چطور آپدیت های جدید ویندوز ۱۰ را دریافت کنیم؟

رسانه کلیک - کاربرانی که اصطلاحا ویندوز اینسایدر (Windows Insider) می‌شوند می توانند جدیدترین بیلدها و آپدیت های ویندوز ۱۰ را پیش از کاربران معمولی دیگر دریافت کنند.

چطور آپدیت های جدید ویندوز ۱۰ را دریافت کنیم؟

ویندوز ۱۰ (Windows 10) آخرین نسخه منتشر شده از سیستم عامل ویندوز مایکروسافت محسوب می شود. شرکت مایکروسافت برای این نسخه از ویندوز همانند نسخه های پیشین خود همواره آپدیت ها و بیلدهایی را جهت بهبود عملکرد ویندوز و امنیت آن در اختیار کاربران خود قرار داده است.

بسیاری از کاربران تمایل دارند که جدیدترین و آخرین آپدیت ها و بیلدهای ویندوز ۱۰ را پیش از موعد و قبل از اینکه در دسترس عموم قرار گیرد، دریافت و نصب کنند. برای این دسته از کاربران، پلتفرم و برنامه ویندوز اینسایدر (Windows Insider) می تواند کمک بسیاری کند.

شاید اسم ویندوز اینسایدر کم و بیش به گوشتان خورده باشد. اما آیا می‌دانید ویندوز اینسایدرها چه کسانی هستند و چه کارهایی انجام می دهند؟ آیا ما هم می‌توانیم ویندوز اینسایدر شویم؟ شاید این سوال ها ذهن شما را بسیار مشغول کرده باشد. اما نگران نباشید! با ما همراه باشید تا توضیحاتی پیرامون ویندوز اینسایدرها و نحوه ویندوز اینسایدر شدن ارائه دهیم.

ویندوز اینسایدرها افرادی هستند از عموم مردم که آشنایی بیشتری با قسمت های مختلف ویندوز دارند و به صورت داوطلبانه آمادگی خود را به شرکت مایکروسافت اعلام می کنند تا بیلدهای جدید ویندوز این شرکت را زودتر از افراد عمومی دریافت کنند.

1th pic

کار ویندوز اینسایدر چیست؟

شاید شما هم دوست داشته باشید که زودتر از دیگران بیلدهای ویندوز کمپانی مایکروسافت را دریافت نمائید، اما همه‌ کل داستاماجرا به همینجا ختم نیم‌شود! ویندوز اینسایدرها در واقع پیش مرگ سایر افرادی می شوند که اینسایدر نیستند! آن ها بیلدها را زودتر از دیگران دریافت می کنند و کارشان عیب یابی و نظر دادن در مورد قسمت های مختلف ویندوز است تا رفته رفته کمپانی در بیلدهای بعدی مشکلات را رفع کند و سیستم عامل را به یک سیستم عامل کامل تبدیل کنند. البته لازم نیست بترسید! خیلی کار سختی نیست و در اکثر موارد مشکل خاصی پیش نمی آید و مایکروسافت مشکلات را در بیلدهای جدید به طور دائم رفع می کند. اما پایه اینسایدر بودن بر اساس صبر است! پس اگر صبر ندارید به دنبال ویندوز اینسایدر شدن نروید.

آیا ما هم می توانیم ویندوز اینسایدر شویم؟

خب پس اگر صبور هستید و به دنبال اینسایدر شدن و به دنبال جواب این سوال هستید که آیا ما هم می توانیم ویندوز اینسایدر شویم، جواب آن قطعا مثبت است؛ همه می توانند ویندوز اینسایدر شوند و به طور داوطلبانه باید مایکروسافت اکانت خود را به کمپانی مایکروسافت معرفی کنند و پس از آن بیلدهای جدید را دریافت نمایند. البته این روند در ویندوز موبایل و کامپیوتر متفاوت است که در ادامه در مورد هر کدام و پیش نیازهای آن ها توضیحاتی را ارائه می دهیم.

2th pic

نحوه اینسایدر شدن در ویندوز ۱۰ کامپیوتر

برای اینسایدر شدن در ویندوز ۱۰ کامپیوتر شما می توانید آخرین نسخه ویندوز ۱۰ را از سایت مایکروسافت دانلود و نصب کنید و یا اگر دی وی دی آن را از قبل دارید نصب کنید و اگر نسخه ای از ویندوز ۱۰ دارید مشکل کاملا حل شده است. پس از نصب ویندوز ۱۰ به منوی استارت (Start) و سپس به قسمت تنظیمات (Setting) بروید و روی گزینه Update & Security کلیک کنید.

در حالت عادی اگر شما آخرین آپدیت ها را دریافت کرده باشید بعد از چک به شما گزینه Your device is up to date را نشان می دهد. اما از کجا اینسایدر را فعال کنیم تا بیلدهای جدید را دریافت کنیم؟ برای این کار بر روی گزینه Advanced Option کلیک کنید. کمی پایین تر گزینه Get Insider Preview Builds را مشاهده می کنید. بر روی Get Started کلیک کنید و سپس Next را بزنید تا سیستم شما آماده ریستارت شود.

وقتی سیستم ریستارت شد، زمانی که دوباره به این قسمت مراجعه کنید مایکروسافت اکانت خود را مشاهده می کنید که به عنوان اینسایدر به شما نمایش داده می شود. از این پس شما می توانید بیلدهای جدید ویندوز ۱۰ کامپیوتر را از طریق چک آپدیت که عموما به صورت خودکار انجام می شود، دریافت نمائید.

3th pic

اما چطور مطمئن شویم که در حال اجرای آخرین بیلد (Build) یا ساخت ویندوز ۱۰ هستیم؟

اگر نسخه پیش‌نمایش فنی ویندوز ۱۰ را در حال اجرا ندارید، این ویندوز را بر روی سیستم خود نصب کنید. البته توصیه می‌شود بر روی سیستم اصلی خود آن را نصب نکنید و یک پی‌سی جداگانه را برای اجرای نسخه پیش نمایش ویندوز ۱۰ در نظر بگیرید. برای نصب نیز باید در ابتدا فایل ISO را دانلود کنید، آن را بر روی یک دی‌وی‌دی یا درایو یو‌اس‌بی رایت کنید و بر روی یک کامپیوتر دیگر و در یک پارتیشن جداگانه نصب کنید. اگر مشتاق هستید که این ویندوز را بر روی سیستم اصلی خود داشته باشید، از طریق ماشین مجازی قادر به انجام بدون ریسک آن هستید.

اما فرض می‌کنیم شما ویندوز ۱۰ را اجرا دارید و اکنون می‌خواهید آخرین ساخت آن را دریافت کنید:

با فرض اینکه از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید، بر روی منوی استارت جدید کلیک کنید و دوباره بر روی گزینه PC Settings کلیک کنید.
در پنجره تنظیمات پی‌سی، بر روی تنظمیات Update and Recovery کلیک کنید.
در صفحه بروزرسانی و ریکاوری، گزینه Preview builds را انتخاب کنید.
در همان پنجره Preview builds، بر روی دکمه Check now کلیک کنید.
ویندوز به شما می‌گوید که ساخت جدیدی در دسترس برای دانلود است یا خیر. اگر وجود داشت دکمه Download now حاضر می‌شود و باید بر روی آن کلیک کنید. اگر ساخت جدیدی وجود نداشته باشد، پیامی ظاهر خواهد شد و آن را به اطلاع شما می‌رساند.

6th pic

با فرض اینکه ساخت جدیدی از ویندوز ۱۰ در دسترس است، بر روی دکمه Download Now کلیک کنید. ویندوز این ساخت جدید را دانلود و سپس بر روی سیستم شما نصب می‌کند.
بعد از اینکه ساخت جدید نصب شد، ویندوز از شما درخواست می‌کند که کامپیوتر را ریبوت کنید.
ریبوت کنید، دوباره وارد ویندوز شوید و با ساخت جدیدی از نسخه پیش‌نمایش فنی ویندوز ۱۰ مشغول به کار شوید.
شماره ساخت این نسخه از ویندوز را می‌توانید با نگاه به بخش پایینی و سمت راست دسکتاپ ویندوز مطلع شوید. تا به این لحظه آخرین شماره ساخت ۹۸۷۹ است. دفعه بعدی که این فرآیند بروزرسانی را انجام می‌دهید باید با شماره ساخت بالاتری مواجه شوید.

4th pic

در نهایت شما می‌توانید با آخرین نسخه پیش‌نمایش ویندوز جدید مایکروسافت آشنا شوید و ببینید در این ساخت جدید چه چیز‌هایی کار می‌کند و چه چیز‌هایی از کار افتاده‌اند. برای مثال در آخرین ساخت، برنامه وان‌درایو مایکروسافت به خوبی کار نمی‌کند. همینطور که کمپانی مایکروسافت نسخه‌های جدیدی را منتشر می‌کند، در هر نسخه باگ‌ها و ویژگی‌های جدیدی وجود دارند.

برای ارسال بازخورد به مهندسان مایکروسافت بر روی منوی استارت کلیک کنید و عنوان Windows Feedback را انتخاب کنید. در صفحه Windows Feedback می‌توانید یک دسته خاص را انتخاب کنید و بازخورد‌های دیگر کاربران را نیز مشاهده کنید و در نهایت نظر خود را ارسال کنید.

مایکروسافت قطعا برای انتشار نسخه نهایی ایده‌های خود را دنبال خواهد کرد. اما این کمپانی بر روی دریافت بازخورد‌ها از کاربرانش نیز حساب باز می‌کند. به عبارت دیگر، بخشی از آینده ویندوز ۱۰ در دستان شما است.

نحوه اینسایدر شدن در ویندوز ۱۰ موبایل

برای اینسایدر شدن در ویندوز ۱۰ موبایل شما به یک گوشی ویندوزی احتیاج دارید. البته تمام گوشی های ویندوزی نمی توانند اینسایدر باشند و برخی گوشی های قدیمی مثل لومیا های قدیمی یا گوشی های مثل HTC 8X نمی توانند اینسایدر باشند. (لیست گوشی هایی که می توانند اینسایدر باشند) پس از اینکه مطمئن شدید گوشی شما جزو گوشی های دارای قابلیت پشتیبانی از بیلد های پیش نمایش ویندوز ۱۰ را دارد مراحل زیر را انجام دهید.

۱- نصب اپلیکیشن Windows insider: اولین کاری که باید انجام دهید نصب اپلیکیشن ویندوز اینسایدر است که می توانید از استور مایکروسافت آن را دریافت نمائید. پس از نصب برنامه وارد آن شوید و بر روی گزینه Get Preview Builds ضربه بزنید. سپس جلوتر دو گزینه به شما نشان داده می شود. گزینه های Insider Slow و Insider Fast را مشاهده می کنید که دسته اینسایدر های Fast از اینسایدر های Slow بیلد ها را زودتر دریافت می کنند و آپدیت های بیشتری در دسترسشان قرار می گیرد. این قسمت به انتخاب شماست که جزو کدام دسته باشید. پس از آن گوشی شما آماده ریستارت می شود.

5th pic

۲- مراجعه به قسمت Update: پس از ریستارت گوشی شما می توانید با مراجعه به قسمت Update در گوشی خود آخرین بیلد را دریافت نمائید. پس از آپگرید به ویندوز ۱۰ هم آپدیت ها را به صورت خودکار در قسمت Update & Security دریافت خواهید کرد.

نکته دیگر اینکه زمانی که شما ویندوز ۱۰ را هم بر روی گوشی خود نصب داشته باشید و اینسایدر نباشید (مانند کسانی که به نسخه نهایی از ویندوز ۸٫۱ آپگرید کردند) بازهم می توانید با نصب این اپلیکیشن و انجام مراحل بالا بیلد های جدید ویندوز ۱۰ موبایل را دریافت نمائید.

ارسال نظر