بازگشت دو فضانورد به خانه بعد از ۱ سال ماموریت در فضا

فضانورد اسکات کلی در روز چهارشنبه پس از یک سال بی سابقه در فضا و کار برای ناسا به زمین بازگشت و در منطقه ای بی آب و علف در قزاقستان با یک فضانورد روسی که کل سفر خود را در ایستگاه فضایی با او گذرانده است، فرودآمد.

بازگشت دو فضانورد به خانه بعد از ۱ سال ماموریت در فضا

به گزارش کلیک، کپسول سایوز آن ها چتر خود را منطقه آسیای مرکزی باز کرد و به ماموریت فضایی که در ماه مارس سال گذشته آغاز شده بود، پایان بخشید. سفری که بسیار مهم تلقی شد و از آن به عنوان پلکانی برای سفر به مریخ یاد می شود.

این یک بازگشت شکوهمندانه و سراسر افتخار برای کلی و همسفر روس وی میخائیل کورنینکو (Mikhail Kornienko) پس از ۳۴۰ روز در فضا بود.

3

کلی پس از باز شدن در محفظه دست خود را بیرون آورد . انگشت خود را به نشانه پیروزی بالا برد. او لبخندی زد و با دکترها و دیگران مشغول صحبت شد. در همین حال عکاسان هم از فرصت استفاده نموده و دور و بر او را حسابی شغول کردند

سخنگوی ناسا در محل فرود فضاپیما گفت: "هوا آن جا واقعا خوب است." و به نقل از کلی هم گفت: "واقعا نمی دانم چرا همه شما به استقبال من آمده اید." به نظر کلی منتظر چنین استقبال گرمی نبود. شاید او بسیار خسته از سفر بود و یا شاید نمی دانست چه قدم بزرگی را در علم فضانوردی برداشته است.

واضح است که حال کلی خوب است. او گفت: "احساس متفاوتی از زمانی که ۵ سال پیش یک ماموریت ۵ ماه داشتم ندارم."

کلی و کورنینکو در مجموع ۱۱۴ میلیون مایل در فضا سفر کردند. یعنی به اندازه ۵۴۴۰ بار سفر به دور زمین در طولانی ترین پرواز فضایی که توسط یک آمریکایی تجربه شده است.

کلی یک دسته از عکس ها یش در ایستگاه فضایی را قبل از بازگشت به زمین منتشر کرد و نوشت: "باید بروم." آخرین توییت وی چند ساعت بعد از قرار گرفتن در مدار زمین منتشر شد که اعلام کرد: "ماجراجویی هنوز تمام نشده است. برای کشف های جدید به دنیال من بیاید."

دو فضانورد پس از به زمین نشستن کامل کپسول سایوز، مورد یک سری از آزمایشات پزشکی قرار گرفتند. ناسا می خواهد قبل از پرداختن به ماموریت های دیگر در مریخ، محدودیت های بدن انسان برای یک سال یا بیشتر به جز جاذبه، را بداند.

بعد از این که کلی فرمان ترک استگاه فضایی را در روز دوشنبه دریافت نمود، نوشت: " زمان خیلی خیلی طولانی را این بالا بودم." و به شوخی به یکدیگر گفتند: "ما توانستیم و این کار را انجام دادیم." کلی چند هفته پیش گفت: "یک سال از آن چیزی که فکر می کردم، طولانی تر به نظر می رسد."

6

البته این سفر بر اساس برنامه پرتاب و فرود روسیه ۱ سال طول نکشید. بلکه ۳۴۰ روز بود. ولی باز هم برای ناسا یک رکورد فوق العاده محسوب می شود. نزدیک ترین رقیب کلی در ایالات متحده تنها ۱۲۷ در فضا بود. رکورد جهانی ۴۳۸ روز توسط یک دکتر اهل روسیه در طول اواسط دهه ۱۹۹۰ به دست آمده بود. البته روسیه همچنان در بحث سفرهای طولانی در فضا پیشتاز است.

کلی در روز دوشنبه گفت: "زمانی یک فرد واقعا باهوش به من یاد داد، کار گروهی باعث موفقیت در پروازهای فضایی می شود و پروازهای فضایی بزرگ ترین تیم ورزشی است که وجود دارد، چرا که تیم های ورزشی هم با کار گروهی به موفقیت و هدف نهایی خود می رسند." او خطاب به همه کشورها همچون آمریکا، ژاپن، چین و کشورهای اروپایی که در امر سفرهای فضایی پیشتاز هستند و به وی و کورنینکو در یک سال گذشته کمک کردند تا در ایستگاه فضایی زندگی کنند گفت: "این فوق العاده مهم است که همه ما با هم کار کنیم تا آن چه که به ظاهر غیر ممکن است را ممکن کنیم."

دانشمندان امیدوارند ناسا خود را برای اعزام انسان به مریخ تا سال ۲۰۳۰ آماده کند. البته این سفر با چالش های بسیار بیشتری نسبت به آن چه تاکنون حاصل شده، روبه رو خواهد بود. مدیر ناسا چارلز بولدن در بیانیه ای اعلام کرد: "کلی با ماموریت یک ساله خود کمک کرد تا جهشی بزرگ برای قدم گذاشتن بر روی مریخ گرفته شود."

45

کلی و کورنینکو با توجه به جدول زمان بندی چهارشنبه آینده به شهر خود باز می گردند. او با دو پزشک خود و چند تن دیگر از اعضای ناسا، چهارشنبه شب به هوستون می روند و آن جا با دو دختر ۱۲ و ۲۱ ساله، نامزد، یک نماینده امور عمومی ناسا در مرکز جانسون، برادر و همسر سابقش گابریل گیفوردز که یکی از اعضای سابق کنگره آمریکا بود، دیدار می کند.

گیفوردز در توییتی نوشت: "از خوش آمدگویی به کلی در هوستون هیجان زده هستم."

کورنینکو هم به خانه اش در شهر ستاره در نزدیکی مسکو باز می گردد تا در کنار همسر، دختر و نوه اش باشد.

کلی بیشترین زمان ممکن را در فضا گذارند. بنابراین این احتمال می رود که سفر ۳۴۰ روزه وی آخرین ماموریتش به فضا باشد. او در اینستاگرام و توییر خود هزاران عکس دراماتیک از زمین منتشر کرد. به نظر می رسد بازگشت کلی به آغوش خانواده کمی تلخ و شیرین باشد. شیرین از بابت تمام شدن دوری و تلخی از بابت این که بزرگ ترین اتفاق و ماجراجویی در زندگی اش پایان یافت.

جیم گرین، مدیر علوم سیاره ای در ناسا گفت: "کسانی از ما که رویای فرستادن فضانوردان را به اعماق فضای بیکران دارند، از کلی بابت فداکاریش تشکر می کنند و بازگشتش به خانه را خوش آمد می گویم."

حال باید دید آیا ناسا باز هم از کلی برای سفرهای فضایی استفاده خواهد کرد یا برای او نقشه های دیگر دارد.

منبع: msn

ارسال نظر