ماهواره ظفر راهی پایگاه فضایی شد

رسانه کلیک - صبح امروز مراسم تحویل ماهواره های ظفر یک و دو در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد و این ماهواره از سوی این دانشگاه به سازمان فضایی ایران تحویل داده شد.

ماهواره ظفر راهی پایگاه فضایی شد

در این مراسم که با حضور مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران، جبار علی ذاکری، رئیس دانشگاه علم و صنعت و حسین بلندی، رئیس مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، ماهواره ایرانی ظفر در دو نسخه یک و دو به سازمان فضایی ایران برای طی مقدمات قرار گرفتن در مدار، تحویل داده شد.

در این مراسم پس از تشریح ویژگی های این ماهواره صورتجلسه تحویل دو ماهواره به امضای رئیس سازمان فضایی و رئیس دانشگاه علم و صنعت رسید.

قرار است این ماهواره ها پس از طی فرآیند پرتاب به وزارت دفاع برای قرار گرفتن در مدار تحویل داده شود.

بر اساس اطلاعات اعلام شده، ماهواره ظفر یک ماهواره تحقیقاتی با ویژگی سنجش از دور است که تهیه نقشه کاربری اراضی، پایش توسعه شهری، پایش تغییرات در عرصه های طبیعی و جنگلی و تغییرات دریاچه های دائمی و فصلی و نیز شناسایی مناطق تخریب شده بعد از بحران از جمله کاربردهای آن خواهد بود.

ماهواره ظفر حدود ۱۱۳ کیلوگرم وزن دارد و عمر عملکردی آن برای ماندن در مدار زمین حداقل یک و نیم سال در نظر گرفته شده که در ارتفاع ۵۳۰ کیلومتری از سطح زمین و در مدار لئو قرار خواهد گرفت. پیش از این دانشگاه علم و صنعت ماهواره نوید را ساخته بود.

ماهواره ظفر

محمدجواد آذری جهرمی نیز در این رابطه در توییتر نوشت: «صبح برفی شما بخیر! با تلاش دانشمندان جوان ایرانی ماهواره‌های ظفر یک و دو که تست‌های موفق خود را پشت سر گذاشته‌اند، امروز راهی پایگاه فضایی می‌شوند تا به زودی فرآیند قرار گرفتن آنها در مدار طی شود. این ماهواره و ماهواره بر هر دو یک گام تحقیقاتی مهم هستند.»

وزیر ارتباطات همچنین در اینستاگرام نوشت: «دو نسخه از ماهواره ظفر با دستان پرتوان دانشمندان جوان ایرانی ساخته شده و تکنولوژی آن در برابر سایر ماهواره‌هایی که تاکنون ساخته بودیم بالاتر است. این ماهواره هم توان مخابراتی و هم توان تصویربرداری و جمع آوری سیگنال‌های فضایی را دارد. ماهواره ظفر امروز به پایگاه فضایی منتقل می‌شود و ماهواره بر «سیمرغ ایرانی» هم تکنولوژی پیچیده‌ای دارد که کارهای آن به اتمام رسیده است. شخصا به موفقیت جمعی در این تلاش امیدوارم، همه تلاش‌ها انجام شده و حتما دعاهای شما در موفقیت این کار موثر بوده و به ما انرژی می‌دهد.»

ارسال نظر