سمندرها بدن انسان را ترمیم می‌کنند!

تصور کنید که یک چشم، بازو و یا حتی نخاع شما صدمه دیده باشد. هنگامی که زخمی می شویم، بدن ما مانند سایر پستانداران دیگر، به طور کلی با مهر و موم آن به بافت آسیب دیده پاسخ می‌دهد.

سمندرها بدن انسان را ترمیم می‌کنند!

به گزارش کلیک، سمندر ( نوعی سوسمار یا مارمولک ) ، استراتژی منحصر به فردی دارد که به آن اجازه می‌دهد قسمت های آسیب دیده بدن خود را بارها و بارها بازسازی کند یا حتی بافت از دست داده شده را مجددا احیاء نماید. این حیوان عجیب واقعا تکامل یافته است.
سمندرها استادان بازسازی هستند. هیچ حیوان دیگری را نمی توانید پیدا کنید که مانند سمندر توانایی احیا کردن قسمت های مختلف بدن خود از جمله دست و پا ، دم و نخاع، قطعات چشم (مانند شبکیه و عدسی)، مغز، قلب و فک را دقیقا مانند عضو قبلی داشته باشد. چه اتفاقی می افتد وقتی که یک سمندر قسمتی از بدن خود را دست می دهد؟ در این حالت، جمعی از سلول ها به نام بلاستما، به محل فرستاده می‌شوند و در نهایت عضو قطع یا زخمی شده بازسازی خواهد شد.

دوزیستان دیگر با پتانسیل احیا کردن مانند اکسولوتل ، زمانی که به یک لارو جوان تبدیل می شوند این قابلیت را از دست می دهند، ولی سمندرها حتی در دوران بلوغ هم آن را دارا می باشند.

تحقیقات صورت گرفته به رهبری چیبا چیکافوبی از دانشگاه تسوکوبا ژاپن و پناگیوتیس سونیس از دانشگاه دیتون اوهایو ، در مجله معتبر طبیعت به چاپ رسیده است و گفته ممکن است این قابلت احیاء اعضای بدن بر نسل های آینده دیگر پستانداران اثر گذارد و به آن ها هم این بینش را تلقین نماید.

البته این گفته ها کمی جای تعجب و سوال دارد، چرا که ابن سوال پیش می‌آید که چگونه ممکن است چنین اتفاقی رخ دهد؛ آن هم در صورتی که نسل های پیشین این پستانداران اصلا دارای چنین توانایی نبودند! به نظر تیم تحقیقاتی، تازه در ابتدای فرضیه خود قرار دارد و باید برای جلب نظر منتقدان و صاحب نظران بیشتر تلاش کند.

منبع: eurekalert

ارسال نظر