گوگل به دنبال عرضه اینترنت 5G با استفاده از امواج میلی متری

بر اساس گزارش های منتشره، گوگل در یکی از پایگاه های فضایی نیومکزیکو در سکوت خبری کامل در حال کار بر روی پروژه ای به نام اسکای بندر (SkyBender) است.

گوگل به دنبال عرضه اینترنت 5G با استفاده از امواج میلی متری

به گزارش کلیک، این پروژه در رابطه با ساخت و تست پهپادهای خورشیدی ارسال کننده اینترنت است و ظاهرا این شرکت بدین منظور حدود 1400 متر مربع از آشیانه فضایی شرکت ویرجین گلکتیک (شرکت تجاری گردشگری فضایی متعلق به ریچارد برانسون) واقع در پایگاه فضایی خصوصی Spaceport America را اجاره کرده است. به نظر می رسد نکته مهم این پروژه استفاده از فناوری جدید امواج میلی متری است که قابلیت ارسال اطلاعات به صورت گیگابیت بر ثانیه را دارد که 40 برابر سریع تر از فناوری 4G LTE است.

به نظر می رسد که آینده فناوری انتقال اطلاعات با سرعت بالا در اختیار امواج میلی متری باشد و شاکله اصلی شبکه های سیار 5G را تشکیل دهند. در اوایل هفته گذشته، شرکت استاری اعلام کرد که برای تامین اینترنت پرسرعت گیگابیتی در خانه ها از طریق وای-فای، به دنبال استفاده از امواج میلی متری است. این امواج طیف بسیار کوتاه تری از سیگنال های تلفن های هوشمند امروزی دارند و به راحتی تحت تاثیر شرایط مختلف آب و هوایی مانند باران، مه و برف قرار می گیرند. با وجود این، گوگل و سایر شرکت ها، با استفاده از آرایه فازی می توانند به طور بالقوه تمرکزشان را بر روی انتقال اطلاعات در فواصل بیشتر قرار دهند.
گوگل در حال حاضر با استفاده از پهپاد خورشیدی جدید خود به نام سنتائور و سایر واحدهای ایجاد شده توسط یکی از زیرمجموعه های این شرکت به نام گوگل تیتان در حال تست این روش است. بر اساس قرارداد بین گوگل و کمیسیون ارتباطات فدرال، این شرکت تا جولای اجازه دارد این تست ها را ادامه دهد. همچنین گوگل روزی هزار دلار بابت استفاده از آشیانه فضایی که از ویرجین گلکتیک اجاره کرده می پردازد و 300 هزار دلار دیگر هم به Spaceport America پرداخت کرده تا چیدمان هایی از سرورها، فرستنده گیرنده های میلی متری و سایر تجهیزات را در محل انجام پروژه بسازد.

گوگل پیش از این در مورد برنامه هایش برای رقابت با سایر غول های فناوری مانند فیس بوک به منظور تامین اینترنت برای کشورهای در حال توسعه توضیحاتی داده است. بر اساس گزارش های منتشره، پروژه SkyBender در واقع بخشی از واحد گوگل اکسز است. این واحد بر روی پروژه لون (Loon) کار می کند که یک پروژه بالون هوایی با قابلیت ارسال اینترنت به شکل بی سیم است و هدف آن تامین دسترسی به اینترنت برای بخش های دورافتاده دنیاست. تا کنون گوگل در مورد پروژه جدید خود اظهار نظری نکرده است.

منبع: techradar

ارسال نظر