یعقوب یادعلی درگذشت

یعقوب یادعلی نویسنده ایرانی در ۵۱ سالگی در بوستون آمریکا از دنیا رفت.

یعقوب یادعلی درگذشت

احمد حسن‌زاده، داستان‌نویس و از دوستان نزدیک یعقوب یادعلی با تایید خبر درگذشت این داستان‌نویس به ایسنا گفت: «همسر یعقوب تماس گرفت و گفت عصر گذشته به وقت آمریکا (سوم اسفندماه) برای گیراندن سیگار بیرون می‌رود که آمدنش طولانی می‌شود. به دنبال او که می‌روند می‌بینند روی زمین افتاده و با آمدن آمبولانس متوجه می‌شوند بر اثر ایست قلبی از دنیا رفته است. همه‌مان در بهت هستیم زیرا او سنی نداشت و پیش‌تر هم مشکل قلبی نداشت. چند ماه پیش ایران آمده بود و حالش خوب بود. چند شب پیش هم تلفنی صحبت کرده بودیم.»

به گفته او، هنوز خانواده یادعلی درباره برگرداندن پیکر او به ایران و یا خاکسپاری‌اش در آمریکا تصمیمی نگرفته‌اند.

یعقوب یادعلی متولد سال ۱۳۴۹ در نجف‌آباد بود. رمان «آداب بی‌قراری» مشهورترین اثر اوست که موفق به کسب چند جایزه ادبی شده است. از جمله دیگر آثار این نویسنده می‌توان به «آداب دنیا»، «متغیر منصور»، «آمرزش زمینی»، «حالت‌ها در حیاط» و «احتمال پرسه و شوخی» اشاره کرد.

یعقوب یادعلی به دلیل نوشتن «آداب بی‌قراری» که برنده جایزه بنیاد گلشیری شده بود، به جرم آنچه توهین به قوم لر عنوان شد، بازداشت شد و پس از تحمل دو ماه زندان در اردیبهشت سال ۱۳۸۵ آزاد شد. در دادگاه تجدیدنظر حکم او تشدید شد و به یک سال حبس تعزیری محکوم شد، اما در تیرماه سال ۱۳۹۱ یادعلی بالاخره از تمامی اتهامات تبرئه شد.

این نویسنده در چند سال اخیر در آمریکا سکونت داشت.

ارسال نظر