افزایش حملات فیشینگ بانکی در ماه‌ های اخیر/ حتما به آدرس دامنه‌ وب‌ سایت ها توجه کنید!

رسانه کلیک - مرکز ماهر در خصوص افزایش حملات فیشینگ بانکی در ماه‌ های اخیر هشدار داد.

افزایش حملات فیشینگ بانکی در ماه‌ های اخیر/ حتما به آدرس دامنه‌ وب‌ سایت ها توجه کنید!

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ بر اساس رصد صورت گرفته حملات فیشینگ درگاه‌ های پرداخت بانکی در کشور در دو ماه گذشته رشد شدیدی داشته است. این حملات عموما با محوریت انتشار برنامک‌ های اندرویدی مخرب یا جعلی صورت می‌ پذیرد. لذا توصیه‌ های زیر جهت کاهش احتمال قربانی شدن در حملات فیشینگ بانکی پیشنهاد می‌ گردد:

پرهیز از نصب هرگونه برنامک اندرویدی از منابعی غیر از توزیع‌ کنندگان شناخته شده و معتبر به ویژه پرهیز از نصب برنامک‌ های منتشر شده در شبکه‌ های اجتماعی و کانال‌ ها.

حساسیت بیشتر نسبت به هرگونه پرداخت درون اپلیکیشن‌ های موبایلی حتی در صورت دریافت آن از طریق توزیع‌ کنندگان معتبر. لازم به توجه است که هرگونه پرداخت درون برنامه‌ باید با انتقال کاربر به آدرس معتبر درگاه پرداخت از طریق صفحه مرورگر صورت پذیرد.

بر این اساس باید توجه داشته باشید که برنامک‌ های متعددی حتی از طریق توزیع کنندگان شناخته شده منتشر شده‌ اند که با فریب کاربر و با استفاده از درگاه‌ های پرداخت معتبر از کاربر وجه دریافت کرده ولی در عمل هیچ خدمتی ارائه نمی‌ کنند.

درگاه‌ های پرداخت صرفا در آدرس‌ های معرفی شده از سوی شرکت شاپرک در این آدرس و بصورت زیر دامنه‌ هایی از shaparak.ir‌ (بدون هرگونه تغییر در حروف) معتبرند. هر گونه آدرسی غیر از این نامعتبر بوده و لازم است ضمن خودداری از وارد کردن اطلاعات در آن، نسبت به گزارش آن به مرکز ماهر (cert [@] certcc.ir) یا پلیس فتا جهت پیگیری و مقابله اقدام گردد.

توجه داشته باشید صرف مشاهده مجوز HTTPS معتبر در وب‌ سایت به معنی اعتبار آن نیست. حتما به آدرس دامنه‌ وب‌ سایت دقت کنید.

فهرستی از موارد فیشینگ رصد شده و مسدود شده توسط مرکز ماهر در فروردین ماه ارائه شده که خوشبختانه هویت عاملین برخی از این حملات شناسایی شده و اقدامات جهت برخورد قانونی با آنها در جریان است.

ارسال نظر