وسایل نظامی کاملا نامرئی در ارتش آمریکا

مهندسان دانشگاه ایالت آیووا موفق به طراحی و تولید یک فراپوست انعطاف پذیر، کشش پذیر و قابل تنظیم شده اند که برای مخفی کردن اشیا از چشمان تیزبین رادارها، از اتصالاتی از حلقه هایی از جنس فلز-مایع کوچک استفاده می کند.

وسایل نظامی کاملا نامرئی در ارتش آمریکا

به گزارش کلیک، مهندسان دانشگاه ایالت آیووا موفق به طراحی و تولید یک فراپوست انعطاف پذیر، کشش پذیر و قابل تنظیم شده اند که برای مخفی کردن اشیا از چشمان تیزبین رادارها، از اتصالاتی از حلقه هایی از جنس فلز-مایع کوچک استفاده می کند. اسم فراپوست از فراماده نشئت گرفته شده است. فراماده ها ترکیباتی هستند که خواص شان در طبیعت قابل یافت نیست و می توانند امواج الکترومغناطیس را دستکاری کنند. با کشش و خمش فراپوست پلیمری می توان آن را طوری تنظیم کرد که از بازتاب طیف گسترده ای از فرکانس های راداری جلوگیری کند.
پژوهشگران معتقدند که فناوری کنونی فراپوست کاربردهای بی شماری در تنظیم فرکانس امواج الکترومغناطیس، حفاظت و جلوگیری از بازتاب امواج پیدا خواهد کرد.

دانگ یکی از پژوهشگران این پروژه، در ساخت وسایل با مقیاس میکرو و نانو و استفاده از مایعات و پلیمرها تجربه دارد و تخصص سانگ دیگر پژوهشگر این پروژه، پیدا کردن کاربردهای تازه برای امواج الکترومغناطیس است.
این دو امیدوارند تا به کمک هم این ایده را به اثبات برسانند که می توان با استفاده از فناوری های فلز مایع انعطاف پذیر و قابل تنظیم، از بازتاب امواج الکترومغناطیس و شاید حتی طول موج های کوتاه تر نور مرئی جلوگیری کرد.
فراپوست ساخته شده توسط این دو نفر دارای ردیف هایی از تشدیدکننده های حلقه ای مجزاست که در داخل لایه هایی از ورق سیلیکون تعبیه شده اند. تشدیدکننده های الکتریکی با گالین استن پر شده اند که آلیاژی فلزی است. این ماده در دمای اتاق مایع بوده و نسبت به سایر انواع فلزات مایع کمتر سمی است.
این تشدیدکننده ها حلقه های کوچکی با شعاع خارجی ۲٫۵ و ضخامت نیم میلی متر هستند. فاصله این حلقه ها از یکدیگر یک میلی متر است و در نهایت بخش کوچک خم شده ای از سیم مایع را ایجاد می کنند.
القاگرهای الکتریکی از حلقه ها و خازن های الکتریکی از فاصله بین هر دو حلقه ساخته می شوند. این دو با هم تشدیدکننده ای را می سازند که می تواند امواج راداری در فرکانس خاصی را به دام انداخته و از بازتاب آن جلوگیری کند. کشش فراپوست باعث تغییر اندازه حلقه های داخلی فلز مایع می شود و در نتیجه فرکانسی که دستگاه ها از بازتاب آن جلوگیری می کنند تغییر می یابد.

آزمایش های انجام شده در این زمینه نشان داده اند که جلوگیری از بازتاب فرکانس رادار در محدوده فرکانس ۸ الی ۱۰ گیگاهرتز چیزی حدود ۷۵ درصد است. وقتی که اجسام داخل فراپوست قرار می گیرند، از بازتاب امواج راداری در تمام مسیرهای متداول و زوایای مشاهداتی جلوگیری می شود. بنابراین فناوری فراپوست با فناوری های مرسوم رادارگریز فرق دارد چرا که در روش مرسوم اغلب فقط امواج برگشتی، یعنی نیروی بازتاب برگشتی به سمت رادار کاوشگر کاهش می یابد.
سانگ در خلال صحبتش در خصوص این فناوری، تبلتی را برداشت و تصویر بمب افکن رادارگریز B2 را نشان داد و بیان کرد که روزی فراپوست می تواند سطح نسل بعدی هواپیماهای رادارگریز را بپوشاند.

ولی محققان حتی انتظارات بیشتری دارند و به دنبال چیزی مانند شنل نامرئی کننده هستند.
به گفته دانگ، هدف نهایی کاهش اندازه این وسایل است و در آن زمان امیدواریم بتوانیم این کار را با فرکانس های بالاترِ امواج الکترومغناطیس مانند نور مرئی یا نور مادون قرمز انجام دهیم. در حالی که این موضوع مستلزم داشتن فناوری های پیشرفته تولید نانو و بهینه سازی های ساختاری مناسب است اما فکر می کنیم که این تحقیق مفهوم تنظیم و پهن کردن فرکانس و سرکوب موج چند جهته به وسیله فراماده ای پوسته ای را اثبات می کند.

منبع : TECHNEWS

ارسال نظر