همکاری بلک‌بری و پلیس هلند

شرکت بلک‌بری در پنج سال گذشته اتفاقات جالبی را پشت سر گذاشته است. درست مثل نوکیا، آن‌ها توانستند رتبه بالایی کسب کنند؛ اما موفق نشدند سیستم‌عامل هوشمندی در سطح iOS و اندروید داشته باشند.

همکاری بلک‌بری و پلیس هلند

به گزارش کلیک، بعدازآنکه بلک بری نتوانست با سیستم‌عامل QNX و بلک‌بری OS 10 موفقیتی کسب کند، در حال حاضر این شرکت با استفاده از سیستم‌عامل اندروید در مدل PRIV توانسته طی سال گذشته اولین دستگاهی که مجهز به سیستم‌عامل اندروید است را به بازار عرضه کند. در هفته اخیر گزارش‌هایی به پلیس هلند ارائه شد مبنی بر آنکه افرادی توانسته‌اند با هک کردن سیستم‌عامل، ایمیل‌های حذف شده را بازگردانی و اطلاعات مورد نیازشان را استخراج کنند. اکنون بلک‌بری این ادعاها را تکذیب می‌کند.
مسئله از آنجایی شروع شد که NFI توانست موبایل‌های بلک‌بری که از روش رمزگذاری PGP استفاده می‌کردند را هک کند. NFI که این روزها شامل حجم زیادی از اطلاعات است، به پلیس و مقامات هلند کمک کرد مدارک قانونی به‌دست آوردند؛ به همین دلیل شکسته شدن قفل بلک‌بری برای بعضی‌ها سرگرم‌کننده و برای بعضی‌ها نگران‌کننده است. بلک‌بری در وبلاگ خود این ادعاها را بادقتی منصفانه رد کرده است. به گفته این شرکت کانادایی، در موبایل‌های بلک‌بری حفره امنیتی Backdoor وجود ندارد و ازآنجایی‌که این موبایل‌ها در انبار نگه‌داری نمی‌شوند، نمی‌توان رمز عبور این دستگاه‌ها را به مجامع قضایی یا هیچ شخص دیگری داد. همچنین آن‌ها به مشتریان خود روش‌هایی را پیشنهاد می‌دهند که به وسیله آن‌ها می‌توان این موبایل‌ها را مثل همیشه ایمن و غیرقابل دسترسی نگه داشت.
به‌هرحال بعد از صحبت‌های فراوان، بلک‌بری گفت:

"درباره یک موبایل خاص یا چگونگی پیکربندی، مدیریت و حفاظت آن‌ها و انواع ارتباطاتی که ظاهراً رمزگذاری شده‌اند، هیچ جزئیاتی در دسترس نیست."

کل این مسئله به سرعت تبدیل به بحثی سرزنش‌آمیز شد که در مورد آن مدارک کمی وجود دارد. NFI که به نظر نمی‌رسد قصد آشکارسازی متدهایش را داشته باشد، باید موبایل‌های قدیمی که توسط مجرمین حرفه‌ای استفاده می‌شد را جمع‌آوری کند و همچنین به نظر نمی‌رسد که بلک‌بری بخواهد قبول کند قفل دستگاه‌هایش شکسته شده است. با توجه به اینکه بازار مصرفی، بلک‌بری را کنار گذاشته است؛ سازمان‌های دولتی و مجامع قضایی سراسر جهان به راین باورند که این شرکت کانادایی رها شده است. به همین دلیل احتمالاً مشتریان ثابت این شرکت باید با جدیت بیشتری درباره این موبایل‌ها فکر کنند. با این حساب به نظر می‌رسد به‌روز کردن ماهیانهٔ برنامه‌های امنیتی در موبایل‌های اندروید به صورت خودکار از طریق گوگل، کار درستی باشد. این‌طور نیست؟

منبع : androidheadlines

ارسال نظر