مسدودیت 30 هزار سیم‌ کارت مزاحم/ داستان پیامک های تبلیغاتی تمام نشد

رسانه کلیک - اگرچه به گفته‌ رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بیش از 30 هزار سیم‌ کارت مزاحم مسدود شده، اما داستان دنباله‌ دار تبلیغاتی که گاهی در قالب پیامک و گاهی در قالب تماس هستند، هنوز به پایان نرسیده است.

مسدودیت 30 هزار سیم‌ کارت مزاحم/ داستان پیامک های تبلیغاتی تمام نشد

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ در حالی که کسب‌ و کارهای مختلف برای تبلیغات خود راه‌ هایی مانند ارسال پیامک از شماره‌ های شخصی و ثابت را برگزیده بودند، با راه‌ اندازی سامانه ۱۹۵، امکان شکایت از شماره‌ های تبلیغاتی با شماره‌ های شخصی، ثابت و سرشماره‌ های دیگر نیز فراهم شد تا مشترکان با استفاده از این سامانه بتوانند امکان قطع سرویس ارسال پیامک از این شماره‌ ها را فراهم کنند ( سامانه ۱۹۵ امکان شکایت از شماره های تبلیغاتی را فراهم می‌کند ).

در آیین‌ نامه مصوب شورای عالی فضای مجازی، خدمات پیامکی به دو دسته تقسیم می‌ شود؛ خدمات پیامک انبوه که جنبه اطلاع‌ رسانی و تبلیغاتی دارد و بدون درخواست مشترک ارسال می‌ شود و هزینه‌ ای برای مشترکان دربر نخواهد داشت که این پیامک‌ ها پس از ارسال تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار خواهند گرفت.

دسته دوم پیامک‌ های ارزش افزوده که به انتخاب مشترک خواهد بود و باید بابت آن هزینه پرداخت شود، تقسیم شده است و پیش از ارسال باید تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گیرد و پس از دریافت مجوز، امکان استفاده از آن برای مشترکان ممکن خواهد بود.

در این باره محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ساماندهی فضای مجازی برای بهره‌ گیری کسب‌ و کارها، از ایجاد سامانه‌ ای برای دریافت گزارش‌ های آنلاین شکایات مزاحمت‌ های ناشی از پیامک‌ های تبلیغاتی خبر داد و عنوان کرد: پیامک‌ های تبلیغاتی مزاحم، آرامش حریم خصوصی مردم را به هم ریخته است. پس از ساماندهی پنل‌ های ارسال انبوه از طریق سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اکنون ارسال این پیامک‌ ها از طریق شماره‌ های عادی فزونی یافته است. به سازمان تنظیم مقررات ارتباطات ابلاغ شد که با تمام توان جلوی مزاحمت برای مردم را بگیرد و راهکاری نیز برای کسب‌ و کارها که نیازمند بهره‌ گیری از این فضا هستند، بیابد ( ایجاد مزاحمت تبلیغاتی پیامکی و تلفنی پیگرد قانونی دارد/ برای ثبت شکایت با این سامانه تماس بگیرید ).

پس از آن بود که حسین فلاح جوشقانی رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از ساماندهی پیامک‌ های تبلیغاتی که با شماره‌ های شخصی برای مشترکان تلفن همراه ارسال می‌ شود خبر داد و تاکید کرد که با توجه به نیاز به ساماندهی پیامک‌ های تبلیغاتی که با شماره‌ های شخصی ارسال می‌ شوند، ارتقای سامانه ۱۹۵ و راه‌ اندازی بخش دریافت شکایات از طریق پیامک ضروری است تا مشترکان تلفن همراه در صورت لزوم بتوانند پیامک تبلیغاتی و شماره ارسال‌ کننده را از طریق پیامک به سامانه ۱۹۵ ارسال کنند.

بیش از ۳۰ هزار سیم‌ کارت مزاحم مسدود شد

رییس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات با بیان اینکه از سه ماه گذشته بیش از ۳۰ هزار سیم‌ کارت مزاحم مسدود شده، تصریح کرده که اگر کسی از طریق #۸۰۰* پیامکش را بسته باشد، برایش پیامکی ارسال نمی‌ شود. ما همچنین سیم‌ کارت‌ ها را رفتارشناسی می‌ کنیم و اگر به این نتیجه برسیم که شماره‌ ای قصد تبلیغات دارد، حتی شماره‌ های شخصی را هم می‌ بندیم و اگر مردم شکایت کنند، شماره‌ ها را مسدود می‌ کنیم ( 30 هزار سیم‌ کارت به دلیل مزاحمت پیامکی غیر فعال شد ). در هفته‌ های اخیر هم پنل کاربری را راه‌ انداختیم که به مرور جا می‌ افتد.

جوشقانی همچنین در آخرین اظهارات درباره تبلیغات پیامکی با اشاره به مشکلات ادامه‌ دار در این زمینه افزود: رگولاتوری مدت‌ هاست سامانه‌ ای را برای این کار طراحی کرده است. ما شکایات را مشاهده و بررسی و موارد مزاحم را مسدود می‌ کنیم. اخیرا هم در سایت‌ مان اعلام کردیم و اپراتورها پنل کاربری ایجاد کردند که خود مردم می‌ توانند پیامک‌ هایشان را انتخاب کنند و حتی به اپراتورها اجازه دادیم بسته‌ های تشویقی داشته باشند؛ اما با وجود همه این عوامل و مدیریت و کنترل، ممکن است هنوز به وضعیت ایده‌ آل نرسیده باشیم.

اما موضوع پیامک‌ های تبلیغاتی چند بعدی است و نمی‌ توان همیشه برخورد سلبی داشت. ظاهرا تمام توان دست‌ اندرکاران بر مدیریت این موضوع است، اما از طرفی برای کسب و کارها راهکاری در اقتصاد دیده نشده که بتوانند تبلیغ کنند و این سوال وجود دارد که چرا همه به سمت پیامک هجوم می‌ آورند؟ چون راهکار دیگری ندارند؟ بنابراین لازم است بخش‌ های دیگر هم به کسب و کارها برای تبلیغات کمک کنند. مضافا اینکه در حوزه پیامک طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم مسئول مدیریت است که مجوز می‌ دهد و برنامه‌ ریزی می‌ کند و از آن‌ ها هم باید پرسید که در این زمینه چه کار کرده‌ اند؟

ارسال نظر