آیا نابودی زمین نزدیک است؟

رسانه کلیک - دانشمندان در حال جستجوی سیاره ای پنهان به نام سیاره X در منظومه شمسی هستند که هنوز دیده نشده اما احتمال برخورد آن با زمین وجود دارد.

آیا نابودی زمین نزدیک است؟

در طول هفته های اخیر ممکن است پیش بینی هایی در مورد سیاره ای به نام نیبیرو (Nibiru) یا سیاره X به گوشتان رسیده باشد مبنی بر اینکه این سیاره در پشت خورشید و یا در جایی خارج از دید ما در منظومه شمسی پنهان شده است و فاجعه وجود این سیاره تهدیدی جدی برای ساکنان زمین قلمداد می‌شود.

گاهی اخبارهای ساختگی و شایعات در فضای مجازی به سرعت گسترش یافته و گرچه برخی از این شایعات ممکن است مبتنی بر مشاهدات علمی باشد، اما در بیان حقایق مرتبط با آن اغراق شده و مفاهیم به طریقی اشتباه با هم ترکیب می‌شوند که جامعه علمی ناگزیر به رد آن است.

تحقیقات مرتبط با پیش بینی وجود نیبیرو (Nibiru) یا سیاره X اکنون برای سومین بار است که نشان می‌دهد چنین سیاره‌ای وجود ندارد؛ این در حالی است که ستاره شناسان در تلاش‌اند تا شواهدی دال بر وجود نهمین سیاره در منظومه شمسی بدست آورند.

اما دلیل اصرار دانشمندان چیست؟

بتیگین و همکارش مایک براون حدود چند سال پیش ایده وجود سیاره پنهان را مطرح کردند. آن ها مشاهدات بیشتری را کشف کرده اند مبنی بر اینکه چیزی در خارج از منظومه شمسی وجود دارد که مدار اجرام در فاصله دور را به سمتی سوق می‌دهد و حتی شاید بتوان گفت که منظومه شمسی را کاملا به یک سمت منحرف می کند.

بتیگین در این خصوص می‌گوید: «اگر شما بخواهید این توضیحات را رد کنید و تصور کنید که نهمین سیاره وجود ندارد، مسائل غیر قابل حل بیشتری مطرح می شود».

آنچه براون و بتیگین کشف نکرده اند این است که طبق شواهد، نهمین سیاره در جایی نزدیک به زمین قرار دارد و یا به زودی از مسافت دور به زمین نزدیک خواهد شد و تاثیری که روی منظومه شمسی دارد، نامحسوس و طی دوره‌ای بسیار طزولانی خود را نشان می‌دهد.

سیاره نهم جهانی است که دیده نشده، اما تاثیرات جاذبه آن به واسطه واکنش هایش با اجرام دیگر در خارج از منظومه شمسی از سوی عده‌ای از دانشمندان تایید شده است. این سیاره به طرز شگفت آوری سنگین بوده و در فاصله بسیار دوری قرار گرفته است. براون و بتیگین تخمین زده اند که همسایه کیهانی مرموز ۱۰ برابر سنگین تر از زمین بوده و در فاصله ۲۰ برابر دورتر از فاصله زمین تا نپتون قرار گرفته است.

اکنون بتیگین و براون در تلاش هستند تا از تلسکوپ Subaru در رصدخانه Mauna Kea در هاوایی برای تعیین موقعیت سیاره پنهان استفاده کنند. آن ها این تلسکوپ را بهترین ابزار برای کشف اجرام تاریک در مسافت دور عنوان کرده اند.

اگر Nibiru یا سیاره X در موقعیت برخورد با زمین قرار گرفته باشد، شما باید بتوانید آن را با چشم غیر مسلح در آسمان مشاهده کنید، در حالی که هیچ اثری از آن موجود نیست. بنابراین می توان گفت چنین سیاره ای در پشت خورشید پنهان نشده است، زیرا این ایده خلاف قوانین هندسه است.

ارسال نظر