سیستم هوشمند نظارت بر تایر مایکروسافت

رسانه کلیک - شرکت مایکروسافت با همکاری شرکت تایرسازی بریجستون یک سیستم نظارت بر وضعیت تایرهای خودرو ساخته است که میزان آسیب به تایرها و زمان و مکان وقوع آن را به صورت زنده به راننده هشدار می‌دهد.

سیستم هوشمند نظارت بر تایر مایکروسافت

سیستم‌های نظارت بر وضعیت و تشخیص ایرادات خودرو و هشدارهای ایمنی در زمان واقعی بسیار هوشمند شده‌اند و خودروهای جدید می‌توانند مشکلات و ایرادات احتمالی خودرو را به راننده اطلاع دهند. اما باز هم یکی از اجزای خودرو که به مراقبت و تعمیر نیاز دارد، از زیر رادار نظارت دیجیتالی خودروها جا می‌ماند و آن هم تایر خودرو است.

در حال حاضر سیستم‌هایی برای نظارت بر فشار باد تایرها و یادآوری سرویس منظم آن‌ها وجود دارد؛ اما آسیب دیدن تایرها توسط این سیستم‌ها قابل تشخیص و بررسی دقیق نیست. اکنون مایکروسافت و یکی از بزرگترین شرکت‌های سازنده تایر به نام به بریجستون (Bridgestone) راه حلی را برای موضوع ارائه داده‌اند.

سیستم نظارت بر آسیب دیدگی تایرها موسوم به «TDMS» به سیستم عامل متصل وسایل نقلیه مایکروسافت به نام «MCVP» متصل می‌شود تا آسیب وارد شده به تایرها را در لحظه شناسایی کند و از الگوریتم‌هایی برای شناسایی رویدادهایی که روی سطح تایر تأثیر می‌گذارند، استفاده می‌کند.

این سیستم از چهارچوب ابری و داده‌های حسگر سیستم «MCVP» حاصل از سخت‌افزارهای موجود که از پیش نصب شده‌اند، استفاده می‌کند. بنابراین بدون نیاز به افزودن هیچ کیت اضافی کار خواهد کرد. این سیستم همچنین با شناسایی میزان آسیب وارده، محل وقوع آسیب در مسیر را نیز شناسایی می‌کند و چاله‌ها، موانع و سایر خطرات را به مسئولان راهداری و شهرداری اطلاع می‌دهد.

در آینده نیز این سیستم می‌تواند علاوه بر کمک به فناوری خودران خودروها، به آنها اجازه دهد اطلاعات مربوط به خطرات مسیرهای اطراف را بین یکدیگر به اشتراک بگذارند. این نوع از سیستم هشدار دهنده پیش از این نیز توسط شرکت‌های خودروسازی جگوار لندروور مطرح شده بود، اما این تلاش بریجستون و مایکروسافت اولین نمونه از تحقق آن است.

طبق گفته شرکت بریجستون، وارد شدن آسیب به تایرها عامل ۳۰ درصد از کل تصادفات ناشی از نقص فنی خودرو است، بنابراین سیستم «TDMS» می‌تواند تاثیر قابل توجهی در ایمنی جاده‌ها داشته باشد. در واقع، یک مطالعه جدید تأیید می‌کند که اگر فناوری‌های ایمنی بیشتری به طور استاندارد ساخته شود، مرگ و میر در جاده‌ها به نصف کاهش می‌یابد.

ارسال نظر