پیشرفت فناوری و روش‌های جدید دزدی؛ سارقان ATM دستگیر شدند

رسانه کلیک - با پیشرفت فناوری، خلافکاران نیز پیشرفت هایی عجیب را از خود نشان می دهند.  یک باند حرفه‌ای از هکر ها و سارقان که با سرقت اطلاعات کارت‌های اعتباری مردم، ۴۲۰‌هزار دلار بدست آورده بود توسط پلیس آمریکا دستگیر شد.

پیشرفت فناوری و روش‌های جدید دزدی؛ سارقان ATM دستگیر شدند

اعضای یک باند حرفه‌ای که از دستگاه‌ها و کارت‌های ATM مبلغی به ارزش ۴۲۰ هزار دلار سرقت کرده بودند توسط پلیس آمریکا شناسایی و دستگیر شدند. روز سه‌شنبه وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که چهار نفر از اعضای این باند در دادگاه آمریکا محاکمه شدند. اعضای این باند حرفه‌ای بوسیله یک سری شگرد‌ها و ترفند‌ها، اطلاعات مربوط به کارت‌های اعتباری مشتریان را به سرقت می‌بردند سپس با ایجاد و تولید کارت‌های کلون این اطلاعات را در کارت‌ها استفاده می‌کردند و بدون اجازه صاحب کارت بصورت غیرقانونی برداشت‌هایی را از کارت بصورت اینترنتی و مجازی انجام می‌دادند. همچنین مجرمان با استفاده از دستگاه‌های Reader و دوربین‌های Pinhole‌ که در صفحه کلید دستگاه‌های ATM تعبیه می‌شد و به سختی قابل تشخیص بود جزییات و اطلاعات کارت‌های مشتریان را ثبت و ضبط می‌کردند.

سارقان کارت‌های ATM

وزارت اجرایی قانون ایالات متحده آمریکا طی گزارشی اعلام کرده است که سارقان با استفاده از این تاکتیک‌ها موفق به سرقت ۴۲۸۵۸۱ دلار از دستگاه‌های PNC و ATM بانک‌های موجود در شهر نیوجرسی شدند. امروزه به این نوع سرقت‌ها که از طریق عابر بانک و دستگاه‌های ATM صورت می‌پذیرد اسکیمینگ (Skimming) گفته می‌شود. در حالت کلی شیوه کار بدین صورت است که سارق یک بخش جدیدی را به عابربانک متصل می‌کند که تفاوت بسیار کمی با شکل اصلی عابربانک دارد.(یک قسمت جدید به بخش کارت‌خوان افزوده می‌شود) از طریق این بخش، کاربری که کارت خود را وارد دستگاه می‌کند تا کار‌های مورد نظر خود را انجام دهد، سارق می‌تواند تمام اطلاعات کارت را ذخیره کند (شماره کارت). حال نوبت به رمز عبور می‌رسد. برای این کار دو روش در اسکیمینگ وجود دارد، در روش اول یک دوربین بسیار ریز (در حد سوراخی به اندازه کبریت) زیر دستگاه فوق‌الذکر قرار می‌گیرد که در حین وارد کردن اطلاعات توسط کاربر، آن‌ها را ضبط می‌کند و در اختیار سارق قرار می‌دهد. روش دوم نیز بدین صورت است که در آن یک کیبورد جدید را روی کیبورد قبلی دستگاه قرار می‌دهند که از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به نسخه اصلی است و این پنل جدید اطلاعات وارد شده توسط کاربر را ذخیره می‌کند که این اطلاعات شامل رمز عبور وی نیز می‌شوند.

سارقان کارت‌های ATM

مارسل پکام ۴۳ ساله، کاتالین دراگومیر ۳۳ ساله، ادوارد تیکو ۳۲ ساله و سیلوستر پاپ ۲۵ ساله که همگی شهروند نیویورک هستند روز سه‌شنبه در دادگاه فدرال نیویورک محاکمه شدند. هر چهار مجرم به اتهام سرقت از کارت‌های اعتباری ATM کاربران، به ۳۰ سال زندان و ۱ میلیون دلار جریمه نقدی محکوم شدند. پکام با پذیرفتن اتهام خود گفت: حدود یک سال است که در عملیات سرقت اطلاعات کارت‌های اعتباری مردم، دیگر ۳ متهم را همراهی می‌کردم. کاتالین، ادوارد و سیلوستر نیز ضمن پذیرفتن اتهام خود، اعتراف کردند که از مارس ۲۰۱۵ تا جولای ۲۰۱۶ با استفاده از کارت‌های اعتباری تقلبی که حاوی اطلاعات کارت‌های اعتباری کاربران بود بصورت غیرمجاز برداشت‌هایی را انجام می‌دادند. علاوه بر این افراد سه عضو دیگر باند به نام‌های جوئل گارسیا، ویکتور هانگانو و رادو ماران به نقش خود در عملیات سرقت اطلاعات کارت‌های اعتباری اعتراف کردند و این مجرمان نیز در انتظار محاکمه هستند. تا به امروز ۷ نفر از مجموع ۱۳ متهم محکوم شده‌اند.

سارقان کارت‌های ATM

این نوع سرقت‌ها در همه نقاط جهان صورت می‌گیرد. در ماه می، پلیس اروپا یک باند ۲۷ نفری اسکیمینگ را دستگیر کرد. حوزه فعالیت این باند به کشور‌های جمهوری چک، استونی، فرانسه، هلند، رومانی و اسپانیا کشیده شده بود.

ارسال نظر