چه انتظاراتی از گوشی های سال 2019 داشته باشیم؟

رسانه کلیک - هم اکنون بیش از نصف سال 2018 میلادی سپری شده و به زودی باید خود را آماده شروع سال 2019 کنیم. به نظر شما مورد انتظارترین ویژگی های گوشی های 2019 چیست؟ با کلیک همراه باشید.

چه انتظاراتی از گوشی های سال 2019 داشته باشیم؟

گوشی های موبایل روز به روز در حال پیشرفت هستند و ویژگی های خاصی در آن ها پدیدار می‌شود. برای مثال در سال 2018 شاهد افزایش اندازه صفحه نمایش گوشی ها، افزایش قدرت پردازنده آن ها، افزایش وضوح تصویر، بکارگیری هرچه بیشتر بدنه شیشه‌ای در این گجت ها و غیره بودیم ( نگاهی به روند تکامل گوشی های هوشمند در سال 2018 ).

اما چه انتظاراتی از گوشی ها در سال 2019 داریم؟ به بیان دیگر مورد انتظارترین ویژگی های گوشی های 2019 کدامند؟ در ادامه این مطلب قصد داریم به بررسی این مسئله بپردازیم و به طور جامع در مورد آن صحبت کنیم.

منظور از مورد انتظارترین ویژگی های گوشی های 2019 پیاده سازی آن دسته از ویژگی هایی است که انتظار می رود در گوشی های موبایلی سال 2019 شاهد باشیم. با کلیک همراه باشید تا شما را با این ویژگی های خاص آشنا کنیم.

پشتیبانی از شبکه 5G

ویژگی های گوشی های 2019

شبکه 5G نسل بعدی شبکه های ارتباطی است که پیش بینی می‌شود در آینده نه چندان دور شاهد پیاده سازی گسترده آن باشیم. بنابراین انتظار داریم که پشتیبانی از این شبکه ارتباطی یکی از مهم‌ترین ویژگی های گوشی های 2019 باشد. البته مطمئنا تمام گوشی هایی که در سال 2019 رونمایی می‌شوند از شبکه 5G پشتیبانی نخواهند کرد و شاید فقط تعداد محدودی از آن ها با آینده‌نگری شرکت های سازنده به این قابلیت مجهز شوند. هم اکنون کمپانی هایی همچون ورایزن (Verizon) به شدت خود را آماده پیاده سازی گسترده سرویس 5G کرده‌اند ( شبکه 5G ورایزون سال 2019 برای گوشی ها عرضه می‌شود ). همچنین گفته می‌شود که کشور چین هم بیشترین زیرساخت ها را برای پیاده سازی شبکه 5G در کشورش ایجاد کرده است و شاید حتی زودتر از ایالات متحده بتواند این سرویس را به طور عمومی و بیسیم در کشورش ارائه کند ( چین برای پیاده سازی شبکه 5G گوی سبقت را از آمریکا ربود! ). پس پشتیبانی از شبکه 5G یکی از مورد انتظارترین ویژگی های گوشی های 2019 خواهد بود.

بهبود کیفیت دوربین

ویژگی های گوشی های 2019

تا چند سال پیش دوربین اصلی گوشی های موبایل کیفیت خیلی بالایی نداشت و بکارگیری دوربین های دوگانه‌ای که این روزها در اغلب پرچمداران مشاهده می‌کنیم اصلا رایج نشده بود! اما به تدریج شاهد افزایش چشمگیر کیفیت عملکرد دوربین گوشی های موبایل بودیم. کیفیت دوربین این گجت ها طی چند سال اخیر به قدری افزایش یافته که حتی می‌توان مدعی شد عملکرد دوربین اصلی خیلی از گوشی های موبایل از عملکرد برخی دوربین های DLSR هم بهتر است. انتظار داریم که این روند صعودی و رو به پیشرفت در عملکرد دوربین گوشی های موبایل طی سال 2019 هم ادامه پیدا کند. احتمالا در سال 2019 شاهد فراگیر شدن تجهیز گوشی ها به دوربین اصلی دوگانه و شاید هم سه‌گانه باشیم. در هر حال مطمئن باشید کیفیت دوربین عالی یکی از اصلی ترین ویژگی های گوشی های 2019 خواهد بود.

مدهای متنوع‌تر در اپلیکیشن دوربین

ویژگی های گوشی های 2019

طی چند سال اخیر مدها یا حالت هایی که در اپلیکیشن دوربین گوشی های موبایل برای ضبط عکس ارائه می‌شوند متنوع‌تر شده‌اند. برای مثال حالت عکسبرداری در شب (Night Mode) تقریبا ویژگی جدیدی است که به اپلیکیشن دوربین گوشی های هوشمند اضافه شده یا قابلیت عکسبرداری پرتره (Portrait Mode) یکی دیگر از این ویژگی هاست. انتظار داریم در سال 2019 هم شاهد افزایش تنوع مدها یا حالات ضبط تصویر با دوربین گوشی های موبایل باشیم. شاید در سال 2019 المان های برگرفته شده از تکنولوژی واقعیت افزوده (Augmented Reality) و هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) بیش از پیش در اپلیکیشن دوربین گوشی های موبایل ارائه گردد.

بهبود کیفیت انتقال صدا از طریق بلوتوث

ویژگی های گوشی های 2019

در سال 2018 شاهد افزایش چشمگیر بکارگیری گوشی های موبایل در کنار گجت هایی همچون اسپیکر بلوتوث، هدفون بلوتوث و غیره بودیم. مطمئنا این روند در سال 2019 هم ادامه پیدا می‌کند. اما انتظار داریم در سال 2019 کیفیت صدای پخش شده گوشی ها در حین اتصال بلوتوث نسبت به گذشته افزایش یابد. برای مثال پشتیبانی از تکنولوژی هایی همچون aptXD HD یا LDAC می‌تواند به پیاده سازی این مسئله کمک کند. پس یکی دیگر از مورد انتظارترین ویژگی های گوشی های 2019 مربوط به بهبود کیفیت انتقال صدا از طریق بلوتوث می‌شود.

پشتیبانی از بلوتوث 5

ویژگی های گوشی های 2019

استاندارد اتصال بلوتوث 5 سال گذشته به طور رسمی معرفی شد، اما هنوز تمام شرکت های سازنده موبایل این تکنولوژی را در گوشی های خود پیاده سازی نکرده‌اند و فقط برخی گوشی ها از بلوتوث 5 پشتیبانی می‌کنند. پیش‌بینی می‌کنیم پیاده سازی بلوتوث 5 در سال 2019 به یکی از ویژگی های رایج گوشی های موبایل تبدیل شود. از مزیت های بلوتوث 5 میزان به اتصال قوی تر و با ثبات بیشتر و همچنین دامنه اتصال بیشتر اشاره کرد. پس پشتیبانی از بلوتوث 5 را هم به عنوان یکی دیگر از ویژگی های گوشی های 2019 به خاطر داشته باشید.

پشتیبانی از شارژ بی‌سیم

ویژگی های گوشی های 2019

خیلی از گوشی های موبایل امروزی (به ویژه پرچمداران) از قابلیت شارژ بی‌سیم پشتیبانی می‌کنند. به موجب این قابلیت کاربر می‌تواند با استفاده از گجت های خاصی که شارژر وایرلس نامیده می‌شوند، باتری گوشی خود را بدون نیاز به اتصال شارژر، شارژ کنند. با استقبالی که از این تکنولوژی به عمل آمده، مطمئن هستیم که پشتیبانی از قابلیت شارژ بیسیم به یکی از اصلی ترین ویژگی های گوشی های 2019 تبدیل می‌شود. هم اکنون سامسونگ و اپل از سیستم شارژ بی‌سیم Qi استفاده می‌کنند؛ بنابراین احتمالا در سال آتی سایر شرکت های طراح و تولید کننده گوشی های موبایل هم به تدریج از این تکنولوژی بهره خواهند گرفت.

دوام و پایداری بیشتر

ویژگی های گوشی های 2019

در سال 2018 تجهیز گوشی های موبایل به بدنه شیشه‌ای بیشتر از گذشته مرسوم شد. بدنه شیشه‌ای و فلزی زیبایی خاصی به دستگاه می‌بخشد و آن را براق‌تر و چشم‌نوازتر می‌کند. همچنین اگر شیشه بکار رفته در قاب گوشی از نوع گوریلاگلس باشد، دوام عالی در برابر خط و خش ارائه خواهد کرد، اما متاسفانه گوشی های با بدنه شیشه‌ای در برابر ضربه بسیار حساس هستند و اگر این نوت گوشی ها از دست کاربر به زمین بیفتند، مطمئنا بدنه شیشه‌ای آن ها دچار شکستگی خواهد شد. اما پیش بینی می‌کنیم در سال 2019 شیشه بکار رفته در بدنه گوشی های موبایل بیش از پیش در برابر ضربه مقاوم شود. بدین صورت دوام و پایداری کلی گوشی ها افزایش می‌یابد. بنابراین یکی دیگر از مورد انتظارترین ویژگی های گوشی های 2019 این است که بدنه آن ها مقاوم و با دوام تر طراحی شود.

فراگیر شدن استاندارد ضد آب

ویژگی های گوشی های 2019

خیلی از گوشی های پرچمدار سال 2018 از استاندارد ضد آب IP68 که بالاترین رده از استاندارد مذکور است پشتیبانی می‌کنند. اما در سمت مقابل برخی دیگ از گوشی های پرچمدار 2018 از استاندارد ضد آب IP67 پشتیبانی به عمل می‌آورند یا گاها اصلا از این استاندارد پشتیبانی نمی‌کنند. انتظار داریم در سال 2019 قابلیت مذکور به یک ویژگی فراگیر تبدیل شوید و تقریبا تمام گوشی های پرچمدار از استاندارد ضد آب IP68 بهره‌مند شوند.

صفحه نمایش با قابلیت اسکن انگشت

ویژگی های گوشی های 2019

تجهیز گوشی های موبایل به صفحه نمایش بدون حاشیه سبب شده تا فضای کافی برای تعبیه کردن اسکنر انگشت در بخش زیرین نمایشگر دستگاه وجود نداشته باشد. از اینرو اغلب شرکت های سازنده گوشی اسکنر انگشت این محصولات را به پنل پشت آن ها منتقل کرده‌اند. اما در این بین مدت هاست که صحبت هایی در رابطه با توسعه نمایشگرهایی به میان آمده که قابلیت اسکن انگشت را هم داشته باشند. حتی شرکت ویوو (Vivo) در یک گوشی اختصاصی با نام Vivo X21 این تکنولوژی را پیاده‌سازی کرد. اما انتظار ما این است که در سال 2019 شاهد توسعه و پیشرفت هرچه بیشتر این تکنولوژی (صفحه نمایش های با قابلیت اسکن انگشت) باشیم. انتظار داریم خیلی از پرچمداران 2019 از قابلیت مذکور بهره‌مند شوند. این ویژگی یکی از مورد انتظارترین ویژگی های گوشی های 2019 محسوب می‌شود.

بهبود تکنولوژی تشخیص چهره

ویژگی های گوشی های 2019

قابلیت اسکن و تشخیص چهره به شیوه های مختلف در برخی از گوشی های سال 2018 پیاده سازی شده است. پیشرفته‌ترین نوع این سیستم تا به امروز در آیفون X اپل بکار رفته که با کیفیت بسیار عالی از چهره کاربر اسکن گرفته و در شرایط مختلف قادر به شناسایی وی خواهد بود. انتظار داریم در سال 2019 گوشی های بیشتری از این ویژگی بهره‌مند شوند و زائده بخش فوقانی نمایشگر خیلی از گوشی ها فقط مکانی برای نصب لنز دوربین سلفی، سنسورها و خروجی اسپیکر مکالمه آن نباشد، بلکه سخت افزار لازم برای پیاده سازی تکنولوژی تشخیص چهره پیشرفته دستگاه را هم در بر بگیرد.

باتری قدرتمندتر

ویژگی های گوشی های 2019

متاسفانه برخلاف اغلب مسائلی که در گوشی های موبایل پیشرفت چشمگیری داشته‌اند، باتری این گجت ها چندان پیشرفت نداشته و همان باتری لیتیوم یونی است که سال ها پیش در این محصولات مورد استفاده قرار می‌گرفت. شرکت های سازنده گوشی سعی داشته‌اند با افزایش ظرفیت باتری این محصولات و ارائه قابلیت هایی مثل شارژ سریع و شارژ بیسیم یا بهینه سازی اجزای سخت افزاری و بستر نرم افزاری دستگاه معضل کمبود توان شارژدهی گوشی ها را برطرف سازند.

اما همه ما به خوبی می‌دانیم که این روش ها فقط راه حل هایی هستند که منجر می‌شود کاربر شارژدهی ضعیف باتری گوشی را کمتر احساس کند. بنابراین باید انتظار یک تغییر را در این روند داشته باشیم. البته مدت هاست که برای به وجود آمدن این تغییر چشم انتظار هستیم، اما در هر حال پیش بینی می‌کنیم سال 2019 بتواند نقطه عطفی برای پیاده سازی تغییر مذکور و افزایش قدرت عملکرد باتری گوشی های موبایل باشد. شاید در سال آتی تکنولوژی های جدیدی در بازی گوشی ها لحاظ شود که قدرت شارژدهی آن ها را بهبود بخشد یا بهینه سازی های نرم افزاری و سخت افزاری به قدری دقیق تر پیاده سازی شوند که مصرف انرژی گوشی ها کاهش یافته و بدین ترتیب دوام باتری آن ها افزایش یابد. بدون تردید افزایش دوام و شارژدهی باتری یکی از مورد انتظارترین ویژگی های گوشی های 2019 خواهد بود.

تراشه های قدرتمندتر و هوش مصنوعی پیشرفته‌تر

ویژگی های گوشی های 2019

تراشه گوشی های موبایل هم اکنون قدرت عملکردی دارند که شاید با قدرت عملکرد کامپیوترهای خانگی چندین سال پیش برابری کند! روند رو به رشد قدرت تراشه های موبایلی رو به افزایش است و بدون تردید این روند در سال 2019 و سال های بعد از آن هم حفظ می‌شود. انتظار داریم تراشه هایی که در گوشی های پرچمدار سال 2019 بکار می‌روند از قدرت و سرعت عملکرد بالاتری بهره ببرند و بیش از پیش با هوش مصنوعی ادغام شده باشند. اگر تراشه های موبایلی بیشتر با هوش مصنوعی ادغام شوند، گوشی های هوشمند هوشمندتر خواهند شد و دریچه جدیدی رو به پیشرفت هرچه بیشتر این گجت ها باز می‌شود.

مجاز شدن نصب کاستوم رام

ویژگی های گوشی های 2019

اندروید یک سیستم عامل متن باز است و می‌تواند بر روی آن تغییرات متعددی ایجاد گردد. در همین راستا خیلی از کدنویسان این سیستم عامل را دستکاری می‌کنند و نسخه های غیر رسمی آن را در قالب کاستوم رام منتشر می‌سازند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مور کاستوم رام ها و نحوه نصب آن ها در گوشی های سامسونگ به مطالعه مقاله ضمیمه شده بپردازید ( آموزش کار با برنامه Odin (اودین) و نصب رام در گوشی های سامسونگ ).

نصب کاستوم رام نیاز به قفل‌گشایی از بوتلودر دارد و خیلی از شرکت های تولید کننده موبایل قفل گشایی از بوتلودر و نصب کاستوم رام را غیر مجاز اعلام می‌کنند و اعلام کرده‌اند که انجام این کار منجر به ابطال گارانتی گوشی ها می‌شود. انتظار داریم در سال 2019 تغییری در این روند ایجاد گردد و به تدریج نصب کاستوم رام و آنلاک بوتلودر گوشی های اندرویدی به امری مجاز از سوی شرکت های سازنده این محصولات تبدیل گردد. البته شانس پیاده سازی این رویکرد به نظر ما کم است.

انتشار سریع‌تر آپدیت ها

ویژگی های گوشی های 2019

متاسفانه اغلب شرکت های سازنده گوشی های اندرویدی خیلی دیر آپدیت یا به روز رسانی نسخه های جدید سیستم عامل اندروید را برای گوشی های خود منتشر می‌کنند. دلیل این امر مشخص است! چون این شرکت ها باید نسخه جدید سیستم عامل اندروید را با رابط کاربری اختصاصی خود هماهنگ کرده و سازگار با گوشی های مختلف‌شان منتشر سازند. بدین ترتیب تاخیر زیادی مابین زمان انتشار آپدیت اندروید از سوی گوگل و زمان انتشار همان آپدیت برای گوشی های اندرویدی برندهای مختلف ایجاد می‌شود. انتظار داریم در سال 2019 شرکت های سازنده گوشی در این مسئله تعجیل به خرج دهند و نهایتا آپدیت های اندروید با سرعت بیشتری برای گوشی های مختلف منتشر شود.

کلام آخر

همانطور که مشاهده کردید در این مطلب به آموزش به مورد انتظارترین ویژگی های گوشی های 2019 اشاره داشتیم. نظر شما در رابطه با موارد نام برده شده چگونه است؟ به نظر شما چند مورد از این مسائل در سال 2019 پیاده سازی شده و به حقیقت می‌پیوندند؟

منبع: androidauthority

ارسال نظر