وزیر ورزش دولت رئیسی کیست؟ | بیوگرافی و سوابق حمید سجادی وزیر ورزش دولت سیزدهم

در خبری که رسانه‌ها از فهرست نهایی کابینه ابراهیم رئیسی برای ارائه به مجلس شورای اسلامی منتشر کرده‌اند، نام حمید سجادی به عنوان وزیر ورزش و جوانان دولت سیزدهم به چشم می‌خورد. اما سجادی کیست و چه سوابقی دارد؟

وزیر ورزش دولت رئیسی کیست؟ | بیوگرافی و سوابق حمید سجادی وزیر ورزش دولت سیزدهم

حمید سجادی کیست؟

حمید سجادی با نام کامل سیدحمید سجادی هزاوه، وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و امور جوانان دولت سیزدهم در کابینه ابراهیم رئیسی است که برای اهالی ورزش نام آشنایی محسوب می‌شود.

حمید سجادی در ۱ فروردین ۱۳۴۸ در تهران متولد شد. او دونده سابق دوی استقامت است و موفق‌ترین دونده استقامتی تاریخ ایران محسوب می‌شود که در دوران فعالیت خود رکورد تقریباً تمام رشته‌های دوهای نیمه‌استقامت و استقامت ایران را در اختیار داشت.

رکوردهای ایران در دوی ۳۰۰۰ متر با مانع، ۵۰۰۰ متر و ۱۰۰۰۰ متر و دوهای داخل سالن ۱۵۰۰ متر و ۳۰۰۰ متر همچنان در دست حمید سجادی است.

او دارای مدرک دکترا در رشته برنامه‌ریزی تربیت بدنی و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی است.

افتخارات ورزشی حمید سجادی چیست؟

رشته تخصصی حمید سجادی در دوران فعالیت حرفه‌ای‌اش دوی ۳۰۰۰ متر با مانع بود که در این رشته مدال طلای قهرمانی آسیا در سال ۱۹۹۱ کوالالامپور، 4 مدال برنز قهرمانی آسیا و یک مدال نقره در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۸ بانکوک را کسب کرد.

سجادی در بازی‌های آسیایی بانکوک در حالی مدال نقره را به دست آورد که در اواسط مسابقه هنگام پرش از روی یکی از موانع به زمین افتاده بود اما در ادامه توانست عقب‌ماندگی‌اش را جبران و افتخارآفرینی کند.

سجادی در المپیک ۱۹۹۲ بارسلون همراه با حسین شایان و در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا تنها نماینده دو و میدانی ایران بود. او در المپیک بارسلون در رشته ۵۰۰۰ متر زمان ۱۴:۰۴٫۵۴ دقیقه و در ۳۰۰۰ متر با مانع زمان ۸:۳۶٫۸۷ را ثبت کرد. در المپیک آتلانتا در دوی 10 هزار متر شرکت کرده و با زمان ۲۹:۲۲٫۴۰ رکورد جدیدی را برای ایران به ثبت رساند.

بیشتر بخوانید: وزیر ارتباطات دولت رئیسی کیست؟ | بیوگرافی و سوابق عیسی زارع پور وزیر ارتباطات دولت سیزدهم

حمید سجادی در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۴ هیروشیما هم در دو رشته ۱۵۰۰ متر و ۳۰۰۰ متر با مانع شرکت کرد و در هر دو ماده به مقام چهارم رسید.

سوابق علمی

حمید سجادی فارغ‌التحصیل مقطع دکتری تخصصی با گرایش مدیریت و برنامه‌ریزی در تربیت بدنی است. او از سال ۱۳۷۹ تاکنون عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی است.

سجادی در دانشگاه دروس مدیریت اوقات فراغت، مدیریت رویدادهای ورزشی، مدیریت سازمان‌های ورزشی در مقطع کارشناسی ارشد و دروس ورزش و تربیت معلولین، دو و میدانی ۱ و ۲، کلیات روش‌ها و فنون تدریس و اصول و فنون راهنمایی و مشاوره را در مقطع کارشناسی تدریس می‌کند.

سوابق اجرایی

حمید سجادی از سال ۱۳۸۸ تاکنون معاون امور ورزش سازمان تربیت بدنی و عضو شورای عالی سیاست‌گذاری ورزش سیما در سازمان صدا و سیما بوده است. همچنین از سال ۲۰۱۰ تاکنون نایب‌رئیس کمیته CIGEPS یونسکو (کمیته تربیت بدنی بین دولت‌های یونسکو) و از سال ۸۷ تا ۸۸ مدیرعامل و عضو موظف هیئت‌مدیره شرکت فرهنگی ورزشی سایپا بود.

سجادی همچنین سمت‌های رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل مؤسسه ورزش و تفریحات سالم منطقه آزاد کیش، مسئول بسیج اعضای هیئت علمی دانشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی، معاون فرهنگی ورزشی شرکت ورزشی شهر سالم شهرداری تهران، مدیر طرح و تأمین شبکه رادیویی ورزش، مجری و کارشناس برنامه‌های ورزشی صداوسیما، مدیر باشگاه ورزشی شرکت صنایع هوایی، مسئول هیئت دوومیدانی بنیاد شهید به مدت 8 سال، مسئول هیئت دوومیدانی باشگاه پاس به مدت 4 سال، عضو کمیته فنی فدراسیون دوومیدانی در سال ۱۳۸۲ و مشاور رئیس فدراسیون دوومیدانی را در کارنامه دارد.

شاید برایتان جالب باشد این مطلب را هم بخوانید: بیوگرافی جواد اوجی وزیر نفت احتمالی دولت رئیسی

سجادی در اواخر خرداد ۱۳۹۰ از سوی محمود احمدی‌نژاد به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان برای کسب رأی اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی شد، اما با ۱۳۷ رأی مخالف نتوانست رأی اعتماد مجلس را کسب کند. حالا باید دید این بار مجلسی‌ها چه نظری نسبت به وزارت او دارند و آیا می‌تواند رأی اعتماد خانه ملتی‌ها را کسب کند یا نه.

ارسال نظر