هیچ کالا و دارویی مجوز فروش و تبلیغ در پیام‌رسان‌ها ندارد

معاون اجتماعی پلیس فتا با تأکید بر اینکه هیچ کالا و دارویی برای فروش و تبلیغ در پیام‌رسان‌ها مجوز ندارد، گفت: «فضای مجازی در حوزه فروش اقلام بهداشتی نیاز به جراحی دارد و وزارت بهداشت باید در این زمینه شفاف‌سازی کند.»

هیچ کالا و دارویی مجوز فروش و تبلیغ در پیام‌رسان‌ها ندارد

سرهنگ رامین پاشایی با اعلام اینکه هیچ کالا و دارویی برای فروش و تبلیغ در پیام‌رسان‌ها مجوز ندارد، در یک برنامه تلوزیونی افزود: «افرادی که در فضای مجازی اقدام به جعل صفحه کرده و خودشان را به عنوان مدیر یک صفحه رسمی معرفی و از آن طریق با مردم صحبت و اقدام به فروش می‌کنند، مجرم بوده و تحت پیگرد قرار خواهند گرفت. همچنین فروش و تبلیغ دارو نیز جرم بوده و به هیچ عنوان تا به حال مجوزی در این خصوص به غیر از چند داروخانه که در سطح شهر حضور فیزیکی دارند، صادر نشده است.»

او توضیح داد: «این داروخانه‌ها هم فقط مجوز نسخه‌پیچی دارند و به هیچ عنوان پزشک در آنجا ویزیت نمی‌کند. سازمان غذا و دارو در این خصوص اطلاع‌رسانی کرده و داروخانه‌هایی را که به صورت اینترنتی و با مجوز فعالیت داشته و در سطح شهر نیز حضور فیزیکی دارند به مردم معرفی کنند.»

معاون اجتماعی پلیس فتا گفت: «اولین نشانه این سایت‌ها این است که نشان و اعتبار اعتماد الکترونیک کالا و خدمات یا ای‌نماد دارند و دومین نشانه نیز دارا بودن مجوز وزارت بهداشت است. وقتی روی ای‌نماد کلیک کنید، یک صفحه آبی یا زرد رنگ باز می‌شود که به شما می‌گوید شخص دارنده این سایت کیست، تاریخ اعتبار مجوز و اینکه اجازه چه فروشی دارد مشخص می‌شود. البته برخی هم مجوز فروش اقلام و تجهیزات بهداشتی را می‌گیرند و با آن مردم را فریب داده و اقدام به فروش دارو می‌کنند، لذا باید یک جراحی در خصوص فروش اقلام بهداشتی در فضای مجازی اتفاق بیفتد تا فروشگاه‌ها از هم تفکیک شوند.»

بیشتر بخوانید: توصیه پلیس فتا درباره خرید امن در فضای مجازی

پاشایی خاطرنشان کرد: «برای کسب‌وکارهای اینترنتی احترام قائلم اما به کسب‌وکارهایی که در قالب شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها تبلیغ می‌شود اعتماد نمی‌کنم. هیچ مجوزی برای فعالیت‌های خدماتی و فروش هیچ اقلامی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها ندادیم و هیچ صفحه دارویی در پیام‌رسان‌ها پیدا نمی‌کنید که مجوز داشته باشد. آن مجوزی هم که اشاره شد در مورد سایت‌ها بود که نام‌ آن‌ها در پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ثبت شده است.»

او ادامه داد: «در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها پزشک‌های تقلبی هم داریم و شکایات بسیاری به ما ارجاع می‌شود که از نام و اعتبار پزشکان واقعی سوءاستفاده کرده و خودشان را پزشک معرفی می‌کنند. لذا وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو حتماً باید به این موضوع توجه ویژه داشته و مسیرهای درست را به مردم معرفی کنند تا مردم متوجه شوند و آگاهی آن‌ها بیشتر شود که آیا این پزشکان واقعی هستند یا نه و بدتر اینکه مردم هم متأسفانه در چرخه انتشار قرار می‌گیرند و بدون اینکه مطمئن شوند مطالب را منتشر می‌کنند.»

معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا با تأکید بر اینکه یک مسئله که در این مدت حجم وسیعی از تبلیغات در فضای مجازی را به خود اختصاص داده بود، فروش داروهای تقلبی و واکسن کرونا بود، افزود: «۸۰ درصد داروهای توزیع شده توسط این افراد در خوشبینانه‌ترین حالت آب مقطر بود.»

پاشایی با اشاره به اینکه بسیاری از هنرمندان و ورزشکاران به ما مراجعه می‌کنند که از نام و چهره‌شان برای تبلیغات استفاده شده، گفت: «همه این اقدامات جرم بوده و قابل پیگیری است. مجرمان سایبری منتظر هستند یک اتفاقی در کشور بیفتد تا شروع به ایجاد صفحه و جمع‌آوری کمک و تبلیغات و فروش محصول کنند. لذا مردم باید هوشیار باشند که اگر کمکی قرار است انجام شود، آن نهاد و سازمان به هیچ عنوان شماره حساب شخصی اعلام نمی‌کند.»

همچنین بخوانید: ابلاغ قضایی جعلی، ترفند جدید کلاهبرداران سایبری + عکس

وی با تأکید بر اینکه اخیراً پیامک‌هایی برای افراد ارسال می‌شود که به منظوری خاص برنامه‌ای را از لینکی دانلود کنند، عنوان کرد: «آن اپلیکیشن به عنوان سامانه قوه قضاییه یا سامانه‌ای دیگر معرفی شده و وقتی اپلیکیشن را نصب می‌کنید، در واقع یک بدافزار نصب کرده‌اید که از طریق آن تمام برنامه‌های گوشی شما را در اختیار گرفته و هر جرمی هم که انجام شود به اسم شما ثبت خواهد شد.»

پاشایی در پایان تصریح کرد: «پلیس فتا یک پل ارتباطی با عنوان سایبرپلیس از طریق اینترنت و در بخش گزارش مردمی زیرمجموعه امداد و فوریت‌های سایبری با مردم دارد. همچنین همکاران من در شماره ۰۹۶۳۸۰ نیز به صورت آنلاین با شما برای مشاوره و دریافت گزارش موارد مشکوک در ارتباط خواهند بود، چراکه باری از تأمین امنیت در هر بخشی به عهده مصرف‌کنندگان است.»

ارسال نظر