جهش اقتصاد دیجیتال ؛ ارزش افتتاح پروژه های چهارگانه 2280 میلیارد تومان است

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در آیین رونمایی از پروژه های پیشران اقتصاد دیجیتال تاکید کرد که اقتصاد دیجیتال می تواند جایگزین اقتصاد نفتی شود و با جهش اقتصاد دیجیتال ایران هوشمند قابل تحقق است.

جهش اقتصاد دیجیتال ؛ ارزش افتتاح پروژه های چهارگانه 2280 میلیارد تومان است

محمد جواد آذری جهرمی در آیین رونمایی از پروژه های پیشران اقتصاد دیجیتال در حضور رئیس جمهور و ارتباط ویدئویی با خانواده ارتباطات و همچنین اصحاب رسانه ابتدا به تشریح مفهوم اقتصاد دیجیتال پرداخت تا به پاسخ این پرسش برسد که چرا اقتصاد دیجیتال می تواند جایگزین اقتصاد نفتی شود.

وی در ادامه با مقایسه سهم اقتصاد دیجیتال از کل اقتصاد جهان پرداخت و ارائه نمونه های آماری از کشورهای آمریکا، چین به استناد گزارش «اقتصاد دیجیتال- آنکتاد 2019» گفت: سهم ایران در هسته اصلی اقتصاد دیجیتال 4 و در کل اقتصاد دیجیتال 6.5 است. به طور متوسط در معیار جهانی سهم اقتصاد دیجیتال نسبت به کل اقتصاد 15.5 درصد است و این نشان می دهد ایران در حوزه اقتصاد دیجیتال ظرفیت رشد بسیار بزرگی دارد و این حوزه ای است که باید مورد توجه قرار گیرد و خدمات دیجیتال یکی از مهمترین حوزه هایی است که می تواند رشد قابل توجه ای داشته باشد که در کنار این رشد اشتغال فراوانی هم ایجاد می شود.

آذری جهرمی در ادامه با اشاره به رشد اقتصادی در حوزه فناوری اطلاعات گفت: هسته اقتصاد دیجیتال کشور از 2.23 در سال 92 به 4 درصد در سال 98 رسیده است یعنی بخش سخت افزار، نرم افزار و ارتباطات مجموعا 4 درصد رشد داشته است. در سال 98 هم سهم اقتصاد دیجیتال در GDP به 6.5 درصد رسیده است. این در حالی است که این عدد در سال 92، 3.68 درصد بوده است.

وزیر ارتباطات در ادامه با برشمردن عوامل موثر در موفقیت هایی که موجب شد درخت اقتصاد دیجیتال در کشور به بار بنشیند گفت: عوامل موثر در رشد اقتصاد دیجیتال توسعه ظرفیت هسته شبکه ملی اطلاعات از 680 گیگابیت بر ثانیه در سال 1392 به 18 هزار گیگابیت بر ثانیه در سال 1398 رسید و افزایش ظرفیت ارتباطات بین الملل از 130 گیگابیت بر ثانیه در سال 1392 به 4500 گیگابیت بر ثانیه در سال 98 بود.

وی افزود: همچنین در این سال ها متوسط سرعت دسترسی مشترکین سیار به شبکه ملی اطلاعات از 218/0 مگابیت بر ثانیه در سال 92 به 10 مگابیت بر ثانیه و متوسط سرعت دسترسی مشترکین ثابت به شبکه ملی اطلاعات از 256/0 مگابیت بر ثانیه در سال 92 به 2/6 مگابیت بر ثانیه در سال 98 رسید.

آذری جهرمی تاکید کرد: از سوی دیگر پوشش دسترسی پرسرعت مشترکین روستایی به شبکه ملی اطلاعات از صفر درصد در سال 1392 به 89 درصد در سال 1398 رسید. ظرفیت مراکز داده شبکه ملی اطلاعات نیز از 210 رک فعال در سال 92 به 1830 رک فعال در سال 1389، نسبت پیک مصرفی ترافیک داخلی به پیک مصرفی ترافیک بین الملل در سبد مصرفی کاربران از 10 درصد در سال 92 به 55 درصد در سال 1398 و تعداد اپلیکیشین های ایرانی فعال از 483 در سال 92 به 345 هزار اپلیکیشین در سال 98 رسید.

وزیر ارتباطات ادامه داد: همه این عوامل باعث شد تا اقتصاد دیجیتال در کشور روند رو به رشدی داشته باشد به طوری که در سال 97 به دلیل وجود چالش های اقتصادی از جمله تحریم های ظالمانه نرخ رشد بهره وری کل اقتصاد منهای 6.12 درصد بود اما نکته جالب توجه این است که بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات با رشد 13.5 درصد در همین سال مواجه شد و نرخ رشد ارزش افزوده بخش آی سی تی ۳۱/۳درصد شد یعنی بیش از اهداف برنامه ششم توسعه رشد این حوزه تحقق پیدا کرد. این در حالی است که نرخ رشد ارزش افزوده کل اقتصاد منفی 3.7 درصد بود.

وی با تاکید بر اینکه همه این عوامل نشان داد که اقتصاد دیجیتال بهترین جایگزین برای اقتصاد نفتی و برون رفت از مشکلات کنونی است گفت: همه این این پیشرفت ها در قالب برنامه شبکه ملی اطلاعات پیگیری و اجرا شده و می شود. در کشوری که از ظرفیت نیروی جوان خلاقی دارد که که 17 درصد آنها وابسته و یا غیر وابسته فارغ التحصیل در حوزه فناوری اطلاعات هستند، هسته اقتصاد دیجیتال رشد کرده است، تحت فشارهای بین المللی هستیم، چاره ای جز بهره وری نداریم و یکی از ابزارهای مهم بهره وری فناوری اطلاعات است بنابراین می توانیم اقتصاد دیجیتال را راه حلی برای جایگزینی اقتصاد نفتی بدانیم.

آذری جهرمی در ادامه و پس از تشریح مدل مفهومی مصوب شبکه ملی اطلاعات، و وظایف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در پیگیری شبکه ملی اطلاعات و همچنین اقدامات وزارت ارتباطات در رشد و توسعه اقتصاد دیجیتال به تشریح پروژه های قابل افتتاح پرداخت گفت: امروز چهار افتتاح عمده برای پیشران اقتصاد دیجیتال داریم. مرکز داده اقماری شبکه ملی اطلاعات با ایجاد 407 رک ظرفیت جدید و افزایش 25 درصدی ذخیره سازی مرز داده شبکه ملی با سرمایه گذاری 11 هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی افتتاح می شود.

وی افزود: با راه اندازی این پروژه یکی از مهم‌ترین ارکان زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات محقق شد و گام بلند دیگری در راستای دستیابی به هدف توسعه محتوا و خدمات داخلی و کسب ۷۰ درصدی آن از سبد مصرفی کاربران برداشته خواهد شد.

وزیر ارتباطات ادامه داد: همچنین در راستای توسعه زیر ساخت ابری شبکه ملی اطلاعات با سرمایه گذاری 8 هزار و 500 میلیارد ریالی بخش خصوصی پروژه زیر ساخت ابری شبکه ملی اطلاعات افتتاح می شود که یکی از مهم‌ترین ارکان تأمین زیرساخت‌های اطلاعاتی کشور و مورد تأکید در اسناد بالادستی شبکه ملی اطلاعات است.

وی تاکید کرد: زیر ساخت ابری، توانایی ارائه خدمات متنوع ابری به تولید کنندگان محتوای داخلی را دارد و امکان خودکفایی در خدمات ابری و افزایش تاب آوری تولیدکنندگان محتوای داخلی در برابر تحریم های ظالمانه را فراهم می کند.

آذری جهرمی در ادامه با اشاره به پروژه بعدی گفت: پروژه بعدی طرح بزرگ «هر ایرانی، یک تلویزیون اینترنتی» با کارفرمایی شرکت های اینترنتی و شرکت های ارایه کننده خدمات VOD و با سرمایه 800 میلیارد ریالی بخش خصوصی است. به‌منظور ارتقاء سهم محتوای داخلی در سبد مصرفی کاربران و افزایش ضریب نفوذ خدمات دسترسی ثابت به شبکه ملی اطلاعات، این طرح با همکاری سازمان فناوری اطلاعات ایران، مرکز ملی فضای مجازی، ارائه‌کنندگان خدمات ویدئوی خانگی و ارائه‌کنندگان خدمات دسترسی ثابت به شبکه ملی اطلاعات تهیه شده تا با ایجاد هم‌افزایی و با تأمین سامانه‌های موردنیاز، هموطنان بتوانند ضمن برخورداری از اشتراک دسترسی ثابت به شبکه ملی اطلاعات به خدمات تلویزیون اینترنتی نیز برخوردار شوند.

وی تاکید کرد: هدفگذاری تعیین شده در این پروژه رسیدن به 5 میلیون مشترک فعال تلویزیون اینترنتی تا پایان سال 99 و ارتقای سهم محتوای داخلی بر بستر شبکه ملی اطلاعات است.

وزیر ارتباطات ادامه داد: برای اینکه این طرح ها اثرگذار شود و در راستای حمایت از فعالین حوزه فناوری اطلاعات امروز به 5 هزار شرکت عضو نوآفرین بسته حمایتی به ارزش 50 میلیون تومان تقدیم می شود.

آذری جهرمی در پاسخ به سوال رئیس جمهوری درباره رقم سرمایه گذاری کل پروژه ها گفت: ارزش مالی این پروژه 2280 میلیارد تومان است که عمده این سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی انجام گرفته است.

وزیر ارتباطات در پایان سخنان خود از حمایت مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری و همچنین فعالان بخش و خانواده حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکر کرد.

ارسال نظر