فیسبوک با توانایی شنوایی فرا انسانی عینک های واقعیت افزوده را ارتقا می‌دهد

رسانه کلیک - فیسبوک تصمیم گرفته است که عینک های واقعیت افزوده را ارتقا دهد و توانایی شنوایی فرا انسانی را به آن اضافه کند.

فیسبوک با توانایی شنوایی فرا انسانی عینک های واقعیت افزوده را ارتقا می‌دهد

افراد با استفاده از عینک های واقعیت افزوده می‌توانند بسیاری از اشیای اطراف را به صورت مجازی و شبیه به فیلم‌های علمی و تخیلی مشاهده کنند. فیسبوک با اضافه کردن توانایی شنوایی فرا انسانی می‌خواهد آن را ارتقا دهد. فیسبوک قصد دارد صداهای مجازی را به صورتی تولید کند که تشخیص آن‌ها در واقعیت ممکن نباشد. در صورتی که رسیدن به نتایج عالی در این حوزه به تجهیزات پیشرفته و اتاقی با طراحی ویژه نیاز دارد. محققان فیسبوک ادعا می‌کنند که آن‌قدر در تکنولوژی پیشرفت کردند که افراد با کمک آن می‌توانند واقعی یا مصنوعی بودن صدای شنیده شده را تشخیص دهند.

هدف دوم محققان فیسبوک که بلندپروازانه هم به نظر می‌رسد بهبود شنوایی انسان است. محققان برای دستیابی به هدف دوم، نحوه تشخیص جهت صدا توسط مغز را بر اساس فاکتورهای متنوعی تحلیل کرده‌اند. فاکتورها شامل مواردی از جمله شکل هندسی اتاق، شکل گوش انسان‌ها و نیز تفاوت حجم صدا در هر گوش بوده‌اند. مورد دیگری که در نظر گرفته شده، تفاوت سرعت شنوایی در گوش‌ها است و در واقع بسته به جهت سر، همیشه یک گوش زودتر از دیگری صدا را می‌شنود.

برای این که محققان بتوانند قدرت شنوایی فرا انسانی را ایجاد کنند فناوری جدیدی را توسعه داده‌اند که امکان شنوایی در محیط‌های پر نویز را فراهم می‌کند و می‌توان صدای دلخواه (از جمله صدای صحبت یک فرد در یک اتاق شلوغ) را تقویت و بقیه صداها را تضعیف کرد. تصور کنید به لطف این تکنولوژی کافی‌ست با نگاه کردن به یک نفر در بین جمعیت حاضر در یک اتاق، صدای او را بهتر از بقیه بشنوید.

محققان فیسبوک به این منظور، صدای اطراف کاربر را با استفاده از چند میکروفن دریافت می‌کنند و در عین حال الگوی حرکت سر و چشمان را زیر نظر می‌گیرند تا متوجه شوند که علاقه فرد به شنیدن کدام صدا بیشتر است.

فیسبوک از سال ۲۰۱۷ در حال کار روی عینک واقعیت افزوده خود است و شاید در نهایت پای تمامی این تکنولوژی‌ها به این گجت باز شود. البته احتمالا این عینک تا چند سال دیگر هم روانه بازارها نخواهد شد اما در صورت عرضه به بازار احتمالا تاثیری بیش از عینک گوگل خواهد داشت.

ارسال نظر