درآمد بازی های ویدیویی در سال 2015 چگونه بود؟

آیا تا به حال با خودتان درآمد بازی های ویدیویی را حساب کرده اید؟ امروزه بسیاری از کمپانی ها و استودیوی ها بازی های ویدیویی را طراحی می کنند و هر ساله بیش از هزار بازی ویدیویی وارد بازار می شود. بدون تردید طراحی و تولید یک بازی ویدیویی زمان زیادی لازم دارد و علاوه بر وقت گیر بودن، نیازمند نیروی زیاد و قدرتمندی نیز است. بنابراین میزان درآمد حاصل از بازی های ویدیویی باید بسیار بالا باشد تا کمپانی های سازنده علاوه بر پرداخت حقوق کارکنان، درآمدی کافی ای داشته باشند. به تازگی مرکز اطلاعات بازارهای جهانی یعنی سوپردیتا، گزارشی در خصوص میزان درآمد بازی های دیجیتالی سال 2015 منتشر کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر همراه رسانه کلیک باشید.

درآمد بازی های ویدیویی در سال 2015 چگونه بود؟

بدون تردید طراحی و تولید یک بازی ویدیویی زمان زیادی لازم دارد و علاوه بر وقت گیر بودن، نیازمند نیروی زیاد و قدرتمندی نیز است. بنابراین میزان درآمد حاصل از بازی های ویدیویی باید بسیار بالا باشد تا کمپانی های سازنده علاوه بر پرداخت حقوق کارکنان، درآمدی کافی ای داشته باشند. به تازگی مرکز اطلاعات بازارهای جهانی یعنی سوپردیتا، گزارشی در خصوص میزان درآمد بازی های دیجیتالی سال 2015 منتشر کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر همراه رسانه کلیک باشید.

به گزارش کلیک، مرکز اطلاعات سوپردیتا در آخرین گزارش خود رقم 61.3 میلیارد دلار را آورده و ادعا می کند که درآمد بازی های ویدیویی سال میلادی گذشته در حدود 61.3 میلیارد دلار بود. اگر میزان درآمد حاصل از فروش دیجیتالی بازی های ویدیویی امسال را با سال گذشته مقایسه کنیم، مشاهده می کنیم که میزان کلی درآمد از این بخش حدود 8 درصد افزایش داشته است.

در این میان، فرانچایز محبوب و پرطرفدار کال اف دیوتی درآمدی نزدیک 520 میلیون دلار برای کمپانی اکتیویژن به همراه داشته است که این میزان فروش فقط به فروش دیجیتالی بازی باز می گردد. همان طور که اطلاع دارید، برخی از گیمرها در سراسر دنیا بازی های فیزیکی را به بازی های دیجیتالی ترجیح می دهند و علاقه به خریداری بازی از فروشگاه های فیزیکی دارند. باید اشاره کنیم که میزان درآمد ذکر شده فقط مربوط به فروش دیجیتالی این بازی است.

البته در کنار نسخه های دیجیتالی مجموعه Call of Duty، کمپانی اکتیویژن در هفته انتشار بازی های خود، نسخه های فیزیکی زیادی به ارزش بیش از 1 میلیارد دلار روانه بازار و فروشگاه های فیزیکی می کند که این رقم در عین خود قابل توجه است.

در گزارش منتشر شده توسط سوپردیتا مشاهده می کنیم که بر روی کنسول های خانگی، بازی های بی نظیری همچون Call of Duty: Advanced Warfare, FIFA 15 و GTA 5 هر کدام درآمد 300 میلیون دلاری را برای سازندگان به همراه داشته اند. در این میان، دو کمپانی EA Sports و اکتیویژن در مقایسه با دیگر کمپانی های بازی ساز درآمد بیشتری داشته اند و بخش زیادی از میزان فروش بازی های دیجیتالی در سال 2015 مربوط به این دو کمپانی است. بازی زیبای Fallout 4 که توسط کمپانی بتسدا تولید شده است، فروش خوبی را در سال 2015 تجربه کرده است. همچنین عنوان استار وارز بتل فرانت که در ماه نوامبر سال 2015 توسط الکترونیک آرتز منتشر شد، درآمد خوبی را نسیب این شرکت گردید.

در این میان گویا بازی های ویدیویی کامپیوتری درآمد بیشتری از بازی های موبایل داشته اند به طوری که آقای van Dreunan در صحبت های خود اعلام کرد:

10 بازی برتر پلتفرم کامپیوترهای شخصی درآمد بیشتری از 10 بازی برتر موبایل داشته اند.

با اینکه میزان درآمد از بازی های ویدیویی کامپیوتری بیشتر است اما بسیاری از کمپانی های بزرگ بازی ساز و نامدار نوع فعالیت خود را تغییر داده و در حوزه بازی های موبایل فعالیت می کند. برای مثال کمپانی کونامی قصد دارد در کنار فعالیت اصلی خود (ساخت بازی های کامپیوتری) بازی های موبایل نیز تولید کند. لازم به ذکر است که این امر باعث جدایی آقای هیدیو کوجامی از کمپانی کونامی شد.

در میان کنسول های خانگی، عناوین مانند Call of Duty: Advanced Warfare، FIFA 15 و Grand Theft Auto V فروش بسیار خوبی داشته و در نتیجه درآمد حاصل از فروش این بازی نیز بالا خواهد بود. در پلتفرم کامپیوترهای شخصی عناوینی همچون League of Legends، CrossFire و Dungeon Fighter Online درآمد بالایی را به همراه داشته اند. اما در بخش بازی های موبایل بازی فوق محبوب Clash of Clans که توسط کمپانی Supercell تولید شده است، درآمدی نزدیک به 1.345 میلیارد دلار را نسیب این کمپانی کوچک گردانده است.

در زیر می توانید لیست کاملی از میزان درآمد بازی های کنسول ها، کامپیوترهای شخصی و موبایل را مشاهده کنید.

درآمد بازی‌ های دیجیتال کنسول ها در سال ۲۰۱۵

 1. Call of Duty: Advanced Warfare, Activision, $355
 2. FIFA 15, EA, $332
 3. Grand Theft Auto V, Take-Two Interactive, $322
 4. Destiny, Activision, $291
 5. Call of Duty: Black Ops 3, Activision, $224
 6. FIFA 16, EA, $212
 7. Fallout 4, Bethesda Softworks, $108
 8. Star Wars Battlefront, EA, $106
 9. Madden NFL 16, EA, $76
 10. Madden NFL 15, EA, $73

درآمد بازی‌ های دیجیتال کامپیوترهای شخصی در سال ۲۰۱۵

 1. League of Legends, Tencent/Riot Games, $1,628
 2. CrossFire, SmileGate, $1,110
 3. Dungeon Fighter Online, Neople, $1,052
 4. World of Warcraft, Activision, $814
 5. World of Tanks, Wargaming.net, $446
 6. Lineage I, NCSOFT Corporation, $339
 7. Maplestory, Nexon, $253
 8. DOTA 2, Valve Corporation, $238
 9. Counter-Strike: Global Offensive, Valve Corporation, $221
 10. Grand Theft Auto V, Take-Two Interactive, $205

درآمد بازی‌ های دیجیتال اسمارت فون ها در سال ۲۰۱۵

 1. Clash of Clans, Supercell, $1,345
 2. Game of War: Fire Age, Machine Zone, $799
 3. Puzzle & Dragons, Gungho Online Ent. Inc, $729
 4. Candy Crush Saga, King Digital, $682
 5. MonsterStrike, Mixi, $674
 6. Candy Crush Soda Saga, King Digital, $518
 7. Fantasy Westward Journey, NetEase, $451
 8. Colopl Rune Story, COLOPL NI Inc, $356
 9. Disney Tsum Tsum, LINE Corp, $326
 10. Boom Beach, Supercell, $297

در انتهای خبر، دیدگاه شما در رابطه با میزان درآمد بازی های ویدیویی در سال 2015 چه بود؟ آیا شما انتظار چنین درآمد هایی از بازی های ویدیویی و موبابل ها داشتید؟ دیدگاه ها و نظرات شخصی خودتان را حتما در رسانه بزرگ کلیک به اشتراک بگذارید.

منبع: VG247

ارسال نظر