تجربه سفر از Mac OS X به ویندوز ۱۰

رسانه کلیک – ترس از تغییر یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های انسان است که به نظر می‌رسد سازندگان ابزارهای الکترونیکی از آن به نفع خود سود می‌برند. در ادامه تجربه یکی از کاربران در تغییر وسایل الکترونیکی خود را، می‌خوانیم.

تجربه سفر از Mac OS X به ویندوز ۱۰

برای برداشتن اولین قدم برای غلبه بر ترس از تغییر وسایل و ابزار الکترونیکی خود، MacBook Air 11 اینچی خود را کنار گذاشتم و نوت بوک Huawei MateBook X با ویندوز ۱۰ خریدم.

پس از باز کردن جعبه نوت بوک جدیدم، ظاهر،ضخامت مناسب و طراحی آن در مقایسه با مک بوک، به نظرم مدرن‌تر و جذاب‌تر آمد. اندازه آن‌که کوچک‌تر از یک کاغذ A4 است و وزن ۱٫۰۵ کیلویی آن نیز در این قضاوت تاثیر داشت.

پس از روشن کردن لپ‌تاپ، ویندوز ۱۰ به‌سرعت بالا آمد و درمجموع راه‌اندازی حدود نیم ساعت طول کشید. نیم ساعت دوم پس از راه‌اندازی اولیه، به نصب نرم‌افزار و برنامه‌های موردنیاز و همچنین بازیابی اطلاعات شخصی و تبدیل فرمت فایل گذشت که خوشبختانه بسیار ساده و حتی دانلود برنامه‌ها بدون Sign-in شدن به Microsoft Store ممکن بود.همچنین با Sync کردن گوگل در قسمت Docs،Calender، Gmail و Chrome تمام اطلاعات موردنیاز برای کارم، نیز بدون هیچ تلاشی در دسترسم قرار گرفت.

در روزهای بعد، کم‌کم اطلاعات بیشتری درباره دستگاه جدیدم کسب کردم. Windows Hello در ابتدای ویندوز که با اسکنر اثرانگشت MateBook X همراه شده است، زمان و تلاش را برای دسترسی سریع به ویندوز کم می‌کرد و همچنین صفحه‌نمایش آن با رزولوشن ۲۱۶۰*۱۴۴۰ و قاب دور آن بسیار با کیفیت بود. پنل شیشه‌ای نور را بازتاب می‌کرد،ولی مانع کارم در روزهای آفتابی در فضای آزاد نمی‌شد و صفحه‌کلید آن در مقایسه با مک بوک فوق‌العاده بود.

ولی نور صفحه‌کلید به‌اندازه کافی نبود و بعضی از کلیدها به‌خوبی مشخص نمی‌شدند، Trackpad کوچک و پاسخ سیستم به آن خوب نبود. عمر باتری ۷ ساعته آن نیز هم در مقایسه با ۸-۹ ساعت مک بوک راضی کننده نبود.ویندوز ۱۰ هم نسبت به آخرین تجربه‌ام از کار با ویندوز تغییرات مثبتی کرده بود ولی استفاده از Start Menu گیج‌کننده بود. اما می‌توان این مشکل را با شخصی‌سازی آن کم کرد.

ولی به‌طور کلی، MateBook X جایگزین مناسبی برای مک بوک قدیمی‌ام بود. همچنین بعد از سال‌ها دوری از ویندوز، در دو هفته استفاده از آن دریافتم که شاید امکانات آن برای کاربران عادی ویندوز جذاب نباشد، ولی برای کسانی مثل من که از نسخه‌های قدیمی آن به مک بوک پناه برده‌ام، در کمال شگفتی کار با آن راضی‌کننده بود.

ارسال نظر