جایگاه کنونی هواوی در دنیای تکنولوژی

هواوی شرکت چند ملیتی در زمینه شبکه‌های کامپیوتری و ارتباطات است. دفتر اصلی این شرکت در شهر شنزن چین قرار دارد. هوآوِی بزرگ‌ترین شرکت ارائه‌کننده سرویس‌های ارتباطی پس از پیشی گرفتن از اریکسون در سال ۲۰۱۲ در جهان است. هوآوِی بیش از ۱۸۰٬۰۰۰ کارمند در سراسر دنیا دارد که حدود ۴۶٪ درصد در بخش تحقیق و توسعه فعالیت می‌کنند. این شرکت حدود ۲۰ مؤسسه تحقیق و توسعه در کشورهای چین، ایالات متحده، آلمان، سوئد، هند، روسیه و ترکیه دارد و در سال ۲۰۱۱ در حدود ۳٫۷۴ میلیارد دلار در تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری کرد.

جایگاه کنونی هواوی در دنیای تکنولوژی

هوآوِی بزرگ‌ترین شرکت ارائه‌کننده سرویس‌های ارتباطی پس از پیشی گرفتن از اریکسون در سال ۲۰۱۲ در جهان است. هوآوِی بیش از ۱۸۰٬۰۰۰ کارمند در سراسر دنیا دارد که حدود ۴۶٪ درصد در بخش تحقیق و توسعه فعالیت می‌کنند. این شرکت حدود ۲۰ مؤسسه تحقیق و توسعه در کشورهای چین، ایالات متحده، آلمان، سوئد، هند، روسیه و ترکیه دارد و در سال ۲۰۱۱ در حدود ۳٫۷۴ میلیارد دلار در تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری کرد.

در سال ۲۰۱۰ هوآوی سود ۳٫۷ میلیارد دلار را ثبت کرد. محصولات و خدماتش در ۱۴۰ کشور به کار گرفته شده و در حال حاضر ۴۵ شرکت از ۵۰ شرکت اپراتور مخابراتی بزرگ جهان از تجهیزات هوآوِی استفاده می‌کنند.

گزارش‌های منتشرشده از سه شرکت تحقیقاتی نشان می‌دهد هواوی در سال ۲۰۱۹ میلادی، با افزایش میزان فروش در بازار گوشی‌های هوشمند بالاتر از اپل و در جایگاه دوم لیست پرفروش‌ترین‌ برندها قرار گرفته است.

سه شرکت تحقیقاتی فعال در زمینه رصد بازار گوشی‌های هوشمند، نتایج خود را در خصوص عملکرد برندهای مختلف در این بخش ارائه کرده‌اند. Counterpoint ،Canalys و بالاخره Strategy Analytics سه موسسه معتبری هستند که هر سال نتایج عملکرد و میزان فروش برندهای مختلف را در بازار گوشی‌های هوشمند، تحلیل و منتشر می‌کنند.

نتایج منتشر شده از سوی این سه شرکت، تا حد زیادی با هم هم‌خوانی دارند. بر این اساس، هواوی موفق شده در سال ۲۰۱۹ میلادی، بالاتر از شرکت اپل و در جایگاه دوم پرفروش‌ترین برندهای حاضر در بازار گوشی‌های هوشمند قرار گیرد. لازم به ذکر است؛ هواوی در سال ۲۰۱۸ میلادی نیز از لحاظ میزان فروش گوشی‌های هوشمند، بالاتر از اپل قرار گرفته بود.

بر اساس گزارش Counterpoint، هواوی در سال ۲۰۱۹ میلادی موفق شده ۲۳۸.۵ میلیون دستگاه گوشی هوشمند به فروش برساند. این میزان فروش، در مقایسه با آمار ۲۰۵.۳ میلیون دستگاه فروش در سال ۲۰۱۸ میلادی افزایش قابل توجهی داشته‌ است. با استناد به این گزارش، هواوی ۱۶ درصد از سهم بازار را در اختیار خود دارد. سال گذشته میلادی سهم هواوی از بازار فروش گوشی‌های هوشمند، ۱۴ درصد بود. بر اساس گزارش Counterpoint، هواوی در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ میلادی ۵۶ میلیون دستگاه به فروش رسانده است.

۱) گوشی‌های هوشمند

 • در سال ۲۰۱۹، میزان فروش گوشی‌های هوشمند هواوی از ۲۴۰ میلیون دستگاه فراتر رفته و با رشد سالانه ۱۶.۸٪ ، به ۱۷.۶٪ از سهم بازار جهانی دست یافت و توانست جایگاه خود را به عنوان سازنده شماره ۲ تلفن‌های هوشمند در جهان به‌دست آورد. سامسونگ با کسب ۲۱.۶٪ سهم بازار در رتبه اول قرار دارد و اپل با ۱۳.۹٪ سهم بازار در رتبه سوم قرار دارد. (منبع: IDC)
 • در سال ۲۰۱۹، هواوی ۶.۹ میلیون دستگاه از تلفن‌های هوشمند 5G را به بازار عرضه کرده است که رتبه اول در بازار جهانی را به خود اختصاص داده است.
 • در سال ۲۰۱۹، تعداد کالای جهانی گوشی‌های هوشمند پرچمدار سری Mate و P از بیش از ۴۴ میلیون دستگاه فراتر رفته‌اند که نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰٪ افزایش است.
 • تا دسامبر سال ۲۰۱۹، کل تعداد جابه‌جایی سری نوا (Nova) از ۱۲۵ میلیون دستگاه فراتر رفته است.

۲) سایر محصولات

 • پوشیدنی‌های هوشمند
 • از ۱۱ ژانویه سال ۲۰۱۹، تعداد کالای ساعت هواوی جی‌تی۲ (Huawei Watch GT2) طی سه ماه پس از رونمایی از ۲ میلیون فراتر رفته است.
 • تعداد کالای هواوی فری‌بادز۳ (FreeBuds 3) در اولین ماه رونمایی، بیش از یک میلیون عدد بود.
 • عینک واقعیت افزوده هواوی (Huawei VR Glass) بیش از ۱۰هزار دستگاه در اولین روز فروخته شد.
 • تعداد کالای پوشیدنی (ساعت و بند) اچ‌وان ۲۰۱۹ (2019 H1) در جهان در رتبه سه قرار گرفت (منبع: IDC). همچنین تعداد کاربر ثبت نام شده در اپلیکیشن سلامتی هواوی (Huawei Health) از ۱۰۰ میلیون کاربر بیشتر شده است.
 • تبلت: در سال ۲۰۱۹ ، تبلت‌های هواوی بیش از ۱۴ میلیون دلار در سطح جهان جابه‌جا شده‌اند و سهم بازار آن نیز ۹.۸٪ است و رتبه سوم در بازار جهانی را به خود اختصاص داده است. (منبع: IDC)

۳) زیست بوم

 • مشریان شرکت هواوی استراتژی زندگی یک‌پارچه هوش مصنوعی "1 + 8 + N" را مطرح کرده‌اند. "1" مخفف تلفن‌های همراه است که به عنوان پایه اصلی تجربیات هوشمند خدمت می‌کند. "8" مخفف هشت بخش پشتیبانی از جمله بلندگوهای AI ، تبلت‌ها، رایانه‌های شخصی، پوشیدنی‌، تجهیزات قابل اتصال ، AR / VR ، هدفون‌های هوشمند و صفحه‌های هوشمند است. حرف "N" نیز مخفف دستگاه های IoT از جمله روشنایی‌، محافظت از امنیت و دستگاه‌های مرتبط با محیط زیست است.
 • در تاریخ ۱۵ ژانویه، هواوی سرویس منحصربه‌فرد خود با عنوان هسته هواوی موبایل سرویس ۴ (HMS Core 4.0) را در سطح جهان منتشر کرد و این یک نقطه عطف مهم برای هواوی برای ساخت یک اکوسیستم جهانی HMS بود. HMS Core مجموعه‌ای از قابلیت‌های سرویس ابری باز هواوی از جمله حساب کاربری هوآوی، پرداخت‌، فشار و نقشه است. HMS Core 4.0 همچنین بسیاری از ویژگی‌های جدید مانند خدمات یادگیری ماشین و خدمات آگاهی از متن را اضافه کرد. براساس قابلیت های فوق ، HMS Core می‌تواند کاملا خدمات گسترده‌ای را برای توسعه دهندگان مختلف برنامه‌های کاربردی موبایل در سراسر جهان ارائه دهد. ویژگی‌های امنیتی و قابل اعتماد بودن آن، توزیع جهانی، دسترسی یک مرحله‌ای و دسترسی دقیق به کاربران جهانی می‌تواند به طور مؤثر آستانه توسعه و هزینه را کاهش دهد. تاکنون، در هسته هواوی موبایل سرویس ۴ هواوی بیش از ۱.۳ میلیون برنامه نویس ثبت‌نام کرده‌اند و بیش از ۵۵هزار برنامه کاربردی متصل به HMS Core را به خود جذب کرده است.
 • بستر خدمات موبایل هواوی بیش از ۱۷۰ کشور و منطقه را در خود دارد و در بیش از ۶۰۰ میلیون کاربر دستگاه هوآوی خدمات ارائه کرده است. تعداد کاربران فعال ماهانه گالری اپلیکیشن هواوی (Huawei AppGallery) از آغاز رسمی آن در آوریل ۲۰۱۸ نیز بیش از ۴۰۰ میلیون نفر رسیده است.
 • هواوی یک میلیارد دلار آمریکا را در برنامه «ستاره درخشان» (Shining Star) سرمایه‌گذاری کرده است تا به‌طور مداوم توسعه دهندگان جهانی را به نوآوری ترغیب کند. در حال حاضر ، این برنامه شامل ۱۸ زمینه از جمله نوآوری در خدمات دیجیتال، دسترسی به قابلیت HMS و ساخت اکوسیستم HMS است. تاکنون این برنامه نوآوری بیش از ۳۰۰ برنامه را رشد داده است.
 • ۱۶ ژانویه ۲۰۲۰، اولین روز توسعه دهندگان هواوی بریتانیا و ایرلند در لندن برگزار شد. هواوی اعلام کرد که برای تشویق توسعه دهندگان در انگلستان و ایرلند برای ادغام برنامه ها در بستر خدمات موبایل هواوی ۲۰ میلیون پوند انگلیس سرمایه‌گذاری خواهد کرد.
 • تا سپتامبر ۲۰۱۹، هواوی از طریق پلتفرم خانه هوشمند های‌لینک (HiLink)، با بیش از ۲۶۰ برند همکاری نزدیک دارد که شامل بیش از ۵۰ میلیون کاربر و ۱۴۰ میلیون محصول IoT است. هواوی با فروشندگان برتر همکاری کرد تا توانست Huawei ZHIXUAN را در برند اکوسیستم اینترنت اشیای هوآوی های‌لینک معرفی کند. ما همچنین آزمایشگاه Ark را افتتاح کردیم که هدف آن فراهم کردن بستر نوآوری مشترک برای شرکا است.

۴) برند

 • ژانویه ۲۰۲۰، «Brand Finance« (شرکت مشاوره مالی انگلیس) ۵۰۰ برند باارزش سال ۲۰۲۰ را منشر کرد که هواوی در رتبه دهم ایستاد؛ اولین بار در بین ۱۰ کشور برتر لیست و البته ۲ بالاتر از سال گذشته!
 • هواوی در فهرست باارزش‌ترین برندهای جهانی Forbes 2019 نیز در رده ۹۷ قرار گرفت و تنها برند چینی بود که در این لیست قرار داشت.
 • اکتبر ۲۰۱۹ نیز بهترین برندهای جهانی ۲۰۱۹ توسط Interbrand منتشر شد که هواوی با رتبه ۷۴، باز هم تنها برند چینی در آن لیست بود.
 • جولای ۲۰۱۹ با ادامه ثبت سابقه شتاب چند ساله، هواوی در رتبه ۶۱ در لیست Fortune 500 قرار گرفت. رده بندی امسال نمایانگر ۱۱ رتبه ارتقا از سال ۲۰۱۸ است.
 • ژوئن ۲۰۱۹، مطالعه سالانه ۱۰۰ برند برتر جهانی برندهای BrandZ ، منتشر شده توسط بازوی تحقیقاتی WPP Kantar ، هواوی در رتبه ۴۷ (یک رتبه بالاتر نسبت به سال گذشته) با هشت درصد افزایش در ارزش برند را در اختیار دارد. این چهارمین سال پیاپی است که هوآوی در بین ۵۰ برند مطرح این لیست قرار دارد.

۵) تحقیق و توسعه

 • هواوی ۱۰٪ -۱۵٪ از درآمد سالانه خود را در تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری می‌کند. سرمایه‌گذاری ۱۰ ساله هواوی در تحقیق و توسعه حدود ۷۳ میلیارد دلار آمریکا است. هواوی دارای ۱۹۴هزار کارمند است و بیش از ۹۶هزار کارمند در تحقیق و توسعه مشارکت دارند. هواوی دارای ۱۴ مرکز تحقیقاتی و ۳۶ مرکز مشترک ابتکاری در سراسر جهان است.
 • در سال ۲۰۱۸، هواوی ۵۴۰۵ درخواست ثبت اختراع را به WIPO ارسال کرد و رتبه اول را در بین کلیه شرکت‌های جهان کسب کرد. (منبع: WIPO)
 • از اواخر سال ۲۰۱۸، به هوآوی ۸۷۸۰۵ اختراع ثبت شده ارسال شده که ۱۱۱۵۲ مورد آن، اختراعات ثبت‌شده ایالات متحده آمریک ااست.
 • در سال ۲۰۱۸، هواوی با توجه به تعداد اختراعات ثبت شده از طرف اداره ثبت اختراعات اروپا در رتبه دوم قرار گرفت.
 • بیش از دو دهه، هواوی درگیر مذاکرات گسترده مجوزهای متقابل با دارندگان ثبت اختراعات بزرگ در صنعت ارتباطات و امضای بیش از ۱۰۰ قرارداد مجوز با فروشندگان عمده ICT در آمریکا، اروپا، ژاپن و کره‌جنوبی است.
 • از سال ۲۰۱۵، هوآوی بیش از ۱.۴ میلیارد دلار هزینه مجوز ثبت اختراع دریافت کرده است. تاکنون این مبلغ بیش از ۶ میلیارد دلار برای استفاده قانونی از فناوری‌های ثبت شده پرداخت كرده است. ۸۰٪ این هزینه‌ها مجوز به شرکت‌هایی در آمریکا اختصاص داده شده است.
 • هواوی هر ساله بیش از ۶۰۰۰ کمک به سازمان‌های رسمی بین‌المللی ارسال کرده و به طور فعال در جوامع کمک‌رسانی می‌کند. همچنین این تلاش ها به پیشرفت صنعت آن‌ها کمک می‌کند.

۶) نوآوری 5G

 • هواوی از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ بیش از ۴ میلیارد دلار در تحقیقات فناوری 5G از جمله چیپست، مواد، الگوریتم، آنتن، خنک کننده و ... سرمایه‌گذاری کرده است. هوآوی بیش از ۲۰٪ از کل ثبت اختراعات استاندارد 5G و بیش از ۲۱هزار سهم را در اختیار دارد که بالاترین تعداد در این صنعت است. هواوی تا ۲۰ فوریه ۲۰۲۰ ، ۹۱ قرارداد تجاری برای 5G با شرکت‌های معتبر جهانی را امضا کرده است که از این میان ۴۷ مورد در اروپا ، ۲۷ مورد در آسیا و ۱۷ مورد در مناطق دیگر هستند. هواوی بیش از ۶۰۰هزار واحد آنتن فعال فناوری 5G Massive MIMO را به بازارهای جهانی عرضه کرده است.
 • ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۹، هواوی در یک رویداد اختصاصی در مونیخ از سری HUAWEI Mate 30 خود رونمایی کرد. این گوشی به عنوان اولین گوشی هوشمند نسل دوم 5G در جهان بود. سری HUAWEI Mate 30 با استفاده از چیپست سری HUAWEI Kirin 990، پیشرفته‌ترین چیپست هوشمند گوشی هوشمند هواوی تا به امروز است. ساخت HUAWEI Kirin 990 5G با پردازنده 7nm + EUV ، از 2G / 3G / 4G و شبکه 5G غیرمستقل (NSA) و standalone (SA) به همراه Dual SIM ، Dual Standby و FDD / TDD کامل. باندهای فرکانس برای ارائه اتصال یک‌پارچه پشتیبانی می‌کند.
 • ۶ سپتامبر ۲۰۱۹، هواوی از جدیدترین پرچمداران خود یعنی Kirin 990 و نسخه 5G آن در نمایشگاه ایفا برلین (IFA) رونمایی کرد. Kirin 990 (5G) اولین 5G SoC در جهان است. Kirin 990 (5G) به عنوان ساده‌ترین راه‌حل گوشی‌های هوشمند 5G در صنعت و اولین فرکانس کامل 5G SoC ، کاربران نهایی را قادر می‌سازد تا یک قدم جلوتر از نمونه اولیه 5G به تجربه اتصال فوق العاده 5G دسترسی پیدا کنند. برای ارائه تجربیات پیشرفته 5G ، Kirin 990 (5G) از نظر عملکرد و راندمان انرژی‌، محاسبات هوش مصنوعی و ISP کاملا به روز شده است و تجربیات تلفن همراه را به سطح جدیدی گسترش داده است.
 • ۲۶ جولای ۲۰۱۹، هواوی اولین گوشی هوشمند دو حالته جهان یعنی HUAWEI Mate 20 X (5G) را در چین پس از اولین حضور خود در سوئیس در ماه مه منتشر کرد. HUAWEI Mate 20 X (5G) تنها تلفن هوشمند 5G است که از یک پیکربندی دو چیپست با تراشه‌های ترمینال چندمگانی 5G هواوی ، 7nm Balong 5000 و Kirin 980 پشتیبانی کرده و همچنین از SA (Standalone) و هم NSA پشتیبانی می کند. شبکه‌های مستقل HUAWEI Mate 20 X (5G) اولین مجوز دسترسی به شبکه 5G چین را در ماه ژوئن دریافت کرد که نشان می‌دهد فناوری 5G سرانجام به دست مصرف کنندگان رسیده است.
 • ۴ جولای ۲۰۱۹، HUAWEI Mate 20 X (5G) (اولین تلفن هوشمند دو حالته 5G جهان) توسط انجمن جهانی صدور گواهینامه (GCF) تأیید شد و آن را به عنوان اولین گوشی هوشمند 5G در بازار انتخاب کرد که تمام تست‌های GCF 5G را پشت سر می‌گذارد.

۷) خرده فروشی

 • تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹، هواوی ۶۴۳۵۹ فروشگاه خرده فروشی را در سراسر جهان تأسیس کرده است. ۵۴۶۰ شعبه در سراسر جهان ساخته شده است که ۶۲۱ عدد از آن‌ها در خارج از چین است.
 • فروشگاه‌های پرچمدار هواوی و شعبه‌ها در همه شهرهای بزرگ جهان افتتاح می شوند که ۳۰ مورد برای سال ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده است. در سال ۲۰۲۰ ، هواوی شعبه‌های زیادی را در شهرهای مختلفی مانند پاریس و بارسلونا خواهد ساخت.
 • هواوی با دولت منطقه‌ای شانگهای به توافق رسیده است و بزرگترین فروشگاه پرچمدار جهان در جاده نانجینگ را با مساحت ۵۰۰۰ مترمربع افتتاح خواهد کرد.
ارسال نظر