آب رفتن منطقه‌ای از آلاسکا

یک بررسی نشان داد اگر گرم شدن زمین ادامه پیدا کند منطقه یخی جونو در آلاسکا آب می‌رود!

آب رفتن منطقه‌ای از آلاسکا

به گزارش کلیک، بر اساس مطالعه‌ای که در دانشگاه Alaska Fairbanks انجام شد، اگر گرایش آب و هوا به گرم شدن ادامه پیدا کند، یک تکه زمین یخی به اندازه رودآیلند، در کوه‌هایی پشت پایتخت ایالت آلاسکا ممکن است تا سال ۲۲۰۰ ناپدید شود.

این مطالعه که همین هفته در Journal of Glaciology منتشر شد، پیش‌بینی می‌کند ۶۰ درصد یخ منطقه یخی جونو تا سال ۲۰۹۹ از بین رفته باشد.

منطقه یخی جونو منبعی اصلی برای جذب توریست در آلاسکا است، رودخانه یخی Mendenhall Glacier در مرکز خدمات جنگلی آمریکا سال گذشته بیش از چهارصد و پنجاه هزار بازدید کننده داشت. نویسندگان مطالعه می‌گویند تا سال ۲۰۹۹ رودخانه یخی به سختی پیدا خواهد شد.

رجین هاک، یخ‌شناس دانشگاه و یکی از نویسندگان این مطالعه گفت:«تا آخر این قرن احتمالا مردم دیگر نخواهند توانست رودخانه Mendenhall Glacier را از فراز مرکز بازدیدکنندگان ببینند.»

منطقه یخی جونو، یکی از بزرگ‌ترین زمین‌های یخی در نیم‌کره غربی، دو هزار و چهارصد کیلومتر مربع شیب‌های Coast Mountains را پوشش می‌دهد، محدوده‌ای که خطی در Panhandle آلاسکا و بیشتر بریتیش کلمبیا ایجاد می‌کند.

Mendenhall Glacier، رودخانه یخی به طول بیست کیلومتر، در شانزده کیلومتری مرکز جونو پایان می‌یابد.

سرپرست نویسندگان این مقاله، فلورین زیمن از هامبورگ آلمان در طول یک سال بر این پروژه فوق‌دکتری خود در دانشگاه Alaska Fairbanks کار کرد.

زیمن گفت مدل‌سازی آب شدن یخ‌های منطقه یخی به دلیل نبود ایستگاه‌های هواشناسی در کوه‌های دور افتاده، چالش‌برانگیز بود. با کمبود داده‌های آب و هوایی، مدل‌ها محاسبات را بر اساس ویژگی‌های فیزیکی مثل نور خورشید، ابرها و حرکات و بارش‌ آن‌ها انجام دادند.

او گفت:«این مدل فقط سیستم فیزیکی آب و هوا را می‌گیرد.»

اعداد هر بیست کیلومتر به درجه شبکه ترجمه‌ می‌شدند که بر اساس آن زیمن مجبور بود محاسبه را برای توپوگرافی (نقشه برداری) جونو منطبق کند.

او گفت:«توپوگرافی در محدوده جونو بسیار شیب‌دار است. فقط داشتن یک داده از هر بیست کیلومتر فررفتگی‌ها و بارش باران در کوه را رفع نمی‌کند.»

پژوهشگران داده‌های آب و هوایی اصلاح شده را برای یک مدل پیش‌بینی کننده به کار بردند و آن را با یک مدل یخچالی ساخته شده توسط محققان دانشگاه Alaska Fairbanks ترکیب کردند، مدلی که برای پیش‌بینی صفحات یخی گرینلند استفاده شده بود.

هاک گفت این مقاله پیش‌بینی می‌کند اگر گرایش زمین به گرم شدن ادامه پیدا کند تا سال ۲۰۹۹ بیشتر از ۶۰ درصد یخ از بین خواهد رفت. همه مدل‌های آب و هوایی افزایش گرمای آب و هوا را پیش‌بینی می‌کنند.

او گفت:«اساسا حتی در حالت واقع‌بینانه‌ در دنیا که گرما را پیش‌بینی می‌کنند، سوال این است که این گرم شدن با چه سرعتی اتفاق می‌افتد؟»

زیمن یک پیش‌بینی بینابین را انتخاب می‌کند.

هاک گفت ارتفاع زیاد منطقه یخی جونو آن را برای آب شدن کم‌تر آسیب‌پذیر می‌کند. اگر آب و هوای فعلی ادامه یابد این منطقه ۱۴ درصد آب می‌رود.

منبع:phys

ارسال نظر