مهر تایید فیفا بر استفاده از فناوری «داوری ویدیویی» در جام جهانی 2018

رسانه کلیک - تکنولوژی داوری ویدیویی مدت هاست که به صورت آزمایشی در حال اجرا بوده و حالا فیفا، استفاده از آن را در جام جهانی 2018 تأیید کرده است.

مهر تایید فیفا بر استفاده از فناوری «داوری ویدیویی» در جام جهانی 2018

جام جهانی 2018 که در کشور روسیه برگزار می شود، برای اولین بار نظاره گر استفاده از تکنولوژی داوری ویدیویی خواهد بود. بهره گیری از این فناوری به داوران کمک می کند تا در شرایط سخت و لحظاتی مانند وارد شدن توپ به داخل دروازه یا ارتکاب خطای پنالتی از سوی بازکنان، بتوانند تصمیم درست بگیرند. به این ترتیب درصد اشتباهات فردی داوران تا حد بسیاری زیادی پایین می آید و شانس بسیاری از تیم ها که قربانی چنین امری شده بودند، افزایش پیدا می کند.

البته استفاده از تکنولوژی داوری ویدیویی باعث می شود تا ناظران نیز در تصمیمات قاضی میدان دخالت کنند و همین موضوع شاید باعث ایجاد وقفه در بازی شود. از این ویژگی تنها در تصمیم گیری های مهم و تأثیرگذار کمک گرفته می شود؛ به عنوان مثال اگر بازیکنی اقدام به دایو کند، تنها شخص داور باید روی این حرکت تصمیم گرفته و کار به چک کردن دوربین نمی کشد.

برگزاری مسابقات جام جهانی تأثیر زیادی روی توانایی بازیکنان و شناخته شدن بیشتر آنها دارد. در حال حاضر لیگ هایی که تحت نظارت فیفا اداره می شوند، از تکنولوژی داوری ویدیویی استفاده نمی کنند. اما اگر نتایج خوبی از استفاده این فناوری در جام جهانی گرفته شود، شاهد ترویج آن در لیگ های مختلف خواهیم بود؛ مخصوصا اگر چنین پدیده ای مسبب صعود تیم ها از گروه های مختلف و وارد شدن به مرحله بعد جام جهانی شود.

به نظر شما استفاده از تکنولوژی داوری ویدیویی می تواند باعث پیشرفت فوتبال و پایین آمدن اشتباهات داوری شود؟ آیا موافق اضافه شدن این قابلیت به لیگ کشورمان هستید؟ در صورت مثبت بودن، فکر می کنید چه زمانی شاهد استفاده از این فناوری در لیگ برتر خواهیم بود؟

ارسال نظر