قد کشیدن بلندترین کوه بریتانیا

بن نویس (Ben Nevis)، بلندترین کوه بریتانیا در اندازه‌گیری‌های جدید از آن‌چه پیش‌تر تصور می‌شد بلندتر است.

قد کشیدن بلندترین کوه بریتانیا

به گزارش کلیک، سازمان نقشه‌برداری ملی بریتانیا در پیمایشی جدید ارتفاع بن نویس را ۱،۳۴۵ متر، یک متر بلندتر از پیمایش قبلی که در سال ۱۹۴۹ انجام شده بود، برآورد می‌کند.

کارشناسان کشف کرده‌اند بلندترین کوه انگلستان در طول ۶۵ سال اخیر یک متر رشد کرده است.محاسبات جدید سازمان نقشه‌برداری ملی بریتانیا (Ordnance Survey) ارتفاع بن نویس را ۱،۳۴۶ متر ثبت کرده‌ ، در حالی که ارتفاع آن در ثبت قبلی ۱،۳۴۴ متر بوده است.

این تغییر، که در سازمان نقشه‌برداری ملی بریتانیا (OS) و نقشه‌های کاغذی قابل نمایش است، به خاطر یک جنبش جغرافیایی اتفاق نیفتاده، بلکه به سادگی مربوط به پیشرفت‌هایی در تکنولوژیی است، که اجازه می‌دهد خوانش دقیق‌تری نسبت به زمانی که آخرین بار این کوه در سال ۱۹۴۹ بررسی شد داشته باشیم.
دقت اندازه‌گیری به اندازه چند سانتی‌متر تغییر کرده اما این بدین معنی است که این عدد به جای این که به پایین‌ترین عدد برسد، با نزدیک‌ترین عدد متر گرد شده است.

جدیدترین اندازه‌گیری توسط موقعیت‌یابی یک گیرنده GPS درجه-پیمایشی بر قله کوه بن نویس به مدت دو ساعت انجام شد. داده‌ها مرتبا به ماهواره‌ها داده می‌شدند و قبل از تایید توسط متخصصان OS چک می‌شدند. OS گفت در سال ۱۹۴۹ برای یک تیم پیمایشگر هفت نفره، بیست شب طول کشید تا برآوردشان را به دست بیاورند.
ارتفاع جدید دقیقا ۱،۳۴۴.۵۲۷ متر است اما به شکل رسمی به عدد ۱،۳۴۵ متر گرد شده است.مارک گریوز، مشاور زمین پیمایی OS اولین کسی بود که تغییر را کشف کرد. او گفت:«ارتفاع جدید مربوط به بلندترین نقطه طبیعی قله و به اندازه ۱،۳۴۴.۵۲۷ محاسبه شده است.»

«من همه چیز را دوبار بررسی می‌کردم و دیگران نیز می‌خواستم که همین کار را بکنند. شگفت انگیز است که پیمایشگران در سال ۱۹۴۹ چقدر دقیق اندازه‌گیری کرده بودند.

ارتفاع اندازه‌گیری شده به اندازه چند سانتی‌متر تغییر کرده، اما این سانتی‌مترها یعنی این که باید اعداد را به سمت بزرگ‌تر گرد کنیم و نه کوچک‌تر، به همین دلیل است که بن نویس حالا رسما ۱،۳۴۵ متر شناخته می‌شود.»

انگوس همینگز، پیمایشگر میدانی از بن نویس صعود کرد تا بررسی کند کار ترمیمی توده سنگ‌ها در قله، بر ستون محل استقرار پیمایش بر فراز کوه اثر نگذاشته باشد. او گفت:«باران می‌آمد، بوران بود و برف می‌بارید اما هوای نامساعد بر تجهیزات و مطالعات ما تاثیری نداشت، گرچه باعث شد حس احترام بیشتری برای پیمایشگران سال ۱۹۴۹ پیدا کنم. آن‌ها هر روز ۹۱ کیلوگرم تجهیزات را از بن نویس و کوهستان‌های اطرافش حمل کردند. آن‌ها همچنین باید تا شب صبر می‌کردند چون نور قدرتمندی از ستون محل استقرار پیمایش از کوه‌های دیگر بر بن نویس می‌تابید وباعث می‌شد نتوانند داده دلخواه‌شان را جمع‌آوری کنند.

کار پیمایشگران بیست شب طول کشید چون در آن دوره فقط سه شب بدون ابر داشتند تا بتوانند اطلاعات را به درستی دریافت کنند. برای این که کار به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد باید آن را با دقت نظامی انجام می‌دادند، همه موارد باید به شکل بی‌نقصی زمان‌بندی می‌شد. تلاش و دقت آن‌ها مثال زدنی است.»
OS در حدود ۴۶۰ خصوصیت جغرافیایی از بریتانیا در پایگاه‌های اطلاعاتی‌اش دارد و همه روزه به شکل منظم نقشه‌ها را با بیش از ۱۰،۰۰۰ تغییر ممکن به روز می‌کند.

نیک گایلز، سرپرست بازاریابی OS گفت:«در دسته بندی جدید ارتفاع بن نویس، نقشه‌های ما بیش‌ از پیش دقیق می‌شوند. حالا که این کوه رسما بلندتر است، دلم می‌خواهد بدانم چند نفر وسوسه می‌شوند دوباره از قله آن بازدید کنند؟»

منبع:theguardian

ارسال نظر