طی کردن مراحل آزمایشی فضاپیمای سرنشین‌دار جدید چین

رسانه کلیک - چین در حال آماده شدن برای آزمایش فضاپیمای سرنشین‌دار جدیدی است که می‌تواند فضانوردان این کشور را به ایستگاه فضایی آتی چین موسوم به تیان‌گونگ برساند.

طی کردن مراحل آزمایشی فضاپیمای سرنشین‌دار جدید چین

به‌گزارش سازمان فضانوردی سرنشین‌دار چین (CMSA)، یک نمونه‌ آزمایشی از فضاپیمای سرنشین‌دار جدید چین در پایگاه فضایی ونچنگ در جزیره‌ هاینان، در حال سپری کردن مراحل آزمایشی است. این فضاپیمای آزمایشی قرار است در اواسط ماه آوریل، بدون سرنشین و با استفاده از راکت لانگ‌ما‌رچ ۵ بی (Long March 5B) رهسپار فضا شود.

لانگ‌ما‌رچ ۵ بی، یک نمونه‌ی مشتق‌شده از سنگین‌ترین راکت فضایی چین، لانگ‌مار‌چ ۵ است که در آن مرحله‌ی دوم حذف شده و جهت ارسال محموله به مدار نزدیک زمین (Low Earth Orbit) طراحی شده است. این پرتاب اولین پرتاب لانگ‌ما‌رچ ۵ بی هم خواهد بود.

راکت لانگ مارچ ۵ بی / Long March 5B Rocket

به‌ادعای سازمان فضانوردی سرنشین‌دار چین، باوجود همه‌گیری ویروس کرونا، تیم توسعه‌دهنده سخت در تلاش هستند تا مأموریت آزمایشی انجام شود. هدف از طراحی و ساخت فضاپیمای جدید رفت‌وآمد فضانوردان به ایستگاه فضایی جدید این کشور و مأموریت‌های فضایی آتی است. این فضاپیما در مقایسه با فضاپیمای سرنشین‌دار قبلی چینی‌ها موسوم به شنژو (Shenzhou) بزرگ‌تر بوده و چندبارمصرف است.

ینگ کینگ، یکی از طراحان این فضاپیما در آکادمی فناوری‌های فضایی چین می‌گوید: «در این مأموریت فناوری‌های کلیدی نظیر کنترل فرایند بازگشت در جو زمین، سپر حرارتی و فناوری بازیابی فضاپیما مورد آزمایش قرار می‌گیرند.»

به‌گفته‌ ینگ، این مأموریت زمینه را برای توسعه‌ توانایی حمل‌ونقل فضانوردان به ایستگاه فضایی آینده‌ چین فراهم می‌کند. فضاپیمای جدید با طول ۸/۸ متری و وزن برخاست ۲۱/۶ تنی خود می‌تواند ۶ فضانورد را حمل کند. اصول ایمنی، اعتمادپذیری و تطابق با ماموریت‌های مختلف نیز در طراحی این فضاپیما لحاظ شده‌اند.

نسل جدید فضاپیمای سرنشین‌دار چین / China

این فضاپیما هم برای انجام ماموریت در مدار نزدیک زمین و هم اعماق فضا مورد استفاده قرار خواهد گرفت. به‌عقیده‌ متخصصان، پرواز در اعماق فضا نیازمند سرعت بیشتر و بهبود ساختار و افزایش کارایی سپر حرارتی است که همین امر می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. تیم سازنده‌ی فضاپیما، با استفاده از مواد و سازه‌های جدید در سپر حرارتی، توانسته است ظرفیت گرمایی این سپر را سه الی چهار برابر نسبت به فضاپیمای شنژو افزایش دهد.

کپسول فرود و ماژول ابزارها دو بخش تشکیل‌دهنده‌ فضاپیما هستند. کپسول فرود چندبار مصرف است و انتظار می‌رود که حدودا ۱۰ بار مورد استفاده قرار بگیرد. این مسئله می‌تواند هزینه‌ استفاده از فضاپیما را کاهش دهند. در پرتاب پیش رو، مواردی همچون فرایند فرود با چترهای سرعت‌گیر چندگانه و کیسه‌های هوا مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

البته می‌توان از این فضاپیما جهت حمل بار هم استفاده کرد. در صورتی که تعداد فضانوردان به سه نفر محدود باشد، فضاپیمای جدید امکان حمل ۵۰۰ کیلوگرم بار را هم فراهم می‌کند. پیش از این چینی‌ها فضاپیمای باری تیانژو (Tianzhou) را توسعه داده‌اند؛ اما این فضاپیمای باری فاقد توانایی بازگشت به زمین است. این در حالی است که با کمک فضاپیمای جدید می‌توان نمونه‌های تحقیقاتی و محصولات تولید‌شده در فضا را به زمین رساند.

ارسال نظر