به زودی سرعت اینترنت برابر سرعت نور می شود

منبع:techradar

به زودی سرعت اینترنت برابر سرعت نور می شود

به گزارش کلیک، محققان برای اولین بار در تحقیقات جدید به یک راه حل علمی‌ دست یافته اند که زیر ساخت اینترنت را در آینده کاملا منبع باز و قابل برنامه ریزی می‌کند، در حالی‌ که سرعت ترافیک اینترنت برابر سرعت نور خواهد بود.
این تحقیق توسط گروه " شبکه‌های با کاربرد بالا" (HPN) در بخش مهندسی‌ برق و الکترونیک دانشگاه "بریستول" در اولین نشریه علمی جهانی با عنوان‌ " معاملات فلسفی‌ انجمن سلطنتی" به چاپ رسید.
زیربنای اینترنت موجود توانایی پشتیبانی‌ از توسعه مستقل و نوآوری در قابلیت ها، پروتکل‌ها و خدمات رسانی‌های لایه‌های شبکه‌ای و فیزیکی‌ و همچنین قابلیت افزایش تقاضای پهنای باند و افزایش تقاضای نرم افزار‌های متنوع را ندارد.

این تحقیق راه حل این مشکل را یک زیرساخت شبکه با کارایی بالا معرفی‌ می نماید که دارای منبع باز و قابل برنامه ریزی است و برای حمل ترافیک اینترنتی از نور استفاده می‌‌کند. این امر مفهوم جدیدی از اینترنت نوری منبع باز است که توسط جعبه سفید نوری و نرم افزار معرف فن آوری شبکه ارایه می شود.
دکتر رضا نجابتی، مسئول قسمت شبکه‌های نوری در گروه "HPN" می‌گوید: همانند انقلابی که اندروید شرکت گوگل و آ‌‌‌ی او اس شرکت اپل در موبایل ها به راه انداختند، فناوری سخت‌افزاری و نرم‌افزاری که در این تحقیق از آنها یاد شده توانایی ایجاد یک انقلاب در زیرساخت شبکه‌های نوری را دارد. این فناوری پیچیدگی‌‌های شبکه‌های نوری را پنهان کرده و منبع آن را برای برنامه نویسان سنتی‌ و سازندگان نرم افزار باز می‌کند تا بتوانند نوع جدیدی از نرم افزارهایی بسازند که از مزیت سرعت نور بهره‌مند باشند.
دیمیتریا سیمونیدو پرفسور و رهبر این گروه نیز اعتقاد دارد فناوری های جدید اینترنتی به طور مستمر پدید می آیند، اما بیشتر آنها منجر به ایجاد یک انقلاب در کارایی اینترنت نمی شوند. فناوری پیشنهادی ما می تواند راه را برای ایجاد خدمات و نرم افزارهای جدیدی هموار کند که در گذشته ایجاد آنها ممکن نبود، تغییر توازن قدرت بین فروشندگان و متصدیان انحصاری اینترنت به سمت کاربران بیشتر و ارائه دهندگان خدمات نیز از قابلیت های این فناوری نوظهور است.

منبع:techradar

ارسال نظر