آینده دستگاه های ATM به کجا می رود؟

با نفوذ تلفن های هوشمند به زندگی روزمره ما کاربردی جدید برای آن ها پیدا شده و می توانید از آن به جای کارت عابر بانک استفاده کنید.

آینده دستگاه های ATM به کجا می رود؟

کلیک - به دلیل این که فناوری تلفن های هوشمند امکان تراکنش های سریع تر و امن تر را فراهم می کند، دستگاه های خودپرداز بدون کارت در آمریکا و سراسر دنیا در حال محبوب شدن هستند.

در حال حاضر چندین بانک آمریکایی دستگاه های خودپرداز جدید نصب کردند یا در حال بروزرسانی دستگاه های فعلی هستند که به مشتریان اجازه می دهند تا بر روی یک اپلیکیشن موبایلی میزان وجه مورد نیازشان را انتخاب کرده و از طریق اسکن کد ایجاد شده توسط برنامه و بدون ورود کارت بانکی به داخل دستگاه، وجه نقدشان را دریافت کنند. سازندگان دستگاه های خودپرداز و گروه های تولید نرم افزارهای مالی نیز درصدد پاسخگویی به این تقاضا هستند. داگ برون مسئول یکی از شرکت های تولید ATM، معتقد است که مدل آن ها (با استفاده از تلفن های هوشمند) بسیاری از آسیب پذیری ها را کاهش می دهد. به گفته او سیستم بدون کارت این شرکت در ۲۰۰۰ دستگاه ATM فعال در حداقل ۲۸ بانک آمریکا در حال استفاده است و به دنبال افزایش این تعداد هستند و طی ۱۸ ماهی آتی تعداد این دستگاه ها در شمال آمریکا باید به ۸۰۰۰۰ برسد. همچنین تغییرات مشابهی در سایر کشورها نیز در حال وقوع است.


کاهش کلاه برداری از طریق سرقت اطلاعات کارت

در سیستم مبتنی بر تلفن هوشمند، علاوه بر افزایش سرعت تراکنش، مشکل رو به افزایش سرقت اطلاعات کارت توسط دستگاه هایی که سارقین در شیار کارتخوان ATM قرار می دهند از بین می رود. بر اساس پیش بینی های انجام شده، سرقت بدین طریق حدود ۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ برای صنعت بانکداری جهانی هزینه در پی داشته و در صورت سرقت اطلاعات کارت، امکان سایر کلاه برداری ها نیز وجود دارد. به گفته برون، مشتریان نیز از این مسئله آگاهند و از سیستم جدید استقبال می کنند.

به گفته او یکی دیگر از مزایای امنیتی سیستم جدید این است که احراز هویت بر روی دستگاه تلفن همراه زمان سپری شده در دستگاه های ATM را از حدود ۳۰ تا ۴۰ ثانیه به ۱۰ ثانیه کاهش می دهد. عملکرد این سیستم برای برخی افراد حیرت انگیز است. همچنین به دلیل این که می توانند تراکنش را سریع تر انجام دهند، امنیت فیزیکی بیشتری دارد.
به گفته بتی ریس سخنگونی بانک آمریکا، این گروه در حال توسعه یک راه کار ATM جدید بدون کارت مبتنی بر فناوری ارتباط میدان نزدیک (NFC) است که به مشتریان این امکان را می دهد تا بدون استفاده از کارت احراز هویت را انجام دهند. این قابلیت در اواخر فوریه در ATMهای منتخب در دره سیلیکون، سان فرانسیسکو، شارلوت، نیویورک و بوستون اجرا می شود و تا اواسط سال دستگاه های بیشتری به این فناوری مجهز خواهند شد. سایر بانک ها نیز برنامه های مشابهی را در دست اقدام دارند.

ATMهای بدون سر
برای استفاده از برخی از فناوری جدید، صرفا به یک به روزرسانی نرم افزاری در ATM نیاز است و در برخی دیگر سخت افزار دستگاه باید عوض شود. یکی از تولیدکنندگان، در حال تست ATMهای بدون سر، یعنی دستگاه های بدون صفحه نمایش یا صفحه کلید است که از طریق تعامل با تلفن همراه وجه نقد را تحویل می دهد. در واقع مشتریان فقط باید هویت شان را تایید کنند که این کار با حسگر اثرانگشت دستگاه یا با اسکنر IRIS روی ATM قابل انجام است. حتی برخی از این دستگاه نیز با اپلیکیشن های موبایلی کار می کنند که تجربه کاربری بهتری را به ارمغان می آورد و دیگر مجبور نیستیم به مانند سابق مراحلی را در که ATMهای قدیمی طی می کردیم طی کنیم. همچنین به کارت عابر و رسید چاپی نیازی نیست. امیدواریم که این فناوری هر چه زودتر پای خود را به ایران نیز باز کند.

منبع:technews

ارسال نظر