سایت های تورنت، گوگل و عدم توجه به قوانین کپی رایت

رسانه کلیک - شرکت گوگل در یک اقدام بی سابقه و مخالف با قوانین کپی‌رایت، سایت‌هایی با محتوای دزدی و نقض قانون کپی‌رایت را در نتایج جستجو خود برجسته نشان می‌دهد.

سایت های تورنت، گوگل و عدم توجه به قوانین کپی رایت

گرچه شرکت گوگل تلاش‌های خود را برای کاهش سایت‌های غیرقانونی تورنت و اشتراک‌گذاری رایگان فایل در نتایج جستجو خود را افزایش داده، اما روشن است که برخی از اشکالات در استراتژی شرکت گوگل وجود دارد. به تازگی یکی از سایت‌های تورنت به نام TorrentFreak کشف کرده است که بسیاری از سایت‌ها و موتور‌های جستجو در ایالات متحده آمریکا در نتایج جستجو خودشان سایت‌های تورنت و اشتراک‌گذاری رایگان فایل را برجسته می‌کنند.

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که کاربر در حال جستجو سایت‌های تورنت و اشتراک‌گذاری رایگان فایل است همچنین درصورتی که کاربر در حال جستجو سایت‌های قانونی استریم (پخش آنلاین فیلم،ویدیو و غیره) باشد، این موتور‌های جستجو در کنار ارائه سایت‌های قانونی Crackle و یا Hulu در نتایج جستجو‌شان، سایت‌های غیرقانونی تورنت و اشتراک‌گذاری رایگان فایل را نیز برجسته می‌کنند. این نتایج ضد و نقیض از موتور جستجوی گوگل (بخش آمریکا) بدست می‌آید. همچنین زمانی که کاربر عباراتی نظیر Best torrenting/torrent Sites را در موتور جستجوی گوگل جستجو می‌کند، در کمال تعجب مجموعه‌ای از بهترین سایت‌های تورنت نظیر isoHunt، Demonoid، The Pirate Bay و نمونه‌های مشابه، در مقابل شما قرار می‌گیرد.

سایت‌های تورنت و Pirate

ما از شرکت گوگل می‌خواهیم که درباره برجسته کردن سایت‌های تورنت در نتایج جستجو خود توضیحات منطقی ارائه دهد اما به نطر می‌رسد ارائه برجسته‌ی سایت‌های تورنت در نتایج گوگل غیرعمدی بوده است و احتمالا باگی در بخش نرم‌افزار موتور جستجوی گوگل وجود دارد. سیستم موتور جستجوی گوگل به گونه‌ای طراحی شده است که در یک الگوریتم یکسان، بصورت خودکار نتایج و سایت‌هایی را برجسته و هایلایت (Highlight) می‌کند بدین ترتیب فعلا این امکان برای شرکت گوگل میسر نیست که نتایج خود را یکی پس از دیگری بررسی کند و آن‌هایی را که از هر لحاظ مشکل قانونی نداشته باشند را برای کاربر نشان دهد. با این حال زمانی که گوگل فعالیت رصد و ایندکس کردن سایت‌های تورنت را آغار کرد بایستی از همان زمان فیلتر‌هایی را برای جلوگیری از نشر سایت‌های تورنت در نتایج خود به کار می‌بست.

پیش از این شرکت گوگل با صنعت سرگرمی،فیلم و موسیقی قراردادی را بسته بود که سایت‌ها و لینک‌هایی را که حاوی محتوای دزدی و نقض قانون کپی‌رایت باشند را از نتایج جستجو خود حذف کند اما حالا می‌بینیم نه تنها این اتفاق رخ داده است بلکه گوگل سایت‌های تورنت و سایت‌هایی که حاوی محتوای دزدی و ناقض قانون کپی‌رایت هستند را در نتایج جستجو خود بصورت برجسته نشان می‌دهد. موتور جستجوی گوگل به‌طور خودکار، نتایج جستجو را برپایه انتخاب‌های پیشین کاربر، پیش روی او قرار می‌دهد. با وجود این، اگر در چند ماه آینده تغییرات جدی در نحوه نمایش سایت‌های تورنت در نتایج جستجو ایجاد شود، تعجبی نخواهد داشت. در این بین، هالیوود هم فشار زیادی را به گوگل وارد کرده تا این غول دنیای جستجوی محتویات اینترنتی، روش‌های جدیدی را برای جلوگیری از نمایش محتویات ناقض حق نشر در دستورکار قراردهد.

ارسال نظر