲۰۱۴ توسط گوگل خریداری شد و تاکنون همکاری های بسیاری با انستیتوهای علمی تحقیقاتی در انگلستان مثل NHS و همچنین دانشگاه های این کشور داشته است.

فعالیت های دانشگاه آلبرتا در زمینه هوش مصنوعی و پیش قدم بودن در ارایه فناوری های جدید، این دانشگاه را به گزینه ای مناسب برای همکاری با DeepMind در زمینه هایی نظیر یادگیری ماشین و تقویت یادگیری تبدیل کرده است و این شرکت در نقش اسپانسر، حمایت کننده بسیاری از پروژه های آزمایشگاه یادگیری ماشین دانشگاهی در آلبرتا خواهد بود.

ریچارد ساتون استاد علوم کامپیوتر دانشگاه آلبرتا و یک از چهره های شناخته شده در جامعه علمی هوش مصنوعی و یادگیری تقویتی ، نخستین مشاور خارج از شرکت DeepMind است و مسئولیت اصلی راهبری دفتر جدید را با همکاری چندتن دیگر از محققان دانشگاه آلبرتا برعهده خواهد داشت. وی در بیانیه مطبوعاتی خود اعلام کرد: آزمایشگاه جدید ساخته شده، سرعت تحقیقات منطقه را چندبرابر نموده و زمینه ساز بسیاری از پیشرفت های نوین علمی در کانادا خواهد بود.

یادگیری تقویتی RL) Reinforcement learning) روشی است که به کامپیوتر این امکان را می دهد تا با بهره مندی از شیوه آزمون و خطا به یادگیری پرداخته، و محققان نیز در صورت کسب نتایج صحیح با پاداش های مجازی، سیستم را تشویق نمایند. شرکت Deepmind توانسته است تاکنون با استفاده از روش های اینچنینی به موفقیت های چشمگیری در زمینه حضور هوش مصنوعی در بازی های کامپیوتر دست یابد.

اگرچه به گفته مسئولان Deepmind، دفتر کانادا، نخستین آزمایشگاه تحقیقاتی این شرکت در سطح بین المللی است، اما پیش از این نیز پروژه های مشترکی بین دفاتر گوگل در سیاتل آمریکا و محققان این مجموعه با تمرکز بر کاربردی سازی هرچه بیشتر هوش مصنوعی در زندگی روزمره افراد انجام شده است، که برای مثال می توان به تلاش در کم کردن هزینه های مصرف انرژی در دیتاسنترهای گوگل، اشاره نمود.

ارسال نظر