فضانورد ناسا از تجربیات اقامت یک ساله اش در فضا می گوید

"اسکات کلی" طی ماموریت ۳۴۰ روزه اش در فضا یک برنامه کاری شلوغ داشته است، از انجام آزمایشات مختلف گرفته تا راهپیمایی فضایی و تعمیر سفینه فضایی. ولی این ابدا به آن معنی نیست که این یکسال برای وی به سرعت گذشته باشد.

فضانورد ناسا از تجربیات اقامت یک ساله اش در فضا می گوید
"اسکات کلی" فضانورد سازمان ناسا بعد از بازگشت از ماموریت یک ساله در ایستگاه بین المللی فضایی با رسانه ها مصاحبه می کند. "اسکات کلی" فضانورد سازمان ناسا بعد از بازگشت از ماموریت یک ساله خود در ایستگاه بین المللی فضایی با رسانه ها مصاحبه می کند.

به گزارش کلیک، اسکات کلی سه روز پس از بازگشت از طولانی ترین ماموریت خود در ایستگاه بین المللی فضایی در روز جمعه طی مصاحبه ای گفت: تنها شگفتی بزرگ این سفر برای من این بود که یک سال چقدر می تواند طولانی باشد. من اینطور احساس می کنم که تمام عمرم را در آنجا سپری کرده ام.

"مارک کلی" برادر دو قلوی اسکات که او نیز یک فضانورد بازنشسته است، طی این یک سال با برادرش از دور تماس داشته و صحبت می کرده است. او می گوید: هر وقت که به برادرم می گفتم یک سال مدت زیادی نیست و سریع تمام می شود او می گفت، نه اینطور نیست.

با احتساب آخرین ماموریت اسکات، او جمعا ۵۲۰ روز خارج از کره زمین زندگی کرده است و از این بابت در کشور آمریکا رکورد دار است. همچنین او در آمریکا در زمینه طولانی ترین مدت زمان اقامت تنها در مدار نیز رکورد دار است. انجام چنین کاری نیازمند یک توانایی فوق العاده است که تا به حال فقط تعداد انگشت شماری از فضانوردان روسی و شوروی توانسته اند آن را به انجام برسانند.

اگر چه بازگشتن از فضا به زمین برای اسکات بسیار خوشایند بوده ولی از آنچه او انتظارش را داشته، سخت تر بوده است. او می گوید: در دقایق اول فرود نسبت به ماموریت شش ماهه قبلی خود در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ احساس بهتری داشته ولی این احساس زود گذر بوده است. مفاصل و عضلات او این بار درد بیش تری دارد و هنگام لمس اشیا با پوست بدنش سوزش شدیدی را احساس می کند. اعمال نشستن، ایستادن و حتی خوابیدن برای او ناراحت کننده است.

اسکات در کنفرانس خبری ناسا در مرکز فضایی جانسون واقع در هوستون گفت: سازگاری با شرایط فضا آسان تر از سازگاری با شرایط زمین است. بر خلاف سایر فضانوردان بازگشته از فضا که به صورت ناخود آگاه انتظار دارند اشیا در کره زمین هم سقوط نکنند و شناور باشند، اسکات هیچ شیئی را به زمین نینداخته است. ولی او دلش برای روز هایی که می توانسته اشیا را با پرت کردن روی میز بیندازد تنگ شده، و بسکتبال او نیز نسبت به روز های قبل از ماموریتش بدتر شده است. او می گوید: پس از بازگشت از فضا و رهایی از محدودیت های بی شمار موجود در آن انتظار دارد هنگام بازگشت به خانه و روبه رو شدن با گزینه های بی شمار دچار شوک شود.

در ضمن او از این که می تواند دوباره آب را به صورت جاری احساس کند، چیزی که امکان آن در فضا وجود ندارد، خوشحال است.

اسکات که در توییتر یک فیلم از پریدن خود در استخر خانه اش با لباس کامل منتشر کرده است، می گوید: شما دقیقا حسی شبیه به پریدن در یک استخر را دارید، برای همین من این کار را انجام دادم.

او درست پس از فرود آمدن در خاک قزاقستان توسط سفینه فضایی روسی سایوز در روز سه شنبه یک عدد موز خورد و گفت: بسیار عالی است. این حرکت وی به شوخی او در فضا مربوط می شود که در ایستگاه فضایی لباس گوریل بر تن کرده و یکی از همکارانش را تعقیب می کرد!

"اسکات کلی" اکنون مدت زمان زیادی را با برادرش گذرانده است تا آنجایی که متوجه شده پوست او رنگ برنزه بهتری پیدا کرده است. این دو برادر همچنین یک موضوع مورد مطالعه برای دانشمندان هستند. آن ها می خواهند بفهمند زمانی که اسکات در فضاست و مارک روز زمین اقامت دارد، احساسات آن ها چگونه است. اسکات می گوید: زمانی که او در فضا بوده است قدش در نتیجه بی وزنی ۱٫۵ اینچ افزایش پیدا کرده است ولی نیروی جاذبه باعث می شود که قد به حالت اول بازگردد و اکنون هر دو آن ها مجددا قد یکسانی دارند.

اسکات کلی انتظار ندارد که ناسا او را دوباره به مدار زمین بفرستد، چرا که فضانوردان زیادی منتظر رفتن به فضا هستند. ولی حتی بعد از گذراندن ۵۲۰ روز در فضا او دوست دارد تا دوباره به فضا برگردد، و شاید با یکی از شرکت هایی که در حال تلاش برای توسعه مسافرت های توریستی به فضا هستند، این کار را انجام دهد.

او می گوید: شاید یکی از این شرکت ها به فردی مثل من نیاز پیدا کند و یا شاید بتوان در ۲۰ سال آینده با مبلغ اندکی یک بلیت بازدید از فضا خریداری کرد و به آن جا رفت.

منبع: msn

ارسال نظر