باید از وابستگی به پلتفرم های جهانی نجات پیدا کنیم!

رسانه کلیک -رئیس شورای عالی فضای مجازی گفت: خدمات پایه کشور بایستی به صورت ملی انجام شود» که بر این اساس، یکی از آنها ارایه خدمات ابری و دیتاسنتری است.  ما باید از وابستگی بد به پلتفرم های جهانی که امنیت ندارند نجات پیدا کرده و پلتفرم های بومی را جایگزین کنیم.»

باید از وابستگی به پلتفرم های جهانی نجات پیدا کنیم!

«ابوالحسن فیروزآبادی» روز یکشنبه در مراسم افتتاح بزرگ‌ترین مرکز داده منطقه غرب و شمال غرب کشور، گفت:« ا برخی گمان می‌کنند ما فضای مجازی را رها کرده‌ایم، به هیچ وجه اینطور نیست و با دقت بالا به تمام حوزه‌ها نظارت داریم.»

وی افزود: «زمانی که متوجه شدیم پدیده فیشینگ در کشور رخ می دهد و مشکلات زیادی را رقم می زند، در نظام مالی کشور تغییراتی ایجاد کردیم تا مانع از این اتفاق شود. این کار بسیار سخت و بزرگ بود اما توسط نیروهای خودی و روی پلتفرم های داخلی انجام شد. نگاه ما در شورای عالی فضای مجازی نگاه تحول است و یکی از مهم ترین زیرساخت ها برای ایجاد تحول، استفاده از زیرساخت شبکه ملی اطلاعات است که از لایه کاربر آغاز می شود و بر لایه های بالای این هرم تاثیر می‌گذارد. »

دبیر شورای عالی فضای مجازی ادامه داد:« برای این که تحول ملی داشته باشیم باید آن را طوری طراحی و اجرا کنیم که بخش عمده ای از این تحول روی زیرساخت های ملی کشور صورت بگیرد.»

وی با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات و شبکه ملی ارتباطات به عنوان اولویت کشور شناخته شده است، اضافه کرد: « همه روابط و فرآیندها باید در تمام حوزه ها به صورت متوازن مورد توجه قرار بگیرد. به همین دلیل در کنار شبکه ملی اطلاعات به دولت الکترونیک، اقتصاد دیجیتال و آموزش دیجیتال توجه ویژه می شود. در دروان کرونا پلتفرم های زیادی مورد توجه قرار گرفتند. یکی از آنها پروژه شاد برای آموزش مجازی دانش آموزان بود که بر روی زیرساخت هایی که در گذشته انجام شده بود اجرا شد و امیدوار هستیم مهرماه امسال بر اساس جلسه ای که در شورا داریم شاهد شکل گیری کلاس مجازی روی پلتفرم شبکه دانش آموزی باشیم.»

فیروزآبادی با تاکید بر اینکه اعتماد، امنیت و پایداری در فضای مجازی کشور سه رکن اساسی است که از شبکه ملی اطلاعات آغاز می شود تاکید کرد:« خوشبختانه پروژه دیتاسنتر بخش کوچکی از تصویر بزرگی است که برای فضای مجازی کشور طراحی شده و با دقت در حال پیگیری است. در برخی از حوزه های فضای مجازی شاهد تاخیر هستیم. این تاخیر نیز مختص ما نیست و در تمام کشورهای دنیا وجود دارد.»

وی تصریح کرد:« نهادهای حاکمیتی و مراکز اصلی کشور که متولی حوزه تحول دیجیتال هستند از دستگاه ها مطالبه دارند تا این تاخر را جبران کنند. ما در تعاریف شبکه ملی اطلاعات در کشور، کمی دچار اختلاف نظر هستیم اما در مرکز ملی، سیاست مشخصی داریم و همانطور که مقام معظم رهبری آذرماه سال گذشته فرمودند: «خدمات پایه کشور بایستی به صورت ملی انجام شود» که بر این اساس، یکی از آنها ارایه خدمات ابری و دیتاسنتری است. ما باید از وابستگی بد به پلتفرم های جهانی که امنیت ندارند نجات پیدا کرده و پلتفرم های بومی را جایگزین کنیم.»

دبیر شورای عالی فضای مجازی با عنوان اینکه مقدمه شکل‌گیری پلتفرم‌ها همین دیتاسنترها و خدمات ابری است که باید مورد توجه قرار گیرد افزود:« با همکاری وزارت ارتباطات تا پایان دولت شاهد بازگشایی و تاسیس مراکزی شبیه به همین دیتاسنترها خواهیم بود. بانک اطلاعاتی که در «کلودهای» خارجی وجود دارد ممکن است قطع شود. خدمات ابری باید در کشور ارائه شود و شاهد پلتفرم هایی باشیم که نیروی متخصص داخل کشور بتوانند با کمک زیر ساخت ها آن ها را طراحی کنند و جهش تولید را رقم بزنند.»

ارسال نظر