آیا سامسونگ در بازی 5G در زمین خود به هوآوی می بازد؟

رسانه کلیک - در حالی که نام سامسونگ الکترونیک با تکنولوژی در کره جنوبی گره خورده است، یک رقیب جدی در رقابت با این شرکت در کشور خودش برای ایجاد نسل پنجم شبکه بی سیم یعنی 5G وجود دارد. شرکت هوآوی هم اکنون در مسیر عرضه تجهیزات به هر سه اپراتور مطرح در کره جنوبی قرار دارد و ارزش قرارداد اولیه حدود 9 میلیارد دلار ارزیابی شده است.

آیا سامسونگ در بازی 5G در زمین خود به هوآوی می بازد؟

با توجه به اینکه کره جنوبی تلاش دارد اولین کشوری باشد که شبکه 5G را سطح ملی راه اندازی کند، تولید کنندگان تجهیزات مخابراتی از سراسر دنیا هم اکنون تلاش دارند تا تجهیزات مرتبط با این پروژه ملی را نظیر سوییچ ها، رادیوهای بی سیم، تجهیزات ایستگاه های مخابراتی و . . . را به این کشور بفروشند. در حالیکه سامسونگ به دلیل گوشی های هوشمند و چیپ های حافظه اش شناخته شده است، در ارتباط با تجهیزات پیشرفته مخابراتی نسبت به رقبای خود شاید حرف چندانی نداشته باشد.

شرکت هوآوی که هم اکنون به عنوان یکی از اصلی ترین تولید کنندگان تجهیزات شبکه شناخته شده، در حوزه شبکه های 5G هم پیشرفت های زیادی داشته است با سرمایه گذاری زیاد خود این حوزه به یکی از اصلی ترین دارندگان ثبت اختراع های گوناگون در حوزه 5G در دنیا شناخته می شود. جالب است بدانید ترامپ هم اوایل سال جاری با جلوگیری کردن از معامله Broadcom و Qualcomm ، اجازه نداد Broadcom شرکت Qualcomm را بخرد چراکه با این کار احتمال پیش افتادن بیشتر شرکت های چینی در این حوزه از شرکت های آمریکایی بیشتر می شد.

پارک جین هیو قائم مقام اپراتور کره ای SK Telecom در این باره گفت:

هواوی فعالیت های خود را در حوزه 5G زودتر از بقیه شرکت ها آغاز کرده و از این حیث از بقیه جلوتر است و ما در این مورد با موضع باز و بدون تعصب برخورد می کنیم.

اپراتور SK Telecom و رقبای کوچکتر آن مانند KT Corp و LG Uplus بیش از 56 میلیون مشترک در کره جنوبی دارند که 5 میلیون بیش از جمعیت این کشور 51 میلیون نفره است. هزینه در انتخاب تجهیزات برای این اپراتورها با این تعداد از مشترکین عاملی تعیین کننده است. هم اکنون LG Uplus تمایل خود را برای بهره گیری از تجهیزات Huawei در پروژه های 5G خود اعلام کرده است. دو اپراتور دیگر یعنی SK Telecom و KT هم علاوه بر شرکت هوآوی بهره گیری از تجهیزات نوکیا، سامسونگ، اریکسون را در دستور بررسی خود دارند. هفته گذشته وزیر فناوری کره ملاقاتی با سران سه اپراتور کره ای داشت تا طرح های آنها برای پیاده سازی شبکه های 5G را بررسی کند و به نظر می رسد این نشست Huawei به عنوان یکی از اصلی ترین گزینه ها مطرح شده باشد.

درحالی که سامسونگ هیچ وقت سهم بازار بزرگی از بازار شبکه های بی سیم و مخابراتی نداشته است، همواره به بازار داخلی خود برای این پروژه ها متکی بوده است. هواوی در سوی دیگر با رقابت با برندهای دیگر همواره سعی در ارائه تجهیزات مقرون به صرفه با خدمات مشتریان مثال زدنی بوده است. به عقیده کارشناسان جذابیت قیمتی تجهیزات Huawei در کنار رهبری این برند در بازار 5G ، تجهیزات آن را به یکی از در دسترس ترین گزینه ها برای این نسل جدید شبکه ها تبدیل نموده است.

موفقیت شرکت هوآوی در بازار تجهیزات موبایل برای مصرف کنندگان نهایی هر روز فاصله این شرکت را با سامسونگ و اپل کمتر می کند. هم اکنون سامسونگ 21 درصد و هوآوی 10 درصد از بازار گوشی های هوشمند را در دنیا به خود اختصاص داده اند که همانطور که ذکر شد این فاصله هر روز کمتر می شود. این خطر موجب شده شبکه های 5G برای سامسونگ اهمیت زیادی داشته باشد چراکه این شرکت قصد دارد در کشورهایی مانند ژاپن و کره جنوبی که قصد سرمایه گذاری گسترده روی 5G را دارند موقعیت خود مستحکمتر کند.

به عقیده کارشناسان عرضه تجهیزات 5G به اولین کشوری که قصد سرمایه گذاری ملی در آن را دارد برای هر شرکتی می تواند سمبل موفقیت های زیادی در حوزه 5G باشد. شرکت هوآوی در خانه جایگاه بسیار مستحکمی دارد که با تکیه بر آن می تواند به بازار های دیگر حمله کند که این کار را برای سامسونگ در خانه خود بسیار مشکل می کند چراکه اگر سامسونگ در زمین خود ببازد توسعه مجدد آن در بازار 5G بسیار مشکل خواهد بود.

ارسال نظر