آیا ایده خودرو های هیدروژنی احمقانه است؟

ایده خودرو های هیدروژنی با تصمیم خودروسازان به ساخت اتومبیل هایی پاک با سوختی به جز گاز دوباره در مرکز توجه قرار گرفته است.

آیا ایده خودرو های هیدروژنی احمقانه است؟

به گزارش کلیک، هوندا در پایان سال 2016 شروع به فروش سدان سوخت هیدروژنی خود، به نام Clarity در کالیفرنیا خواهد کرد. تویوتا نیز در حال آماده سازی خودروی سوخت هیدروژنی خود با نام Mirai است. این ها تنها خودرو سازانی نیستند که به تکنولوژی پیل سوختی می پردازند آئودی نیز در این زمره قرار دارد.

اما مدیرعامل شرکت تسلا، الون ماسک عقیده دارد استفاده از این خودرو ها اشتباه است، او می گوید: این تکنولوژی احمقانه است! به گفته او اگر قرار باشد شما یک مکانیزم منبع انرژی انتخاب کنید، انتخاب هیدروژن احمقانه است، باید متان یا پروپان را انتخاب کرد تا کار خیلی خیلی ساده تر باشد.

او این سخنان را اوایل سال 2015 در گردهمایی اخبار جهانی خودرو در دیترویت گفته بود. به گفته او مشکل هیدروژن تولید سخت آن است.

او ادامه داد: من فکر میکنم خودروهای هیدروژنی مسخره هستند، تولید هیدروژن و ذخیره آن در یک خودرو سخت است. بهتر است یک پنل خورشیدی بردارید و یک باتری را مستقیما شارژ کنید تا اینکه از آب هیدروژن به دست بیاورید، اکسیژن را دور بریزید، هیدروژن را متراکم کنید و ... . این فعالیت ها کارآمدی بالایی نخواهند داشت.

بحث بر سر اینکه خودرو های هیدروژنی بهتر هستند یا آن هایی که با باتری کار می کنند گزینه های قابل تاملی در هر دو طرف دارد.

منبع : techinsider

ارسال نظر