چرا گلکسی S7 Edge سامسونگ کیفیت یک گوشی ۸۰۰ دلاری را ندارد؟!

به نظر شما آیا گوشی هوشمند گلکسی S7 Edge سامسونگ که بسیاری از افراد عقیده دارند بهترین و قدرتمندترین گوشی اندرویدی کنونی موجود در بازار است، در قبال قیمت ۸۰۰ دلاری خود کیفیت لازم را ارائه می‌کند؟ ما این چنین فکر نمی‌کنیم!

چرا گلکسی S7 Edge سامسونگ کیفیت یک گوشی ۸۰۰ دلاری را ندارد؟!

همانطور که می‌دانید سامسونگ در جریان رویداد MWC 2016 به طور رسمی پرچمداران جدیدش را معرفی کرد. دو گوشی گلکسی S7 و گلکسی S7 Edge دو پرچمدار سال ۲۰۱۶ سامسونگ هستند که بدون تردید از نظر سخت افزاری و طراحی محصولات فوق‌العاده باکیفیت بوده و از بهترین گزینه‌های خرید کنونی موجود در بازار محسوب می‌شوند. بسیاری از کارشناسان عقیده دارند که این دو گوشی و به ویژه گوشی هوشمند گلکسی S7 Edge با صفحه نمایش منحصر به فردش در حال حاضر بهترین گوشی هوشمند اندرویدی موجود در بازار است! اما این ادعا تا اندازه می‌تواند صحت داشته باشد؟

همانگونه که اشاره کردیم، بدون تردید گوشی هوشمند گلکسی S7 Edge سامسونگ از جمله بهترین و با کیفیت‌ترین محصولات اندرویدی کنونی موجود در بازار محسوب می‌شود، اما یکی از عواملی که باید در کنار کیفیت ساخت گوشی‌های هوشمند به آن توجه شود مسئله قیمت دستگاه است. از نظر ما قیمتی که سامسونگ برای گوشی گلکسی S7 Edge در نظر گرفته بسیار بالاست! به بیان دیگر ما عقیده داریم که گوشی هوشمند گلکسی S7 Edge پتانسیل لازم به منظور برگزیده شدن به عنوان برترین گوشی اندرویدی کنونی موجود در بازار را دارد، اما قیمت آن در قبال کیفیتی که ارائه می‌کند بسیار بالا بوده و تطابق لازم را ندارد!

هم اکنون نسخه‌های مختلف گوشی هوشمند گلکسی S7 Edge سامسونگ با قیمت‌های متغیری به فروش می‌رسند، اما به طور میانگین قیمت فروش این گوشی را می‌توان در حدود ۸۰۰ دلار در نظر گرفت. با یک ضرب و تفریق ساده و در نظر گرفتن دلار با قیمت ۳۵۰۰ تومان متوجه می‌شویم که در بهترین حالت ممکن گوشی گلکسی S7 Edge قیمتی در حدود ۲،۸۰۰،۰۰۰ تومان را به همراه خواهد داشت. به نظر شما به واقع گلکسی S7 Edge در قبال این هزینه کیفیت مناسب و قانع کننده‌ای را ارائه می‌کند؟ ما این چنین فکر نمی‌کنیم و بدین منظور دلایل خاص خود را داریم که در ادامه مقاله به شرح این دلایل خواهیم پرداخت.

ظاهر نه چندان متفاوت!

چه طرفداری کمپانی سامسونگ باشیم و چه از این شرکت دل خوشی نداشته باشیم، باید قبول کنیم که ظاهر گوشی هوشمند گلکسی S7 Edge در مقایسه با گوشی گلکسی S6 Edge تفاوت چندان محسوسی ندارد! در واقع شاید تنها تفاوت اصلی ظاهر این دو محصول مربوط به اندازه صفحه نمایش آن‌ها باشد. اما با این وجود تفاوت قیمتی مابین آن‌ها بسیار زیاد است. هم اکنون شما می‌توانید نسخه ۳۲ گیگابایتی گوشی هوشمند گلکسی S6 Edge سامسونگ را با پرداخت هزینه‌ای در حدود ۲،۰۰۰،۰۰۰ تومان خریداری کنید، اما همانطور که اشاره کردیم قیمت گلکسی S7 Edge سامسونگ حداقل ۲،۸۰۰،۰۰۰ تومان خواهد بود. به نظر شما بهتر نیست که با پرداخت مبلغ ۲ میلیونی گوشی هوشمند گلکسی S6 Edge را خریداری کرده و در کنار آن با ۸۰۰،۰۰۰ تومان باقی مانده یک گوشی اندرویدی قدرتمند و مقرون به صرفه دیگر را خریداری کنید؟ به نظر شما پرداخت این هزینه تنها در قبال ارتقاء قدرت سخت افزاری که شاید تا چند سال آینده عملا تفاوت آن نسبت به قدرت سخت افزاری گوشی گلکسی S6 Edge قابل حس نباشد ارزش دارد؟

۸

بنابراین از نظر ظاهری تفاوتی مابین دو گوشی گلکسی S7 Edge و گلکسی S6 Edge وجود ندارد و در عین حال قیمت این دو محصول تفاوت محسوسی نسبت به یکدیگر دارند. به نظر شما تنها صفحه نمایش بزرگ‌تر (از نظر ظاهری) می‌تواند دلیل قانع کننده‌ای به منظور پرداخت هزینه ۸۰۰،۰۰۰ تومانی بیشتر باشد؟

سنسور سنجش نور محیط نه چندان با کیفیت!

شاید دقت نکرده باشید، اما به واقع عملکرد سنسور سنجش نور محیط سری محصولات گلکسی کمپانی سامسونگ به هیچ وجه مناسب نبوده و کیفیت لازم را ارائه نمی‌کند. اگر تنظیمات نور صفحه نمایش دستگاه را در وضعیت اتوماتیک قرار دهید و وارد محیط‌ تاریک و روشنی شوید، سریعا متوجه می‌شوید که عملکرد حسگر سنجش نور محیط گوشی گلکسی S7 Edge کیفیت لازم را ندارد. دقت داشته باشید که همواره سرعت عمل بالا دلیل بر وجود کیفیت در عملکرد دستگاه نمی‌شود. این موضوع دقیقا امری است که سامسونگ در طراحی گوشی گلکسی S7 Edge و سنسور سنجش نور محیط آن بدان توجهی نداشته است.

۱

اگر گوشی هوشمند گلکسی S7 Edge را در دست گرفته و وارد یک محیط تاریک شوید، متوجه خواهید شد که سریعا نور صفحه نمایش دستگاه به شکل چشمگیر و غیرمتعارفی کاهش پیدا می‌کند. حال اگر وارد محیط روشنی شوید به سرعت نور صفحه نمایش دستگاه به شکل افراطی افزایش می‌یابد و به نوعی تعادل لازم در تنظیم اتوماتیک نور صفحه نمایش دستگاه وجود ندارد. همچنین سامسونگ سنسور سنجش نور محیط گلکسی S7 Edge را بیش از اندازه حساس در نظر گرفته است. تصور کنید در محیطی هستید که از نظر نوری تنها به مقدار ناچیزی تاریک‌تر از شرایط ایده‌آل است، در این وضعیت به واقع نیازی به کاهش چشمگیر نور صفحه نمایش دستگاه وجود ندارد، اما اگر گوشی گلکسی S7 Egde سامسونگ را در این شرایط به کار بگیرید متوجه می‌شوید که سریعا نور صفحه نمایش آن به شدت کاهش داده می‌شود و این موضوع حساسیت بالا و ناکارآمد سنسور سنجش نور محیط دستگاه را نشان می‌دهد. بدون تردید شاید این موضوع از سوی بسیاری از افراد چندان حائز اهمیت نباشد، اما در هر حال شما برای خرید این گوشی مبلغی در حدود ۸۰۰ دلار را پرداخت می‌کنید! بنابراین باید گوشی و تمام اجزای تشکیل دهنده آن شما کیفیت یک محصول ۸۰۰ دلاری را داشته باشد! نظر شما این چنین نیست؟

ماکسیمم نور صفحه نمایش نه چندان عالی!

بدون تردید ماکسیمم نور صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند را نمی‌توان عاملی کاملا مستقل و قطعی به منظور بیشتر بودن کیفیت عملکرد نمایشگر یک گوشی هوشمند محسوب کرد. اما در هر صورت این موضوع تأثیر مستقیمی بر روی کیفیت عملکرد صفحه نمایش دستگاه در شرایط تابش نور مستقیم آفتاب دارد. گلکسی S7 Edge سامسونگ با صفحه نمایش ۵٫۵ اینچی خود توانسته در بنچمارک‌های مرتبط با سنجش ماکسیمم روشنایی نمایشگر دستگاه به رکورد ۴۹۳ نیت دست پیدا کند! این رکورد به هیچ وجه رکورد بدی محسوب نمی‌شود، اما با شاید جالب باشد که بدانید ماکسیمم روشنایی صفحه نمایش گوشی‌های هوشمندی همچون گلکسی S6 Edge، گلکسی S6 Edge+ و آیفون ۶S اپل از این میزان بیشتر است!

۳

همانطور که می‌بینید از نظر ماکسیمم روشنایی صفحه نمایش، عملکرد گوشی هوشمند گلکسی S7 Edge سامسونگ متعادل بوده و در مقایسه با محصولاتی همچون گلکسی S6 Edge، گلکسی S6 Edge+ و آیفون ۶S اپل ضعیف‌تر است. بدون تردید هیچ فردی تمایل ندارد که با پرداخت هزینه‌ای در حدود ۸۰۰ دلار گوشی هوشمندی خریداری کند که در مقایسه با نسخه پیشین خود (گوشی گلکسی S6 Edge) ضعیف‌تر عمل نماید!

عملکرد نه چندان عالی اسکنر اثر انگشت دستگاه!

متأسفانه دقت عملکرد اسکنر اثر انگشت کاربر گوشی هوشمند گلکسی S7 Edge سامسونگ چندان عالی نیست! این اسکنر در بررسی‌های انجام شده ۷۰ درصد کیفیت عملکرد داشته، بنابراین به طور میانگین اگر ۱۰ بار انگشت خود را بر روی این اسکنر قرار دهید تقریبا ۳ بار آن ناموفق عمل می‌کند.

۴

البته دلیل اصلی وقوع این امر ارتباطی با کیفیت ضعیف سخت افزاری اسکنر اثر انگشت این دستگاه ندارد، بلکه برعکس کیفیت سخت افزاری اسکنر اثر انگشت گوشی هوشمند گلکسی S7 Edge سامسونگ بسیاری بالاست اما متأسفانه شکل دکمه Home آن منجر شده که کیفیت عملکرد اسکنر اثر انگشت دستگاه کاهش پیدا کند. دلیل اصلی که سایر کمپانی‌های تولید کننده گوشی نظیر اپل و ... از اسکنرهای اثر انگشت دایره‌ای شکل یا مربع شکل و با فضای بزرگ‌تر استفاده می‌کنند همین موضوع است. متأسفانه حالت مستطیل شکل دکمه Home گوشی گلکسی S7 Edge سامسونگ اجازه نمی‌دهد تا انگشت کاربر در شرایط عادی و کاربردی به طور کامل بر روی فضای اسکنر نشسته و اطلاعات لازم را دریافت نماید. بدون تردید کیفیت عملکرد ۷۰ درصدی اسکنر اثر انگشت یک گوشی هوشمند چندان هم بد محسوب نمی‌شود، اما باید در نظر داشته باشیم که گلکسی S7 Edge سامسونگ یک گوشی هوشمند با قیمتی در حدود ۸۰۰ دلار است!

قابلیت Always On Display یک ویژگی کارآمد یا آسیب‌رسان؟

سامسونگ گوشی گلکسی S7 Edge خود را به قابلیت Always On Display مجهز کرده است. این قابلیت در گوشی‌های هوشمند زیادی دیده نمی‌شود، اما در هر صورت گلکسی S7 Edge اولین محصولی نیست که به این ویژگی مجهز شده است. به موجب وجود قابلیت Always On Display اطلاعات حیاتی و مهم دستگاه نظیر زمان، تاریخ، درصد شارژ باتری، پیغام‌های هشدار و ... دائما بر روی صفحه نمایش آن قابل مشاهده خواهند بود و به نوعی نمایشگر دستگاه هیچگاه تمام خاموش نمی‌شود. اما این قابلیت تا چه اندازه کاربردی است؟ آیا می‌دانید که این قابلیت می‌تواند در شرایط خاصی به صفحه نمایش AMOLED دستگاه آسیب بزند؟

۵

پنل‌های نمایشگر نوع AMOLED بسیار حساس هستند. در این نوع پنل‌ها چنانچه تصویر ثابتی برای مدت زمانی طولانی بر روی نمایشگر دستگاه نمایش داده شود، ممکن است آثار آن برای همیشه و یا مدتی مشخص بر روی صفحه نمایش دستگاه حک شود. به بیان دیگر اگر یک تصویر ثابت را برای مدت زمان طولانی بر روی پنل نمایشگر AMOLED نمایش داده شود، پس از تعویض تصویر باز هم سایه‌ای از تصویر پیشین را مشاهده خواهید کرد. این موضوع از ضعف‌های اصلی پنل‌های نوع AMOLED محسوب می‌شود. حال که سامسونگ گوشی هوشمند گلکسی S7 Edge را به قابلیت Always One Display مجهز کرده، به منظور جلوگیری از وقوع این مشکل محتوای نمایش داده شده را دائما در محیط صفحه نمایش دستگاه جابه‌جا می‌کند. بنابراین اطلاعاتی نظیر زمان، تاریخ و ... که مربوط به قابلیت Always On Display هستند، دائما و طی بازه‌های زمانی مشخصی بر روی صفحه نمایش گوشی گلکسی S7 Edge جابه‌جا می‌شوند. بنابراین قابلیت Always On Display می‌تواند در طولانی مدت و تحت شرایط خاصی منجر به بروز مشکلاتی در عملکرد صفحه نمایش دستگاه شود! حتی اگر این موضوع در عملکرد نمایشگر دستگاه اختلالی ایجاد نکند، باز هم جهش‌های دائمی محتوای نمایش داده شده در گوشی به هیچ وجه جالب به نظر نمی‌رسد. به نظر شما به واقع تجهیز گلکسی S7 Edge با قابلیت Always One Display تا این اندازه حیاتی بود؟ توجه کنید که این قابلت منجر به افت انرژی باتری دستگاه نیز می‌شود.

اپلیکیشن پیش فرض آب و هوا و به روز رسانی دیر به دیر اطلاعات آن!

رابط کاربری TouchWiz سامسونگ همواره دردسرهای منحصر به فرد و متعدد خود را داشته است. متأسفانه گوشی هوشمند ۸۰۰ دلاری گلکسی S7 Edge سامسونگ هم از این موضوع رنج می‌برد. اپلیکیشن پیش فرض مربوط به پیش بینی وضعیت آب و هوای این گوشی نمونه بارزی از ضعف بستر نرم افزاری این محصول را در بر دارد. این اپلیکیشن هر شش ساعت یکبار اطلاعاتی خود را به روز می‌کند و بدون تردید این تأخیر زمانی بسیار زیاد بوده و به نوعی این اپلیکیشن را غیرقابل استفاده خواهد کرد. به واقع مشخص نیست که دلیل این موضوع چه بوده و سامسونگ با چه طرز فکری به روز رسانی اطلاعات این اپلیکیشن را در بازه‌های زمانی شش ساعته تعریف کرده است!

۶

اپلیکیشن پیش فرض نمایش دهنده وضعیت آب و هوای گوشی هوشمند گلکسی S7 Edge شرایط مشابه با شرایط مشاهده پیش بینی وضع آب و هوا از تلویزیون را ارائه می‌کند. تا چند سال پیش می‌بایست به منظور مشاهده پیش بینی وضعیت آب و هوایی مناطق مختلف، مدت زمان خاصی انتظار می‌کشیدیم تا برنامه تلویزیونی مربوط به پیش بینی وضعیت آب و هوا پخش شود. اما هم اکنون با دسترسی سریع به اینترنت و بهبود کارایی اپلیکیشن‌های مرتبط با وضعیت آب و هوا می‌تواند به طور آنی و در هر زمانی که نیاز داشته باشیم به بررسی وضعیت آب و هوایی مناطق مختلف دنیا و پیش بینی آن دسترسی پیدا کنیم. حال اپلیکیشن پیش فرض مربوط به پیش بینی وضعیت آب و هوای نصب شده بر روی گوشی هوشمند گلکسی S7 Edge سامسونگ دقیقا یک فلش بک زده و ما را به شرایط پیشین باز می‌گرداند، بنابراین برای کسب اطلاعات به روز شده از این اپلیکیشن و گوشی گلکسی S7 Edge باید هر بار شش ساعت انتظار بکشید! شایان ذکر است که امکان تغییر این بازه زمانی در تنظیمات اپلیکیشن پیش فرض نامبرده شده وجود دارد، اما وضعیت پیش فرض آن بدین صورت تعریف شده است. همچنین باید در نظر داشت که شما می‌توانید با دانلود و نصب یک اپلیکیشن ثانویه بر روی گوشی خود به کلی از شر این اپلیکیشن پیش فرض نصب شده بر روی گوشی گلکسی S7 Edge خلاص شوید، اما به واقع جای سوال دارد که چطور در طراحی اپلیکیشن پیش فرض یک گوشی هوشمند ۸۰۰ دلاری به این موضوع توجه نشده و بازه زمانی پیش فرض مربوط به به روز رسانی وضعیت آب و هوایی آن شش ساعته در نظر گرفته شده است!

تغییرات عجیبی که در حین اجرای بازی رخ می‌دهد!

سامسونگ برای گوشی هوشمند گلکسی S7 Edge خود وضعیت یا قابلیتی اختصاصی با نام Game Launcher را ارائه کرده که به موجب آن توانایی‌های دستگاه در زمینه اجرای بازی‌های اندرویدی افزایش یافته و قابلیت‌های جالبی نیز در اختیار کاربران قرار داده می‌شود. اما متأسفانه قابلیت Game Launcher در گوشی گلکسی S7 Edge نقاط ضعف اساسی را به همراه دارد!

۷

هنگامی که در گوشی گلکسی S7 Edge سامسونگ یک بازی را اجرا کنید، قابلیت Game Launcher فعال می‌شود. به محض فعال شدن این قابلیت کیفیت تصویر نمایش داده شده بر روی نمایشگر دستگاه تغییر می‌کند. اگر توجه کنید به محض اجرای یک بازی در گلکسی S7 Edge شدت رنگ‌ موجود بر روی نمایشگر افزایش چشمگیری پیدا می‌کند و گاه و بی گاه کنتراست تصویر برهم ریخته و تعادل مابین رنگ‌های نمایش داده در آن از بین می‌رود. این موضع در حین اجرای یک بازی پرگرافیک کاملا محسوس خواهد بود. متأسفانه در این شرایط هیچ آپشنی به منظور ایجاد تغییر در عملکرد نمایشگر دستگاه و وضعیت‌های رنگ‌های آن در بخش تنظیمات قابلیت Game Launcher ارائه نشده و حتی امکان غیرفعال‌سازی قابلیت Game Launcher نیز وجود ندارد! این امر سبب شده که نمایشگر گوشی گلکسی S7 Edge سامسونگ در شرایط اجرای بازی‌های اندرویدی پرگرافیک و به خصوص مملو از رنگ‌های متنوع تا حد زیادی عجیب به نظر برسد. قابلیت Game Launcher ارائه شده در این گوشی قابلیتی جالب و کاربردی است اما با توجه به اینکه قیمت این محصول در حدود ۸۰۰ دلار در نظر گرفته شده، مشاهده ضعف‌های عملکردی این چنینی در آن تا حد زیادی آزاردهنده محسوب می‌شوند.

نتیجه‌گیری

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله چندین دلیل قانع کننده را ارائه کردیم که نشان می‌دهند به واقع کیفیت گوشی هوشمند گلکسی S7 Edge سامسونگ با قیمت ۸۰۰ دلاری آن تعادل ندارد! باز هم خاطرنشان می‌شویم که شکی در این موضوع نیست که گوشی گلکسی S7 Edge یکی از بهترین محصولات اندرویدی کنونی موجود در بازار است، اما به عقیده ما این گوشی کیفیتی در خور یک محصول ۸۰۰ دلاری را ندارد! نظر شما در این رابطه چگونه است؟ آیا حاضر هستید که با پرداخت مبلغی در حدود ۳ میلیون تومان یک گوشی گلکسی S7 Edge خریداری کنید؟ به نظر شما به واقع تفاوت‌های ظاهری، طراحی و عملکردی این گوشی نسبت به گوشی گلکسی S6 Edge تا چه اندازه بوده و تفاوت قیمتی مابین آن دو قابل قبول است؟

منبع: phonearena

ارسال نظر