نفوذ خسروشاهی در اوبر کاهش پیدا کرد!

رسانه کلیک - هیئت مدیره اوبر در جلسه اخیر خود به منظور هموار کردن مسیر سرمایه گذاری به تغییراتی رأی دادند که وضعیت استقلال مدیریت این شرکت و تقسیم سهام را تغییر می‌دهد.

نفوذ خسروشاهی در اوبر کاهش پیدا کرد!

به گزارش کلیک ؛ به نقل از وب سایت انگجت؛ هیئت مدیره اوبر به اتفاق آرا به یک سری تغییرات جدید برای جذب سرمایه از طرف برخی موسسات مالی به خصوص Softbank رأی مثبت دادند.

یکی از تغییرات اعمال شده، حذف قدرت رأی دهی ویژه‌ای است که سابقا با انواع خاصی از اوراق سهام صورت می‌گرفت. به عنوان مثال، Travis Kalanick مدیر عامل سابق اوبر مالک یک سوم از سهام کلاس B است که هر سهم آن قدرت رأی برابر ۱۰ سهم معمولی را برای وی به ارمغان می‌آورد، اما بر اساس تغییرات جدید هر سهم می‌تواند تنها یک رأی داشته باشد. اکنون کالانیک برای آنکه دوباره به قدرتمندترین فرد در شرکت اوبر تبدیل شود، راه‌ دراز و مشکلی در پیش دارد.

به گفته بلومبرگ، کالانیک و دارا خسروشاهی مدیر عامل جدید Uber هر دو به عنوان رئیس کمیته‌های هیئت مدیره شناخته شدند.

علاوه بر این، مدیر عامل جدید باید توسط دو سوم هیئت مدیره حمایت شود. از آنجایی که هیئت مدیره اوبر دارای ۱۷ کرسی است و دو مورد از آنها توسط Softbank اشغال شده، جذب این میزان رأی اعتماد کار آسانی نیست. این در حالی است که کالانیک و یا هر عضو سابق دیگر هنوز هم به اندازه کافی محبوبیت برای کسب رأی و تبدیل شدن به مدیر عامل بعدی را دارند.

گذشته از این موارد، اوبر توافق کرده تا سال ۲۰۱۹ سهامی عام شود و اگر این کار را انجام ندهد، باید محدودیت‌های سهامداران را در خصوص فروش سهام خود لغو کند.

در صورتی که همه چیز خوب پیش رود، Softbank سرمایه گذاری در حدود ۱ تا ۱٫۲۵ میلیارد دلار در اوبر خواهد داشت و می‌تواند ۱۴ تا ۱۷ درصد سهام شرکت را تحت نفوذ موثر خود داشته باشد. بنابراین اوبر ممکن است مجبور شود برخی از سهامداران خود را راضی کند تا بخشی از سهام خود را واگذار کنند (البته اگر همچنان بخواهد به کمک مالی Softbank اتکا کند).

ارسال نظر