تلاش سوم اسپیس ایکس برای پرتاب ماهواره ناکام ماند

منبع: msn

تلاش سوم اسپیس ایکس برای پرتاب ماهواره ناکام ماند

به گزارش کلیک، طبق بیانات سخنگو اسپیس ایکس در هاسورن (Hawthorne)، موشک سالم بود و هیچ گونه نقص فنی نداشت. گروه در حال پاکسازی موتورها بودند تا از این که آتشی در کار نبوده اطمینان کسب کنند. برای پرتاب بعدی هنوز تاریخی مشخص نشده است.

طبق اخباری که مدیر عامل اسپیس ایکس آلن ماسک در توئیتر منتشر کرد، پرتاب برای 6:46 بعد ازظهر برنامه ریزی شده بود، اما بعد از این که سفینه به منطقه به اصطلاح "خارج از محدوده" رفت، پرتاب به تاخیر افتاد.
دو تلاش اول شرکت برای پرتاب ماهواره SES-9 در روز چهارشنبه و پنج شنبه کنسل شد.
اسپیس ایکس برای هر دو مورد گفته است طی چالش ها منبع اکسیژن مایع موشک هر دو مرحله در دمای سرد مناسب قرار می گیرد.
شمارش معکوس چهارشنبه حدود نیم ساعت پس از باز شدن محفظه پرتاب شروع شد، آن هم قبل از این که اکسیژن مایع تا 230 پایی موشک بارگیری شود. شمارش معکوس پنج شنبه کمتر از 2 ثانیه قبل از زمان پرواز برنامه ریزی شده متوقف شد.
موشک اوج گرفته نیرو بیشتری را ایجاد می کند و آن را قادر می سازد تا بار سنگین تری را بلند کند و شانس بیشتری را برای اسپیس ایکس در فرود آوردن تقویت کننده مرحله اول ایجاد کند.
فرآیند سوخت گیری تنها 30 ثانیه قبل از زمان پرتاب شروع می شود، و اسپیس ایکس گفته در طول محفظه تنها یک بار زمان کافی وجود دارد تا فرآیند انجام شود. اگر موشک در زمان مشخص شده آماده پرتاب نباشد، اکسیژن مایع باید منتقل شوند و پرتاب به روز دیگر موکول شود.
ماهواره SES-9 که تقریبا 12 هزار پوند وزن دارد، اپراتور ماهواره SES لوکزامبورگ صاحبش است و سنگین ترین ماهواره ای است که فالکون 9 سعی خواهد کرد آن را تا مداری بیش از 22 هزار مایلی خط استوا بلند کند، که این کار نیازمند عملکرد کامل موشک است.
برنامه اسپیس ایکس این است که تقویت کننده را 400 مایل پایین تر از محدوده فرود آورد. با سرعت داده شده موشک سفر خود را شروع خواهد کرد و سوخت یدکی محدودی هم خواهد داشت، البته شرکت اعلام کرده است که فرود موفقی پیش بینی نمی شود.
هدف این است با ترمیم و سپس استفاده مجدد از پایه موشک، پرواز موشک ها راحت تر شود. اسپیس ایکس اولین تقویت کننده اش را در ماه دسامبر فرود آورد، و دوباره آن را با موفقیت به معبر کیپ کاناورال بازگرداند.

منبع: msn

ارسال نظر