در هفته آلوده تهران؛ وزیر ارتباطات بدون خودرو تردد می کند

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به علت تشدید آلودگی هوای پایتخت، اعلام کرد که تا پایان هفته بدون خودرو خواهد بود و از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کند.

در هفته آلوده تهران؛ وزیر ارتباطات بدون خودرو تردد می کند

به گزارش کلیک به نقل از ایرنا، محمدجواد آذری جهرمی روز دوشنبه در یادداشت اختصاصی با عنوان «وظیفه دولت و نقش مردم برای داشتن هوای پاک» نوشت:

یکشنبه در دولت بحث آلودگی هوا مطرح شد، چند سوال پرسیدم، علاقه‌مندم سوال‌ها و پاسخ‌ها را با شما به اشتراک بگذارم:

  1. چه شده که امسال روزهای هوای آلوده بیشتر شده؟ گفتند: «سکون هوا بیشتر از سال‌های پیشین شده است.»
  2. پس اقدامات انجام شده در این سال‌ها موثر نبوده؟ گفتند: «میزان آلایندگی در سوخت، به ویژه گازوئیل به صورت قابل توجه کاسته شده و روزهای ناسالم هم در این سال‌ها کاهش یافته، اما به دلیل کمبود منابع اقدامات تکمیلی مثل نوسازی ناوگان با کندی انجام می‌شود و اگر تدابیر و اقدامات موثر نبود، قطعا شرایط حتی وخیم‌تر از الان می‌شد.»
  3. پرسیدم مگر دانشجوها آبشش دارند که مدارس تعطیل می‌شود اما دانشگاه خیر؟ گفتند: «تعطیلی برای کاهش ترددهاست، عمده دانشجوها خودرو ندارند و به جای سرویس از وسایل نقلیه عمومی بهره می‌گیرند. تعطیلی دانشگاه‌ها تاثیر چندانی بر کاهش آلودگی شهرها ندارد.»
  4. پرسیدم بیشترین منبع آلودگی هوا از چیست؟ گفتند: «از تردد موتورسیکلت‌ها و کامیون‌ها، برای کامیون‌ها یک مسیر آزادراهی در دست اجراست که به زودی افتتاح می‌شود و حجم خودروهای عبوری از تهران به مقصد شمال‌غرب کشور را کاهش می‌دهد. برای موتورسیکلت هم راه‌حل برقی کردن آنهاست اما هزینه به خاطر باتری بالا می‌رود». گفتم: «نمی‌شود به خاطر هزینه باتری جان مردم را به خطر انداخت، بالاخره باید برای سلامتی مردم فکری کرد. ما در پست پلاس، موتورهای پستچی‌ یک منطقه تهران را تا دهه فجر برقی می‌کنیم، خوب است مابقی هم بپیوندند، دانش‌بنیان‌ها هم روی کاهش قیمت باتری رقابت کنند. هر دستگاهی تو این شرایط هر چقدر میتونه مشارکت و نتایج را اعلام کنه.»
  5. با خودم فکر کردم حالا خودمون چکار کنیم؟ برنامه هفتگی من این بود که سه‌شنبه‌ها رو بدون خودرو سر می‌کردم و از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کردم، هر چند استفاده از مترو و اتوبوس این روزها برای مردم هم به دلیل ازدحام، سخت‌تر شده، اما سلامتی مهم‌تره، شخصا تا پایان این هفته بدون خودرو خواهم بود و برای ترددهایم از وسایل نقلیه عمومی استفاده خواهم کرد.

نظر شما در رابطه با عملکرد وزیر ارتباطات چیست؟ آیا آذری جهرمی بدون خودرو می تواند باعث کاهش آلودگی هوا شود؟ نظر خود را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.

ارسال نظر