وزیر ارتباطات: سطح تشعشات آنتن های مخابراتی دائما پایش می شود

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به برخی نگرانی ها درباره تاثیرات احتمالی توسعه آنتن های تلفن های همراه در مناطق شهری از سوی اپراتورهای کشور، تاکید کرد: سطح تشعشات آنتن های مخابراتی بی تی اس (BTS) در شهرهای کشور به صورت مرتب پایش می شود.

وزیر ارتباطات: سطح تشعشات آنتن های مخابراتی دائما پایش می شود

به گزارش کلیک به نقل از ایرنا؛ یکی از دغدغه های اصلی بسیاری از شهروندان در حال حاضر توسعه آنتن های مخابراتی بی تی اس (BTS) از سوی اپراتورهای همراه در پشت بام های شهری است، دکل هایی که گفته می شود تشعشعات مغناطیسی آن برای سلامتی شهروندان مضر است.

هرچند سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بارها تاکید کرده است که برای حفظ سلامت مردم تمامی تجهیزات مخابراتی و رادیویی ورودی از مبادی قانونی را آزمایش ایمنی تشعشعی می کند و اعلام داشته است که میزان تشعشعات تجهیزات رادیویی و الکترومغناطیسی بر بدن انسان در کشورمان بسیار کمتر از حد استاندارد جهانی است، اما هنوز نگرانی هایی در این زمینه ابراز می شود.

نگرانی که دکتر محمدجواد آذری جهرمی نیز تلویحا بر آن صحه گذاشت و در خصوص چرایی اینکه سازمان تنظیم و مقررات رادیویی همواره سطح تشعشات آنتن های مخابراتی بی تی اس را نرمال و غیرخطرناک اعلام می کند، عنوان کرد: ما به هیچ عنوان نگفته ایم که آنتن های مخابراتی بی تی اس خطر ندارد.

وی کارکرد آنتن های بی تی اس در سطح شهر را همچون کارکرد چاقو تعبیر کرد و افزود: به طور حتم در صورتی که از این تجهیزات به صورت صحیح استفاده نشود ممکن است برای سلامتی شهروندان خطرناک باشد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه، استاندارد سازی سطح تشعشعات آنتن های بی تی اس را به منظور حفظ سلامتی مردم مورد تاکید قرار داد و عنوان کرد: در حال حاضر طبق برنامه ریزی انجام شده از سوی سازمان تنظیم و مقررات رادیویی، میزان تشعشات آنتن های مخابراتی بی تی اس در سطح کشور بصورت مرتب پایش می شود.

آذری جهرمی اظهار کرد: در حال حاضر هیچگونه گزارشی مبنی بر تخلف از اینکه آنتن ها و تجهیزات مخابراتی در سطح شهرهای کشور مازاد استاندارد تشعشع تولید می کنند، وجود ندارد.

وی همچنین در پاسخ به اینکه وزارت ارتباطات برای جلوگیری از توسعه روز افزون آنتن های بی تی اس با توجه به افزایش سطح تقاضا از سوی اپراتورها در مناطق شهری چه تدابیری اندیشیده است، تجمیع دکل های مخابراتی اپراتورهای همراه را مناسب ترین راهکار برای رفع این مشکل عنوان کرد.

وزیر ارتباطات و فناروی اطلاعات با تاکید براینکه پروژه تجمیع آنتن های مخابراتی سه اپراتور اصلی کشور چند وقتی است که از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال پیگیری است، به مذاکرات انجام شده با شهرداری ها کل کشور در خصوص عملیاتی کردن این برنامه اشاره کرد و گفت: این عملیات درحال حاضر در برخی شهرها از جمله مشهد و کیش با موفقیت انجام شده است.

آذری جهرمی تصریح کرد: پروژه یکسان سازی آنتن های مخابراتی سه اپراتورها همراه در پایتخت نیز در حال پیشرفت است.

ارسال نظر