سفیر ایران: هر نوع توسل به زور در فضای سایبری مردود است

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل، در نشست هفتگی گروه کاری باز گفت هر نوع توسل به زور را در فضای سایبری رد می‌کنیم. 

سفیر ایران: هر نوع توسل به زور در فضای سایبری مردود است

اهداف نشست گروه کاری باز چیست؟

گروه کاری باز «امنیت و کاربرد فناوریهای اطلاعات ارتباطات» نخستین نشست محتوایی‌اش را به ریاست نماینده دائم سنگاپور در سازمان ملل و با حضور نمایندگان کشورهای عضو در محل دبیرخانه سازمان ملل در نیویورک برگزار کرد.

این نشست یک هفته‌ای از سری نشست‌های محتوایی برای تقویت امنیت سایبری در فضای بین المللی است و انتظار می‌رود بعد از ۵ سال فعالیت گروه کاری باز و تصمیم گیری بر اساس اجماع، گزارش‌های سالانه و در پایان، گزارش نهایی گروه برای تصمیم مقتضی به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شود.

هیات جمهوری اسلامی ایران همراه با گروه کشورهای همفکر و گروه عدم تعهد، پیشبرد اهداف گروه کاری باز را به صورت فعال پیگیری می‌کند.

«مجید تخت روانچی» سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل، با استقبال از پایان فرایندهای موازی امنیت سایبری و کنار رفتن سلطه گروه محدودی از کشورها بر فضای سایبری، از گروه کاری باز به عنوان یک فرایند شفاف و شمول‌گرا حمایت کرد.

گروه کاری باز محل مناسبی برای رسیدگی به حملات سایبری

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، با یادآوری این مطلب که جمهوری اسلامی ایران قربانی حملات روز افزون سایبری همچون استاکس نت از سوی آمریکا و رژیم اسرائیل بوده است، گروه کاری باز را محل مناسبی برای رسیدگی به این اقدامات غیرقانونی دانست.

تخت روانچی با تاکید بر لزوم رعایت کامل ماموریت داده شده به گروه کاری باز از سوی کشورها که طبق قطع‌نامه ۲۴۰ مجمع عمومی ۷۵ تعیین شده است، اصول راهنمای ایران برای امنیت سایبری را توضیح داد که شامل موارد زیر بود:

  • احترام به حاکمیت دولتها
  • عدم دخالت در امور داخلی کشورها با استفاده از شیوه های سایبری
  • کاربرد صرفا صلح آمیز سایبر
  • لزوم مذاکره برای تعیین تکلیف و تصمیم گیری در خصوص موضوعات باقیمانده از گروه کاری باز قبلی
  • لزوم تدوین یک سند حقوقی الزام آور برای امنیت سایبری
  • رفتار مسئولانه بازیگران غیر دولتی و رعایت اخلاق و عدالت در فضای سایبری
  • حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات سایبری
  • منع توسل به زور و یا تهدید به توسل به زور در فضای سایبری

هرگونه توسل به زور در فضای سایبری مردود است

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد که هرگونه توسل به زور در فضای سایبری مردود است.

وی با اشاره به مواضع سازنده جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد که برای تحقق اصول فوق، حقوق بین المللی مربوطه از جمله هنجارها و اصول لازم باید توسعه داده شوند و این امر از طریق مذاکره و تلاش برای نزدیکتر کردن مواضع کشورها به طرق مختلف از جمله تشکیل گروههای فرعی و متمرکز بر موضوعات خاص، قابل تحقق خواهد بود.

منبع:‌ ایرنا

ارسال نظر