سالروز چند واقعه مهم فضایی

در 50 سال اخیری که انسان موفق به فرار از دام جو زمین شده است، روز 31 ژانویه شلوغ ‌تر از معمول بوده است.

سالروز چند واقعه مهم فضایی

به گزارش کلیک، امروز سالگرد 55 سالگی پرتاب فضاپیمای Mercury Redstone-2 است، که شامپانزه ‌ای به نام Ham را با خود به فضا برد؛ همچنین 50 سال از پرتاب ماه نورد شوروی سابق به نام Luna 9 می گذرد؛ و نیز 45 سالگی پرتاب Apollo 14 است، که سومین مأموریت انسان در کره ماه بود.
این سالگردها نقاط عطف مهمی در سفرهای انسان به سمت ستارگان بوده است. رویداد اول، پیشگام اولین پروازهای فضایی انسان توسط NASA بوده است، مورد بعدی یک مرحله حیاتی در به‌کارگیری تمام تکنولوژی های بشر در سفر به ماه بود و مورد سوم اولین مأموریتی بود که بعد از یک تلاش تقریباً فاجعه بار برای بردن انسان به کره ماه انجام می شد.

اولین شامپانزه در فضا
مأموریت پرتاب Mercury Redstone-2 MR-2، که در تاریخ 31 ژانویه 1961 انجام گرفت، یکی از مجموعه پروازهایی بود که زمینه قرار گرفتن نهایی انسان در فضا را فراهم می کرد. از حیواناتی که سازمان فضایی NASA به عنوان بخشی از آماده سازی برای پرتاب انسان به فضا فرستاد، شامپانزه ای به نام Ham بود که اولین شامپانزه در فضا محسوب می شد. Ham به سلامت به زمین بازگشت، اما همنوع های قبلی او در طی پروازهای آزمایشی آمریکا در دهه های 40 و 50 میلادی جان خود را از دست داده بودند.
تنها چند ماه بعد در 12 آوریل 1961، یوری گاگارین تبدیل به اولین انسانی شد که به فضا سفر می کرد. در 5 مه 1961، آلن شفرد با یک راکت دیگر Mercury Redstone به فضا رفت و اولین آمریکایی در فضا لقب گرفت.

Luna 9 ناپدید شده
کاوشگر Luna 9 اولین فضاپیمایی بود که بر روی یک جسم غیر زمینی فرود آمد. این کاوشگر در 31 ژانویه 1966 از زمین بلند شد و در 3 فوریه همان سال به کره ماه رسید. این کاوشگر تصاویر نزدیکی از سطح کره ماه به زمین ارسال کرد، که در زمان خود شاهکار شگفت انگیزی در مهندسی پروازهای فضایی محسوب می شد.
اما تا امروز هیچ کس نمی داند که Luna 9 دقیقاً کجاست. هیچ راهی برای رهگیری دقیق موقعیت مکانی آن وجود نداشت. در ماه نوامبر سال گذشته پژوهشگران اعلام کردند که در جستجوی Luna 9 با استفاده از مدارگرد قمری Reconnaissance سازمان NASA هستند.

اولین گلف باز بر روی کره ماه
سه خدمه Apollo 14 در تاریخ 31 ژانویه 1971 زمین را ترک کردند. این سفر سومین مأموریتی بود که در آن انسان ها به سطح ماه می رسیدند.( مأموریت تقریباً فاجعه بار Apollo 13 سومین تلاش برای فرود انسان بر روی ماه بود.)
خدمه این پرواز شامل آلن شفرد، ادگار میچل و استیوارت روزا بود. شفرد جهان را شگفت زده کرد، وقتی قبل از بازگشت خدمه به خانه، چوب گلف خود را بیرون کشید و به توپ گلف بر روی سطح ماه ضربه زد. خدمه این پرواز در تاریخ 9 فوریه به زمین بازگشتند.

منبع: Phys

ارسال نظر