وزیر ارشاد: فضای سایبری تمام زندگی مردم را در بر گرفته است

رسانه کلیک - - وزیر ارشاد گفت: اتفاقی که در فضای سایبری به وجود آمده است باعث شده تا انسان جدیدی در جهانی جدید ایجاد شود. ما باید به منظور عدم بیگانگی و شناخت درست رسانه‌های دیجیتال و فضای سایبری به سخنان رهبر انقلاب رجوع کنیم.

وزیر ارشاد: فضای سایبری تمام زندگی مردم را در بر گرفته است

وزیر ارشاد و فرهنگ اسلامی، سیدعباس صالحی در افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال که شنبه ۲۰ آبان برگزار شد، اظهار داشت: در حال حاضر می‌توان اتفاقات دیجیتال را با چند نگاه مشاهده کرد. تصویر اول این است که آنها را یک عامل موثر و جدید به حساب می‌آوریم. تصویر دوم این است که رسانه‌های دیجیتال را یک انقلاب صنعتی نام ببریم اما به نظر می‌رسد که سطح رسانه‌های دیجیتال از این دو دیدگاه بالاتر است.

وزیر ارشاد

وی بیان کرد: اتفاقی که در فضای سایبری به وجود آمده است باعث شده تا انسان جدیدی در جهانی جدید ایجاد شود. ما باید به منظور عدم بیگانگی و شناخت درست رسانه‌های دیجیتال و فضای سایبری به سخنان رهبر انقلاب رجوع کنیم که فرمودند: فضای اجتماعی یک فضای رو به رشد و قابل تعقل است که پایان ندارد. این موضوع در فضای مجازی انتها ندارد. هر چه انسان در فضای مجازی پیش می‌رود پایانی وجود ندارد.

وزیر ارشاد درباره وضعیت فضای مجازی گفت: ما در ایران و جهان شاهد یک مهاجرت و ایجاد زیست‌بوم جدید بشری هستیم. دیجیتال و تکنولوژی فضای سایبری است و همین مساله باعث شده تا زیست‌بوم فرهنگی تغییر پیدا کند. همه آن‌هایی که امروز و آینده‌ی انسان را در دست دارند نمی‌توانند با فضای سایبری و زیست‌بوم ارتباط برقرار نکنند. چرا که زیست‌بومِ فضای سایبری در تمام زندگی مردم دخالت دارد.

وزیر ارشاد

صالحی با بیان اینکه نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال به زیست‌بوم تولید محتوا و فضای سایبری اشاره دارد، گفت: زمانی که ما از نشر دیجیتال صحبت می‌کنیم یعنی می‌توانیم به تمام اطلاعات مکتوب به راحتی و به سادگی دسترسی داشته باشیم. وقتی که از رسانه‌های اجتماعی و شبکه‌های اجتماعی صحبت می‌کنیم به این معناست که هویت‌های جدید فردی و جوّی در حال ایجاد است.

وی ادامه داد: ما در فضای تلفن همراه و استارت‌آپ می‌اندیشیم. یعنی در حال تغییر سبک زندگی هستیم. اگر ما تا دیروز دو جهان داشتیم امروز یک جهان سایبری نیز پدید آمده است که به آموختن و تولید دانش نیاز دارد.

صالحی در ادامه سخنانش گفت: امروز فعالان رسانه‌های دیجیتال بر خط مقدم فرهنگ و نشر اخبار فعالیت می‌کنند. من امیدوار هستم یازدهمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال فرصت خوبی را برای مسئولان و فعالان حوزه نشر دیجیتال و فضای مجازی ایجاد کند.

وزیر ارشاد با اشاره به فضای مجازی یادآور شد: وظیفه ما استفاده بیشتر از فرصت‌های مجازی و کاهش و جلوگیری از تهدیدها در این فضا است.

ارسال نظر